Data modyfikacji:

Lies of P – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Kiedy pomyślimy o Pinokiu, oczami wyobraźni widzimy przestraszoną drewnianą lalkę, która zawsze marzyła o tym, aby stać się prawdziwym chłopcem. Studio Round8 postanowiło pobawić się tym konceptem, lecz w tym przypadku nie mamy do czynienia z bajką dla dzieci, tylko poważną produkcją w klimatach zbliżonych do Bloodborne’a. Poznajcie Lies of P.
lies of p premiera

Na jakich platformach zagramy w Lies of P?

Lies of P jest pierwszym projektem studia Round8, dlatego producentowi zależało na tym, aby jego dzieło dotarło do jak największego grona odbiorców. W związku z tym twórcy zdecydowali się wesprzeć jeszcze konsole poprzedniej generacji, pomijając jedynie Nintendo Switch ze względu na ograniczenia technologiczne tej platformy. Oznacza to, że w Lies of P zagramy zarówno na komputerach osobistych, jak i nowych konsolach (PlayStation 5, Xbox Series X|S) oraz PlayStation 4 i Xbox One.

Data premiery Lies of P – demo i cena gry

Premiera Lies of P odbyła się 19 września 2023 roku. Poniżej przygotowaliśmy kilka pytań i odpowiedzi dotyczących gry.

Czy Lies of P posiada polską wersję językową?


Dzieło studia co prawda nie zawiera zbyt wielu dialogów, ale za to ma bardzo rozbudowane opisy poszczególnych przedmiotów, z których można dowiedzieć się wielu istotnych rzeczy o fabule. W przypadku tego tytułu spolszczenie było niezwykle istotne, aby wszyscy gracze mogli bez problemu zrozumieć przygotowaną przez twórców historię. Na szczęście wydawca zadbał o to, że w grze udostępniono polskie napisy, ale już dubbing pozostawiono w oryginalnym wydaniu.

Ile godzin potrzeba na ukończenie Lies of P?


To, ile czasu spędzicie przy grze studia Round8, zależy przede wszystkim od tego, jak dobrze będziecie radzić sobie w walce z przeciwnikami oraz jaki macie stosunek do misji pobocznych. Skupienie się na głównym wątku fabularnym powinno doprowadzić was do napisów końcowych mniej więcej w ciągu trzydziestu godzin. Gdybyście natomiast chcieli odkryć wszystkie sekrety miasta Krat i jego mieszkańców, to musicie przygotować się na dodatkowe dziesięć (a nawet dwadzieścia) godzin zabawy.

Czy w Lies of P jest tryb wieloosobowy?


Soulslike’i od studia FromSoftware oraz innych producentów zazwyczaj oferują dostęp do prostych funkcji sieciowych, które zazwyczaj sprowadzają się do tego, że gracze mogą przyzwać do swojego świata innych użytkowników, którzy pomogą uporać się z jakimś trudnym fragmentem bądź bossem. Niestety w Lies of P jesteśmy zdani wyłącznie na siebie i na ten moment produkcja nie posiada żadnych opcji online. Na szczęście okazjonalnie gracze mogą aktywować waleczne boty sterowane przez sztuczną inteligencję, które w niewielkim stopniu ułatwią wymagające starcie.

Czy warto zagrać w Lies of P?


Round8 Studio to nowy deweloper, a Lies of P jest jego debiutanckim projektem. W związku z tym można było mieć obawy odnośnie do jakości tego dzieła. Kiedy gra trafiła do sprzedaży, szybko okazało się, że jakiekolwiek obawy nie były słuszne, ponieważ południowokoreański zespół bardzo dobrze wywiązał się ze swojego zadania. W serwisie Metacritic widnieje średnia ocen 80/100 na podstawie ponad sześćdziesięciu recenzji, co jest naprawdę dobrym wynikiem. Po ograniu tego tytułu również mogę się pod tym podpisać – pod pewnymi względami produkcja jest już lekko przestarzałym reprezentantem soulslike’ów, ale za to bardzo dobrze realizuje cele tego nietypowego gatunku.

Pierwsze co rzuca się w oczy po uruchomieniu Lies of P to przepiękna oprawa wizualna, która zachwyca przywiązaniem do szczegółów. Lokacje przygotowane przez producenta zostały dopieszczone w najmniejszych detalach i autentycznie ciężko jest oderwać od nich oczy. Pomaga w tym także świetny styl artystyczny, który przywodzi na myśl kultowego Bloodborne’a, tyle że tutaj nie stajemy naprzeciwko wilkołaków i innych maszkar, tylko mechanicznych przeciwników. I choć w większości przypadków walczymy z mechanicznymi istotami, to są one równie bardzo przerażające, co potwory. W grze nie zabrakło także bardzo wymagających i świetnie zrealizowanych starć z potężniejszymi wrogami – twórcy przygotowali dziesięciu fabularnych bossów oraz kilku dodatkowych.

Jak już wcześniej pisałem, Lies of P to oldschoolowy soulslike, który w żadnym stopniu nie wychodzi poza reguły gatunku. Zapomnijcie więc o dużym, otwartym świecie jak w Elden Ring – tutaj lokacje oczywiście dają pewną swobodę, lecz w większości przypadków są to raczej zamknięte pomieszczenia w dużych budynkach lub stosunkowo wąskie uliczki z kilkoma odnogami. Oczywiście nie przeszkadza to w zabawie, a ta kameralność rozgrywki sprzyja utrzymaniu atmosfery dusznego horroru. Od Lies of P trudno jest się też oderwać za sprawą satysfakcjonującego systemu walki, bazującego przede wszystkim na blokowaniu i parowaniu ciosów oponentów, choć nie zabrakło także możliwości robienia dynamicznych uników. Jeśli lubicie takie gry, to koniecznie powinniście sprawdzić dzieło Round8 Studio.
Twórcy przygotowali także tymczasową wersje demonstracyjną, która była dostępna do pobrania na Steam do 27 czerwca bieżącego roku. Producent ujawnił, że demo cieszyło się bardzo dużą popularnością wśród graczy i zostało pobrane ponad milion razy – dzięki opiniom uzyskanym od użytkowników, pracownicy Round8 zapowiedzieli wprowadzenie poprawek do pełnej wersji gry.
Jeżeli już teraz jesteście pewni, że zagracie w tę produkcję, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyście dzisiaj złożyli zamówienie przedpremierowe na Lies of P. Gra trafiła do sprzedaży w dwóch wersjach pudełkowych (niestety tylko na konsolach) – standardowym za 229–239 złotych oraz edycji Deluxe, którą wyceniono na 289 złotych. W jej skład wchodzą takie dodatki jak artbook w twardej oprawie, steelbook, ścieżka dźwiękowa oraz kody na elementy ubioru do wykorzystania w grze.
Czytaj również: Ranking gier 2023

Fabuła Lies of P

„Pinokio” to kultowa powieść Carla Collodiego, która zadebiutowała w 1881 roku i stała się podstawą dla wielu serialowych oraz filmowych adaptacji. Motyw świadomej drewnianej lalki do dzisiaj przetwarzany jest przez popkulturę i komentowany na różne sposoby. Lies of P nie jest bezpośrednim przeniesieniem fabuły z oryginału, lecz w grze nie zabraknie znajomych motywów. Głównym bohaterem będzie mechaniczna męska lalka o imieniu Pinocchio, która po uzyskaniu świadomości budzi się na opuszczonym dworcu kolejowym. Obok niego leży kartka z informacją, że w mieście Krat znajduje się pan Geppetto, którego protagonista koniecznie musi odnaleźć. Dotarcie do swojego stwórcy nie będzie jednak usłane różami, ponieważ na drodze Pinocchia staną zbuntowani mechaniczni przeciwnicy.
Akcja Lies of P osadzona zostanie na kilkanaście lat przed wybuchem I wojny światowej, w okresie historycznym określanym mianem Belle Époque. Jak już wcześniej wspomniałem, główną lokacją w grze będzie mroczne Krat, którego architektura oraz kultura została zainspirowana ówczesnym Paryżem oraz innymi zachodnioeuropejskimi miastami z tamtej epoki. Produkcja otrzymała kategorię wiekową PEGI 16 ze względu na brutalność oraz mroczną, horrorową atmosferę. Widać tutaj bardzo mocne inspiracje Bloodbornem od studia FromSoftware, ale to nie jedyne podobieństwa do tego dzieła.

Zwiastun Lies of P

Zobaczcie klimatyczny trailer Lies of P, który stanowi wprowadzenie do fabuły gry oraz prezentuje miasto Krat:

Rozgrywka Lies of P

Porównanie do Bloodborne’a nie wzięło się znikąd, ponieważ Lies of P również można zaliczyć do podgatunku RPG-ów akcji znanych jako soulslike’i. Tego typu produkcje słyną z bardzo wysokiego poziomu trudności i nie inaczej będzie w tym przypadku. Twórcy zapewniają jednak, że ich gra została zaprojektowana w taki sposób, aby osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z Dark Souls czy innymi grami tego pokroju, bez większych problemów poradziły sobie w walce z przeciwnikami.
Co prawda w dziele studia Round8 zabraknie możliwości zmiany stopnia skomplikowania rozgrywki, ale producent twierdzi, że mniej wprawieni gracze mogą w łatwy sposób grindować, aby na wczesnym etapie zabawy zdobyć dużo punktów doświadczenia, które wykorzystywane są do ulepszania statystyk głównego bohatera. Jeśli to dla was nadal będzie za mało, w Lies of P pojawi się system przyzywania zjaw kontrolowanych przez sztuczną inteligencję. Tacy przeciwnicy nie tylko pomogą nam w walkach z bossami, ale także ułatwią eksplorowanie lokacji.
Producenci Lies of P nie zapomnieli także o najważniejszym motywie z książki Carla Collodiego, czyli kłamstwach wypowiadanych przez Pinokia. W tym przypadku mechanicznej lalce co prawda nie będzie rósł nos, ale z każdą kolejną wypowiedzianą nieprawdą główny bohater gry zacznie stawać się coraz bardziej człowiekiem, tracąc przy tym możliwości, jakie posiadał, gdy był w pełni zmechanizowany. Znacząco wpłynie to na przebieg fabuły, a także rozgrywki, która w ten sposób stanie się trudniejsza, ponieważ postać będzie bardziej podatna na śmierć.
Podobnie jak w innych grach typu soulslike, tutaj również zostaniemy rzuceni do stosunkowo dużego, otwartego świata bazującego na korytarzowych uliczkach zaprojektowanych na wzór labiryntu. Istotne będzie więc odblokowywanie zamkniętych ścieżek, a także zdobywanie nowych zdolności w celu dostania się do wcześniej niedostępnych miejsc. Do Lies of P zaimplementowane zostaną też punkty kontrolne działające na podobnych zasadach, co ogniska w Dark Souls. W grze studia Round8 postawiono na tzw. stargazery, które służą astrologom do obserwowania gwiazd. Po śmierci będziemy cofani do ostatniego aktywowanego checkpointu, a zdobyte doświadczenie zostanie porzucone w miejscu zgonu.

Gameplay Lies of P

Twórcy opublikowali na swoim youtube'owym kanale ponad trzydziestominutowy zapis rozgrywki Lies of P, z którego możemy się dowiedzieć, na czym polega eksploracja świata gry oraz jak przebiegają starcia z oponentami. Jak widać, Pinocchio bazuje przede wszystkim na broni białej, lecz nie ogranicza się wyłącznie do mieczy:

Wymagania sprzętowe Lies of P

Dzięki wersji demonstracyjnej, już kilka tygodni temu dowiedzieliśmy się, na jakich komputerach będziemy w stanie zagrać w dzieło studia Round8. Zobaczcie, czy wasze pecety posiadają wystarczająco mocne podzespoły.

Minimalne:

  • Procesor: Intel Core i3-6300 3.8 GHz / AMD Ryzen 3 1200 3.1 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 960 / Radeon RX 560 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 50 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Rekomendowane:

  • Procesor: Intel Core i3-6300 3.8 GHz / AMD Ryzen 3 1200 3.1 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 6 GB GeForce GTX 1660 / 4 GB Radeon RX 6500 XT lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 50 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Źródło grafiki: Materiały prasowe Ubisoft
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.