Data publikacji:

Jakie LED-y do komputera wybrać?

Kolorowe światła LED w obudowie peceta stają się standardem w środowisku graczy. Ich instalacja nie jest skomplikowana, a dzięki swojej popularności w sklepach znajdziemy bogaty wybór taśm oraz zestawów oświetleniowych. Podpowiadamy, jakie LED-y do komputera wybrać.

Polecamy: Pokój gracza

ledy do komputera

Dwadzieścia lat temu większość pecetów zamknięta była w mało interesujących, beżowo-szarych skrzynkach. Pierwszymi trendseterami, którzy postanowili przełamać tę monotonię, byli tzw. overclokerzy i moderzy sprzętu komputerowego. Podczas konwentów oraz spotkań online zaczęli chwalić się wymyślnymi i czasem bardzo kolorowo podświetlanymi obudowami.

Ich wysiłki z czasem zaczęły być zauważalne przez producentów sprzętu komputerowego, którzy zainspirowani stopniowo stworzyli dobrze rozpoznawalną gamingową estetykę, odznaczającą się użyciem mocnych i kontrastujących kolorów, ostrych i geometrycznych kształtów, a także wszechobecnych świateł LED. Radzimy, jakiego typu LED-y do komputera wybrać.

Światła LED dostarczone z obudową PC lub wbudowane w podzespoły komputera

Najprostszym sposobem na nadanie kolorów wnętrzu komputera jest zakup obudowy z fabrycznie wbudowanym zestawem listew LED i podświetlanymi wentylatorami. Na rynku znajdziemy wiele tego typu modeli. W ich droższych wersjach zamontowano panel sterowania jasnością, kolorami i animacjami diod, który jest zamontowany w łatwo dostępnym miejscu, np. przy przycisku Start.

Coraz więcej producentów podzespołów komputerowych bierze pod uwagę ich wygląd. W ofercie sklepów znajdziemy więc pamięci RAM, karty graficzne, dyski SSD M.2 NVMe, karty dźwiękowe, a także różnego rodzaju systemy chłodzenia procesora i płyty głównej, które posiadają własne oświetlenie LED. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie musimy przejmować się podłączaniem osobnego zasilania do diod. Producenci dostarczają także sterowniki i oprogramowanie pozwalające kontrolować barwy oraz animacje świateł bezpośrednio z poziomu systemu operacyjnego.

Zestawy oświetleniowe LED do obudowy PC

Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest kupno gotowych zestawów oświetleniowych. Składają się one zazwyczaj z kilku taśm lub list LED. Przy pomocy naklejek lub zacisków możemy przymocować je w dowolnym miejscu do obudowy komputera.

Listwy dołączamy do specjalnego kontrolera, a więc niewielkiej skrzyneczki wyposażonej w przyciski lub pilota, która pozwala zmieniać ustawienia światła. Urządzenie to zapewnia bezpośrednie zasilanie wszystkim światłom, a czasami współpracuje też ze specjalnym oprogramowanie sterującym.

Taśmy LED do obudowy PC

Gdy nie boimy się poeksperymentować, możemy samodzielnie złożyć swój zestaw oświetleniowy. W pierwszej kolejności wybieramy dowolną liczbę taśm ze światełkami. By zasilić te elastyczne listwy, łączymy je bezpośrednio z płytą główną lub dobranym przez nas kontrolerem.

Jak podłączamy LED-y do komputera?

Listwy LED podłączamy bezpośrednio do płyty głównej, korzystając z trój-, cztero- lub pięciopinowych złączy wykorzystywanych między innymi przez wentylatory. Przed zakupem świateł powinniśmy sprawdzić, czy posiadamy odpowiednią liczbę wolnych gniazd wykorzystywanych przez naszą listwę/-wy. Z tego też powodu znacznie lepszym rozwiązaniem jest dokupienia kontrolera, który może pobierać niezbędne zasilanie, np. za pośrednictwem złącza SATA.

Autor: Michał Kułakowski