Data modyfikacji:

Konsole Anbernic – co to? Jaki model wybrać?

Jeżeli jesteście graczami to z pewnością natrafiliście w sieci lub na YouTubie na materiały o konsolach Anbernic, które w ostatnim czasie zyskały na ogromnej popularności. O co w nich chodzi i do kogo są skierowane? Tego dowiedziecie się z naszego tekstu.
konsole anbernic

O co chodzi z konsolami Anbernic?

Anbernic to kompaktowe retro konsole do grania, które zostały stworzone do tego, aby odpalić na nich gry poprzez wszelkiej maści emulatory. Dzięki temu na poszczególnych modelach uruchomicie tytuły zarówno z Nintendo Entertainment System, Sega Mega Drive, Dreamcasta, Nintendo 64, jak i PlayStation Portable czy PlayStation 2. Konsole zazwyczaj posiadają kartę pamięci z wgranymi produkcjami, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie zainstalować kolejne, jeśli na liście brakuje waszych ulubionych tytułów. Należy pamiętać, że nie jest to oficjalny sprzęt i nie posiada licencji Sony i Nintendo.

Ile kosztują konsole Anbernic?

Najtańsze modele Anbernica kupicie już za trochę ponad 200 złotych, lecz są to urządzenia mocno ograniczone, bez wielu istotnych funkcji (np. brakuje w nich analogów). Lepsze modele kosztują ponad 340 złotych, natomiast cena najbardziej zaawansowanych technicznie handheldów może dochodzić nawet do 1000 złotych (albo i jeszcze więcej).

Przykładowe modele Anberniców

Anbernic RG35XX / Plus

Najbardziej podstawowy model Anbernica, którego obudowa inspirowana jest kultowym GameBoyem. Podobnie jak w starusieńskim handheldzie Nintendo, tutaj również nie znajdziecie analogów, tylko charakterystyczny jednolity krzyżak oraz przyciski akcji i funkcyjne. Jeśli wybierzecie wersję Plus, to możecie liczyć na połączenie Wi-Fi – podstawowy model daje dostęp wyłącznie do Bluetooth. Na tej konsoli zagracie głównie w emulatory z najstarszych urządzeń, choć sprzęt z drobnymi problemami poradzi sobie też z pierwszym PlayStation.

Anbernic RG35XXH

Jeżeli nie jesteście fanami pionowych przenośnych konsol, tylko wolicie rozwiązania zastosowane w PlayStation Portable lub współczesnym Nintendo Switch, to w takim razie koniecznie powinniście zainteresować się Anberniciem RG35XXH. Ten model nie tylko posiada elegancką obudowę o poziomej konstrukcji, ale ponadto został wyposażony w aż dwie w pełni funkcjonalne gałki, z których można zrobić pożytek w wielu dostępnych na urządzeniu produkcjach. Ten model posiada wyświetlacz o przekątnej 3,5 cala, a do tego bazuje na mocniejszych podzespołach (1 GB RAM, procesor H700 ARM Cortex-A53 1.5 GHz), co przekłada się na lepsze działanie emulatorów. Handheld obsłuży gry z PlayStation, Nintendo 64, Dreamcasta, a nawet niektóre tytuły z PSP, choć tutaj bywa różnie z płynnością (raczej jest gorzej, niż lepiej).

Anbernic RG556

Poprzednie urządzenia posiadały system operacyjny Linux, natomiast w tym przypadku mówimy o sprzęcie funkcjonującym dzięki Androidowi 13. Oprócz tego możemy liczyć na większy ekran (aż 5,84 cala), który w dodatku jest wykonany w technologii AMOLED i oferuje maksymalną rozdzielczość 1080p. Konsolka posiada także większą i praktyczniejszą obudowę – za sprawą wysuniętych rogów imitujących klasycznego pada, handheld lepiej leży w dłoni. Wielu graczy doceni także asymetryczne ustawienie analogów, niczym w kontrolerach do Xboksa. Anbernic RG556 prezentuje się także znacznie lepiej pod względem wydajności. Odpalimy na nim zarówno produkcje z PlayStation 2, jak i PlayStation Vita, i choć nie zawsze działają idealnie, to i tak jest to ogromny przeskok względem poprzednich modeli.

Anbernic RG35XX SP

I tak jak model RG35XX był inspirowany klasycznym GameBoyem, tak podczas projektowania Anbernica RG35XX SP twórcy wzięli sobie za cel przygotowanie urządzenia zbliżonego wyglądem do GameBoya Advance SP. Oznacza to, że mamy do czynienia ze składaną przenośną konsolą o pionowej konstrukcji. Oczywiście nie znajdziemy w niej gniazda na kartridże, tylko sloty na karty pamięci micro-SD. Niestety przełożyło się to także na usunięcie analogów, co z pewnością może być traktowane jako minus przez wielu użytkowników. Zwłaszcza że na urządzeniu można odpalić emulatory PSP czy Dreamcasta. Niemniej jest to handheld o dosyć mocno ograniczonych parametrach, dlatego idealnie sprawdza się do uruchamiania tytułów z NES-a (czy polskiego Pegasusa), SNESa czy innych 8- oraz 16-bitowych konsol.

Anbernic RG28XX

Kolejny sprzęt, który polecam przede wszystkim miłośnikom retro grania z racji braku dostępnych analogów. Tutaj producent zastosował poziomą konstrukcję, jak w modelu RG35XXH, jednakże dodał inne (o wiele lepsze) ustawienie przycisków L1, L2, P1 i P2. Przyciski są od siebie nieco bardziej odsunięte, a do tego wyprofilowano je w nieco inny sposób. Dzięki temu o wiele łatwiej się z nich korzysta podczas grania, bez przypadkowego wciskania guzika, z jakiego nie chcieliśmy korzystać. Konsolka posiada natomiast jeszcze mniejszy wyświetlacz (raptem 2,8 cala) o rozdzielczości 640 × 480, co wyraźnie wskazuje, że jest to handheld do produkcji z lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Z racji swoich wymiarów (57 mm × 125 mm × 17 mm) idealnie nadaje się do grania dla dzieci.

Anbernic RG353V

Na koniec zostawiłem jeszcze jeden model, który łączy design klasycznego GameBoya z rozwiązaniami z innych konsol Anbernica. Wersja RG353V pomimo pionowej konstrukcji posiada dodatkowe dwa analogi, a także aż 2 GB pamięci RAM oraz zintegrowany ulepszony układ graficzny RK3566 Quad-Core 1.8 GHz pozwalający na obsługę bardziej zaawansowanych tytułów. Za sprawą takich podzespołów na tym handheldzie odpalicie bez większych problemów najlepsze produkcje z PlayStation Portable czy Nintendo DS.
Zdjęcie: materiały prasowe Anbernic
Autor: Orkisz