Data modyfikacji:

Jakie gry na MacBooka wybrać?

MacBooki dzięki swoim bardzo mocnym podzespołom mogą być wykorzystywane nie tylko do pracy, ale również do grania. Wybraliśmy najciekawsze gry, które są dostępne na przenośnych komputerach z logo nadgryzionego jabłka.
gry na macbooka

Granie na MacBooku – czy to dobry pomysł?

Laptopy Apple to sprzęt, który na tle konkurentów wyróżnia się bardzo dobrymi podzespołami, co czyni je świetnym wyborem do pracy z wymagającymi programami, a także rozrywki obejmującej oglądanie filmów czy przeglądanie stron internetowych. Przenośne komputery z logo nadgryzionego jabłka w porównaniu do odpowiedników z systemem Windows przegrywają głównie pod względem dostępności poszczególnych tytułów. Wprowadzenie na rynek zupełnie nowych procesorów Apple Silicon, takich jak Apple M1 czy Apple M2, wprowadziło nową erę, w której gry zaczęły nabierać większego znaczenia. Dowodem na to jest wprowadzenie Apple Arcade, o którym opowiemy więcej już za moment. Granie na MacBooku jest jak najbardziej możliwe i coraz więcej interesujących tytułów pojawia się na platformie macOS. W AppStore znajdziemy mnóstwo propozycji, pośród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Czy na MacBookach można zagrać w każdą grę?

Niestety, biblioteka gier dostępnych na macOS różni się znacząco od tej, która jest przygotowana na komputery z systemem Windows. Przede wszystkim od 2019 roku komputery Mac nie obsługują gier 32-bitowych, dlatego miłośnicy klasyków muszą próbować z uruchomienie wirtualnego obrazu systemu Windows za pomocą Boot Camp czy Parallels Desktop.
Wiele gier na MacBooki jest dostępnych również w takich miejscach jak Steam czy GOG Galaxy. Pamiętaj jednak, aby przed zakupem sprawdzić, czy przy danym tytule widnieje logo Apple. Jeśli tak, to będzie oznaczać, że dana gra jest kompatybilna z macOS.

Czym jest Apple Arcade i ile to kosztuje

Apple Arcade to świetna propozycja dla posiadaczy MacBooków, którzy chcą mieć dostęp do wielu gier bez konieczności wydawania pieniędzy na każdy tytuł osobno. Koszt miesięcznej subskrypcji wynosi 24,99 zł, co nie jest wygórowaną kwotą. Nowi użytkownicy mogą testować usługę przez miesiąc bez żadnych opłat.
W Apple Arcade znajdziemy raczej proste gry zręcznościowe, choć w bibliotece jest również kilka tytułów sportowych. Największą popularnością cieszą się aktualnie takie tytuły jak NBA 2K23, Sneaky Sasquatch, Castle Crumble, Angry Birds Reloaded czy Football Manager 2023 Touch. To oczywiście tylko kilka przykładów. Ogromną zaletą Apple Arcade jest fakt, że do dyspozycji mamy gry na MacBooka zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Firma z Cupertino zapewnia, że tytuły są na bieżąco dodawane, dlatego z każdym kolejnym miesiącem gier powinno być coraz więcej. Na ten moment w Arcade mamy do wyboru ponad 200 tytułów. Na koniec warto dodać, że jedna subskrypcja Apple Arcade daje dostęp do gier na MacBooka, iPhone’a, iPoda Touch oraz Apple TV. Użytkownik ma możliwość podpięcia zewnętrznego kontrolera, co dodatkowo poprawia jakość rozgrywki.

Gry na MacBooka, które warto sprawdzić

Civilization VI

To bez wątpienia jedna z najpopularniejszych gier dostępnych na MacBooki. Kultowa strategia turowa polega na poprowadzeniu wybranej cywilizacji do zwycięstwa. Mocną stroną tego tytułu jest możliwość wybrania swojej własnej ścieżki rozwoju. Możesz poprowadzić kampanię w sposób łagodny, opierając się na polityce, lub po prostu pójść na wojnę z przeciwnikiem. Możliwości są ogromne i to sprawia, że Civilization VI pochłonie Cię na wiele godzin. Dla każdego posiadacza MacBooka to pozycja obowiązkowa.
Czytaj również: Mini PC do gier. Jak działa?

Total Warhammer 3

Gra osadzona w uniwersum Total War jest gwarancją świetnej zabawy. Klasyczna strategia turowa polega na rozwoju wybranej rasy. Każda z nich ma swoje unikalne cechy, które pomagają w toczeniu bardzo widowiskowych bitew. Budowa i rozwój imperium zostały dopracowane w każdym calu, a podróż przez Królestwo Chaosu jest wspaniałym doświadczeniem. Total Warhammer 3 jest idealnym zwieńczeniem całej trylogii, która zachwyca nie tylko grywalnością, ale również oprawą graficzną.

Stardew Valley

Symulator farmy, bo tak można nazwać Stardew Valley, jest jedną z chętniej kupowanych gier na MacBooka. Grafika być może nie jest powalająca, ale w tym tytule nie ma to najmniejszego znaczenia. Główny bohater odziedziczył farmę po swoim dziadku, którą ma za zadanie rozwinąć i zamienić w dobrze prosperujące gospodarstwo. Całą sprawę komplikuje korporacja Joja, która doprowadziła całą okolicę do ruiny. Wykonując poszczególne zadania, będziesz mieć okazję przywrócić jej dawny blask. Gra jest niezwykle wciągająca, dlatego polecamy ją z czystym sumieniem.

Metro 2033 Redux

Metro 2033 Redux to jeden z tytułów, który bardzo dobrze działa na MacBookach z procesorem M1 lub M2. Po katastrofie nuklearnej ocalała tylko niewielka garstka ludzi, którzy byli zmuszeni do skrycia się w podziemiach. Zmutowane bestie coraz bardziej atakują mieszkańców i tutaj do gry wkracza główny bohater. Ta pierwszoosobowa strzelanka jest niezwykle klimatyczna, a to za sprawą oprawy graficznej. Przemierzenie kolejnych lokacji w postapokaliptycznym mieście jest niezwykle ciekawe. Na plus należy zaliczyć również różnorodność wrogów i całkiem ciekawą fabułę.

Counter-Strike: Global Offensive

Tego tytułu nie trzeba chyba nikomu specjalnie przedstawiać. Dla miłośników klasycznych FPS-ów to propozycja niemal idealna. Mimo upływu lat, tytuł ten nadal skupia ogromną rzeszę graczy, dlatego warto sięgnąć po ten tytuł. Jeśli lubisz rywalizację z innymi graczami w trybie multiplayer, to ten tytuł jest dla Ciebie stworzony!
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.