Data modyfikacji:

Jakie ledy do biurka wybrać? Jak zamontować ledy do biurka? 

Podświetlenie biurka lampkami LED jest coraz częściej spotykane w domach i zostało wypromowane w dużej mierze przez graczy komputerowych oraz internetowych streamerów, którzy w ten sposób uatrakcyjnią wygląd swoich miejsc pracy i zabawy. Jakie jednak ledy do biurka wybrać, by wyglądały i działały najlepiej?

Jakie ledy do biurka wybrać?
Rozwój technologi doprowadził w ostatnich latach do znaczącej obniżki cen diod LED, a także zauważalnej poprawy ich działania, jasności oraz żywotności. Niegdyś oświetlenie biurka sprowadzało się do postawienia na nim niewielkiej lampki ze światłem punktowym. Iluminacja brzegów mebla była praktycznie niemożliwa, bowiem wiązała się z instalacją klasycznych szklanych świetlówek, dających nieprzyjemne światło o zimnej barwie oraz mocno nagrzewających się nawet po kilkunastu minutach użytkowania. 

Problem ten rozwiązały listwy oraz taśmy LED, które pozwoliły na niezwykle kreatywne metody aranżacji świetlnej. Pierwsi na pomysł wykorzystania tych światełek wpadli miłośnicy komputerów, którzy zaczęli od ich montażu we wnętrzach peceta, by w naturalny sposób przejść do ozdabiania  światełkami ich otoczenia. Ledy do biurka spopularyzowali znani gracze publikujący swoje filmy na YouTubie, a także streamerzy. Obecnie możemy dość szybko samodzielnie zamontować tego typu oświetlenie.

Światła LED do biurka – po co je montujemy?

Światła LED zamontowane na biurku pełnią zazwyczaj rolę czysto dekoracyjną. Najlepsze efekty osiągamy w tym przypadku, wykorzystując wielobarwne światła RGB. Najbardziej interesująco wyglądają gamingowe stanowiska, w których zarówno biurko, jak i obudowa peceta, monitor, klawiatura i myszka świecą na ten sam kolor. Ledy na biurku pełnią jednak też bardziej praktyczną rolę, zastępując lampki nocne. Podczas korzystania z komputera w ciemnościach oczy szybko się męczą, spoglądając na bardzo jasny ekran, kontrastujący z resztą spowitego w mroku pomieszczenia. Dodatkowe rozproszone światło w pokoju pomaga zniwelować te objawy, a także lepiej skupić wzrok.

Jak oświetlić biurko światłami LED?

Za montaż ledów do biurka możemy zabrać się samodzielnie, najczęściej operacja ta nie będzie wymagała użycia żadnych dodatkowych narzędzi. Pierwsze, co musimy zrobić, to poznać dokładne wymiary biurka, a także określić miejsca, które zostaną oświetlone. Najczęściej oświetlamy tylne krawędzie mebla stojące przy ścianie, przede wszystkim blat. Jeżeli chodzi o same diody, niezmiennie korzystamy z elastycznych taśm LED, choć w przypadku mniejszych mebli sprawdzą się również sztywne listwy. 

W obu wypadkach możemy zaopatrzyć się w gotowy meblowy zestaw oświetleniowy lub samodzielnie nabyć i przyciąć taśmę LED oraz wszystkie niezbędne dodatkowe akcesoria. Ponieważ gotowe zestawy są dostępne jedynie w kilku z góry ustalonych rozmiarach, taśmy LED są najlepszym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam na uzyskaniu jak najlepszego efektu. Przyjrzyjmy się najważniejszym informacjom na ich temat.

Rodzaje taśm LED do biurka

Producenci taśm LED dzielą je ze względu na rodzaj zamontowanych diod i ich wymiary, a także temperaturę światła.

Kolorowe i białe taśmy LED do biurka

Meblowe taśmy LED mogą być wyposażone w białe lub kolorowe diody (RGB). Pierwszy typ światła jest neutralny i nadaje się do bardziej profesjonalnego i stonowanego otoczenia, tak więc można wykorzystać go np. w domowym biurze. Białe diody dostępne są w trzech temperaturach (neutralnej, ciepłej oraz zimnej). Po wielobarwne światła sięgają najczęściej zapaleni gracze. W sklepach znajdziemy modele pracujące w kilku wybranych odcieniach, np. czerwonym, niebieskim, zielonym lub żółtym, a także takie, w których użytkownik może sam określić odpowiadający mu kolor.

Rozmiar taśm LED do biurka

Warto też zwrócić uwagę na wielkość diod LED na taśmie. Przekłada się ona bowiem na jasność i moc układu oraz jego zużycie energii. Taśmy dzielimy pod tym względem na kategorie, które opisujemy przy pomocy cyfr opisujących wymiary ledów w milimetrach.
  • SMD 2835 – wymiar pojedynczej diody: 2,8 mm na 3,5 mm
  • SMD 3014 – wymiar pojedynczej diody: 3 mm na 1,4 mm
  • SMD 3528 – wymiar pojedynczej diody: 3,5 mm na 2,8 mm
  • SMD 5050 – wymiar pojedynczej diody: 5 mm na 5 mm
  • SMD 5630 – wymiar pojedynczej diody: 5,6 mm na 3 mm
  • SMD 5730 – wymiar pojedynczej diody: 5,7 mm na 3 mm
Taśmy różnią się między sobą też gęstością ułożenia diod. Cecha ta podawana jest przez producenta w klasyfikacji technicznej sprzętu i podawana jest zazwyczaj jako liczba diod na jednym metrze taśmy.

Instalacja ledów do biurka

Ledy przyklejmy do biurka przy pomocy kleju lub taśmy samoprzylepnej. Na dwóch krańcach blatu zostawmy sobie trochę wolnego miejsca na kable zasilające oraz kontroler z przyciskiem uruchamiającym lub zmieniającym kolor i natężenie światła. Warto pamiętać, że aby efekt oświetlenia był najlepszy, biurko powinno stać w odległości kilku centymetrów od ściany. 

Kontrolery LED

Jeżeli nie chcemy ręcznie wyłączać taśmy, na przykład poprzez wyciąganie zasilacza z sieci elektrycznej lub używanie trudno odstępnego przycisku, możemy podłączyć taśmę do specjalnego sterownika z pilotem, który posiada najważniejsze funkcje sterowania. Na rynku znajdziemy też bardziej zaawansowane modele, które łączą się z domową siecią Wi-Fi, dzięki czemu ledy do biurka można aktywować i konfigurować z komputera lub aplikacji mobilnej. W oprogramowaniu ustawimy także animacje oraz timer uruchamiający światło o wybranej porze dnia.