Data publikacji:

Jak wybrać dobry laptop dla seniora? Na co zwracać uwagę?

Ponieważ wiemy, jak trudno jest znaleźć dobry laptop dla seniora, w dzisiejszym artykule podpowiemy, jakie cechy powinno mieć takie urządzenie. Poruszymy wszystkie najważniejsze kwestie – od przekątnej ekranu, przez powłokę matrycy, aż po wagę, ilość pamięci RAM, rodzaj dysku oraz dodatkowe funkcje i gadżety. Na koniec zaproponujemy przykładowe laptopy, które mogą dobrze się sprawdzić. Dowiedz się, jaki laptop dla seniora wybrać.
With laptop on table. Senior man in nice clothes is at home

Dobry laptop dla seniora, a może tablet?

Niektórzy zastanawiają się, czy nie taniej i wygodniej jest kupić seniorowi tablet zamiast laptopa. Niestety okazuje się, że nie. Za laptopami przemawia przede wszystkim tradycyjny sposób obsługi – tablety bywają irytujące dla seniorów właśnie ze względu na sterowanie dotykowe, a klawiatura i touchpad dają znacznie większe możliwości. Oprócz tego do laptopa mamy opcję podpięcia standardowej, bezprzewodowej myszki, która będzie jeszcze łatwiejsza w obsłudze.

Jakie parametry powinien mieć laptop dla seniora?

Przekątna ekranu w laptopie dla seniora powinna umożliwiać komfortowe objęcie wzrokiem całego laptopa podczas trzymania go na kolanach czy na stole przed sobą – nie może być zatem zbyt duża. Jednocześnie zbyt mała przekątna negatywnie odbije się na czytelności i komforcie użytkowania. Optymalny rozmiar przenośnego komputera w przypadku seniorów powinien wynosić pomiędzy 14 a 17 cali. Jaki laptop dla seniora? Lekki! Warto zwrócić uwagę właśnie na to, by komputer nie ważył zbyt wiele (np. do 2 kg) i żeby był to model z wytrzymałą obudową – odporną na uszkodzenia mechaniczne, a nawet zachlapanie.

Laptop dla seniora – wydajność i parametry techniczne

Procesor nie musi być specjalnie wydajny, ale najlepiej inwestować w takie, które mają od czterech rdzeni wzwyż – pozwoli to na włączanie jednocześnie kilku kart, granie w proste gry czy oglądanie filmów i seriali. Pamięć RAM powinna wynosić od 4 GB lub 8 GB wzwyż. Nie trzeba przesadzać z jej ilością, ale należy pamiętać o tym, że w laptopach z niższej półki cenowej, która będzie leżała w kręgu naszego zainteresowania, nie ma możliwości jej późniejszego dokupienia i zwiększenia ilości pamięci RAM, a jednak jest to jedna z istotniejszych kwestii, która określa wydajność komputera. W zakresie pamięci warto skusić się na dysk SSD – chociaż ma mniejszą pojemność niż dysk HDD, jest bardziej odporny. Poza tym seniorzy nie mają w zwyczaju przechowywania ogromnej ilości informacji na komputerach.

Jaki laptop dla seniora? Systemy ochrony wzroku i komfort użytkowania

Żeby korzystanie z komputera było maksymalnie komfortowe, a senior nie zniechęcał się już po kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach, trzeba zadbać o to, by wybrany model oferował rozbudowane systemy ochrony oczu. To one sprawią, że oczy nie będą bolały ani piekły przy dłuższym oglądaniu – jak najbardziej w cenie są zatem technologie chroniące przed migotaniem i filtry światła niebieskiego.
Dobry laptop dla seniora powinien mieć matową lub antyrefleksyjną powłokę matrycy. Powłoki matowe doskonale radzą sobie właściwie w każdych warunkach – dziennych i wieczornych, wewnątrz budynków oraz na zewnątrz, np. w kawiarniach czy ogródkach. Są też bardziej odporne na zabrudzenia i mniej męczące dla narządu wzroku. Powłoki antyrefleksyjne, nazywane również półmatowymi, to powłoki błyszczące, pokryte polaryzatorem. Zapobiegają odbijaniu się promieni świetlnych na powierzchni ekranu. Przeważnie występują w laptopach ze średniej lub wyższej półki cenowej.

Jaką rozdzielczość powinien mieć laptop dla seniora?

Dobrym wyborem będzie rozdzielczość Full HD – jest ona już standardem i absolutnym minimum w większości urządzeń na rynku, również tych klasy ekonomicznej, zatem nie będzie trudności z wytypowaniem odpowiedniego sprzętu w tym zakresie. Gadżetem, który może spodobać się seniorom, zwłaszcza tym, którzy korzystają z laptopa wieczorami lub nie mogą spać, będzie podświetlana klawiatura – większość starszych osób na początku swojej przygody z technologią nie zna dokładnego umiejscowienia każdego z klawiszy i musi spoglądać na klawiaturę podczas pisania. Jaki laptop dla seniora wybrać? Poznaj nasze propozycje urządzeń!

Jaki laptop dla seniora? Przykładowe urządzenia

Acer Aspire 3 Athlon

W tym przypadku często możemy wybrać ilość pamięci RAM, która będzie potrzebna – od 4 GB do nawet 20 GB. Podobnie jest z ilością pamięci wbudowanej. Laptop jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej oraz srebrnej. Rozdzielczość Full HD zapewnia dobry obraz, a technologia Acer BlueLightShield chroni oczy przed wpływem światła niebieskiego. Oprócz tego do dyspozycji mamy dość sporo portów. Laptop ma matową powłokę matrycy, wbudowane głośniki stereo i dobry mikrofon, który posłuży do rozmów wideo przez aplikacje. Pojemność baterii to 3550 mAh, zatem ten model niekoniecznie sprawdzi się podczas długich podróży.

Peaq Classic C151V-1G428P

To niedrogi laptop dla seniora o przekątnej ekranu 15,6 cala. Oferuje standardową rozdzielczość 1920 × 1080, czyli Full HD. Ma 4 GB pamięci RAM i 128 GB wbudowanej na dysku SSD. Jego system operacyjny to Windows 11 Home, który jest dość prosty i intuicyjny w obsłudze. Urządzenie ma złącze HDMI, dobry procesor i elegancką obudowę.

Asus CX1500CKA-EJ0061

To kolejna propozycja w umiarkowanej cenie o zrównoważonych parametrach. Ma 4 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci wbudowanej. Czterordzeniowy procesor będzie wystarczająco wydajny dla seniora, a bateria może swobodnie działać nawet przez cały dzień na jednym ładowaniu. Laptop nie waży więcej niż 1,7 kg. Ma matową powłokę o dodatkowych właściwościach antyrefleksyjnych, a także daje możliwość rozłożenia go całkowicie na płasko dzięki zawiasom o zakresie ruchu do 180 stopni.

Asus VivoBook Go E210MA-GJ322WS

Asus VivoBook Go to dobry laptop dla seniora o bardzo oryginalnym designie. Ma matową matrycę oraz 4/128 GB pamięci, ale można dostać go też w wersji 8/256 GB. Jego system operacyjny to Windows 11 Home S. Jest bardzo lekki i ma niewielki wyświetlacz o przekątnej 11,6 cala. Dostępny jest w białej, fioletowej i różowej wersji kolorystycznej. Waży tylko 1,05 kg i oferuje rozdzielczość HD, czyli 1366 × 768 pikseli. To rozsądny wybór w umiarkowanej cenie.

Acer Chromebook CB315-3H

Ma uniwersalną przekątną 15,6 cala, rozdzielczość Full HD 1920 × 1080 i pamięć 4/32 GB z możliwością wyboru różnych wariantów, nawet do 128 GB. System operacyjny w tym modelu to Chrome OS. Laptop jest lekki (1,6 kg), wygodny w przenoszeniu i ma wytrzymałą obudowę. Cechuje się też wydajną baterią, która może pracować powyżej 12 godzin na jednym ładowaniu. Ma matową matrycę, która nie będzie męczyć oczu.

Techbite Zin 3

Bardzo podstawowy laptop dla niewymagających w atrakcyjnej cenie. Oferuje rozdzielczość HD i ekran o wielkości 14 cali. Ilość dostępnej pamięci RAM to 4 GB, natomiast wbudowanej to 128 GB. Pracuje z systemem Windows 10 Professional. Ma podświetlaną klawiaturę, waży 1,5 kg i pracuje na jednym ładowaniu nawet cały dzień. Pomimo swojej prostoty, powinien być wygodny w użytkowaniu dla większości seniorów.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!