Data publikacji:

Wybieramy dobry i tani komputer do gier 

Istnieje przekonanie, że gamingowe komputery są wyłącznie niezwykle drogimi maszynami, na które mogą pozwolić sobie jedynie zamożni entuzjaści. W rzeczywistości solidny pecet do zabawy z grami nie musi kosztować fortuny. Idąc na pewne kompromisy co do jakości oprawy graficznej, bez problemu złożymy lub kupimy sprzęt, dysponując ograniczonym budżetem. Radzimy, czym powinien charakteryzować się tani komputer do gier, a także czego po nim oczekiwać.
Blonde plays PC games.

Dobry i tani komputer stacjonarny do gier – czym powinien się charakteryzować?

Samodzielne złożenie komputera stacjonarnego do gier jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Dobierając z osobna każdy komponent, możemy liczyć na niższe ceny, często natrafimy też na promocje pozwalające dodatkowo zaoszczędzić. Gotowe zestawy komputerowe dostępne w sklepach są prawie zawsze droższe o co najmniej kilkanaście procent od peceta o identycznych parametrach, który sami skompletowaliśmy. 

Jak złożyć tani komputer do gier? 

Ile kosztuje tani komputer do gier? Ponieważ składamy peceta z myślą o graniu, nie możemy zadowolić się najtańszymi komponentami. Sprzęt powinien dysponować odpowiednimi zapasami mocy, pozwalającymi bawić się z nowszymi tytułami. Z reguły tanie stacjonarne pecety do gier mają starsze i słabsze podzespoły, ale radzą sobie z uruchomieniem nawet najnowszych i największych produkcji. Musimy jednak pogodzić się z tym, że nie będziemy bawić się w najwyższych detalach graficznych. W bardziej wymagających produkcjach nie osiągniemy też więcej niż 30 klatek na sekundę. 

Procesor

W tanim komputerze do gier możemy zaoszczędzić nieco na procesorze, decydując się na zakup solidnych choć słabszych układów. Wydajność w większości gier uzależniona jest bowiem w największym stopniu od karty graficznej. Omijamy jednak szerokim łukiem najtańsze modele CPU, które zaprojektowane są głównie z myślą o pecetach do pracy biurowej. Najlepszym wyborem są tutaj najczęściej produkty firmy AMD, która oferuje mocne chipsety w przystępnych cenach. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na procesory z serii Ryzen 5, które zaprojektowano między innymi z myślą o graczach. Pamiętajmy, że nie musimy inwestować w najnowsze układy – w ten sposób dodatkowo zaoszczędzimy nawet kilkaset złotych. Do procesora nie musimy dokupywać osobnego systemu chłodzenia – dostarczone przez producenta wentylator i radiator w zupełności wystarczą nawet podczas intensywnego grania. 

Karta graficzna

Najważniejszy komponent każdego taniego komputera do grania. To od GPU zależy w największym stopniu wydajność peceta podczas zabawy. Ponieważ budujemy PC, dysponując ograniczonym budżetem, ograniczamy się do wyboru najtańszych modeli w cenie od około 800 złotych do 1500 złotych. Zakup tańszych modeli kompletnie się nie opłaca, wyjątkiem są tutaj urządzenia używane. Karty z drugiej ręki, choć potencjalnie atrakcyjne, są często obarczone ryzykiem ze względu na brak ochrony gwarancyjnej oraz wyeksploatowanie, którego efektem jest zwiększona awaryjność.
Stawiamy na modele firmy Nvidia z serii GeForce RTX 2000, 3000 lub 4000. Otrzymują one najlepsze software’owe wsparcie oraz obsługują zaawansowane technologie graficzne używane przez wielu deweloperów gier. Zaliczamy do nich między innymi DLSS, pozwalające bawić się w wyższej rozdzielczości bez wyraźnego spadku wydajności w grze. Mimo tego, że wybieramy „budżetowe” układy, poradzą sobie one całkiem nieźle nawet w najnowszych tytułach i w zupełności wystarczą na co najmniej kilka lat.

Płyta główna

Płytę główną dopasowujemy do typu procesora. Ponieważ zazwyczaj nie kupujemy najnowszego CPU, możemy wybierać spośród wielu starszych modeli w atrakcyjnych cenach. Cena płyty w tanim komputerze nie powinna przekraczać 400 złotych. Produkty z tej kategorii zazwyczaj pozbawione są drugiego gniazda na dysk SSD NVMe M.2, kilku portów rozszerzeniowych PCIe, nie mają też modułu Bluetooth, wbudowanego modemu oraz bardziej zaawansowanego układu dźwiękowego. Poza tym obsłużą też mniejszą liczbę dysków i modułów pamięci RAM. Nie wyposaża się ich też w zaawansowane systemy pasywnego chłodzenia. Wady te nie stanowią jednak istotnego problemu dla przeciętnego użytkownika. 

Pamięć RAM

Do komfortowej zabawy z grami wciąż wystarcza 16 GB pamięci RAM, choć niektórzy deweloperzy powoli zaczynają zalecać 32 GB. Na razie dotyczy to jednak wyłącznie przypadków, gdy chcemy uruchomić grę w najwyższych możliwych detalach graficznych, co jest niewykonalne dla składanego przez nas budżetowego systemu. Pamiętajmy, że dodatkowy RAM w razie potrzeby można w każdej chwili dokupić. 
W ostatnim czasie na rynku pojawiły się też kości wykonane w technologii DDR4, które odznaczają się znacznie wyższą wydajnością od dostępnych od dawna modeli DDR3. Ceny obu typów pamięci są już porównywalne, tak więc jeżeli mamy taką możliwość, warto zainwestować w nowsze rozwiązanie. Aby z niego skorzystać, musimy jednak kupić płytę główną z wejściem DD4, standard nie jest bowiem wstecznie kompatybilny.

Dysk

Współczesne gry zajmują po kilkadziesiąt, a czasem nawet ponad 100 GB na dysku systemowym. Oznacza to, że tylko kilka większych tytułów może kompletnie zająć nasz napęd. Dlatego też nawet w tanim komputerze do zabawy nie warto oszczędzać na dysku i od razu zdecydować się na dysk SSD o pojemności 1 TB, na którym zainstalujemy Windowsa oraz większość programów i gier. Jeżeli przechowujemy duże ilości danych (np. zdjęcia lub filmy), możemy zainwestować około 200 złotych w dodatkowy dysk HDD 2,5 cala, o pojemności 2 TB, który świetnie sprawdzi się w roli archiwum.
Zdjęcie: Envato Elements