Data modyfikacji:

Jaki komputer do programowania kupić? Poradnik

Praca programisty wymaga wielogodzinnego siedzenia przed ekranem komputera, dlatego warto zadbać o wybór sprzętu, który nam tę pracę w jak największym stopniu ułatwi oraz przyspieszy. Biorąc pod uwagę wymagania i specyfikę tego typu pracy, lepszym rozwiązaniem jest komputer stacjonarny do programowania, ze względu na lepszą wydajność, niższe koszty zakupu oraz łatwiejszą rozbudowę w przyszłości. Przejdźmy zatem do konkretów w kwestii doboru podzespołów, jaki komputer do programowania 2021 powinien zawierać.

komputer

Jaki komputer do programowania?

Przede wszystkim komputer stacjonarny dla programisty powinien posiadać odpowiednio wysoką wydajność, abyśmy nie marnowali czasu podczas pracy w oczekiwaniu na wykonanie poszczególnych zadań przez środowisko programistyczne.

Procesor ma największy wpływ na wydajność całego komputera

Jednym z priorytetów przy doborze komponentów jest decyzja, jaki procesor do programowania wybierzemy, ponieważ w dużej mierze od jego mocy obliczeniowej będzie uzależniona szybkość kompilowania kodu, więc warto zwrócić uwagę na to, aby był możliwie najbardziej wydajny.

Obecnie najbardziej popularne są procesory wielordzeniowe, posiadające 4, 6 lub nawet 8 rdzeni, co ułatwia jednoczesne wykonywanie wielu zadań. W żadnym wypadku nie warto inwestować w procesory dwurdzeniowe, gdyż będą one mocno ograniczać wydajność całego komputera w bardziej wymagających zadaniach. Procesor, jaki komputer dla programisty powinien posiadać, powinien pochodzić z serii Core i5, i7 lub i9 firmy Intel lub odpowiadających im Ryzen 5, Ryzen 7 i Ryzen 9 marki AMD. Aktualnie w rankingach wydajności lepiej prezentują się modele AMD, jednak w perspektywie kilku miesięcy sytuacja może ulec zmianie, dlatego należy bacznie śledzić rankingi wydajności procesorów.

Wybierając konkretny procesor do programowania, należy zwrócić uwagę, z jakim złączem współpracuje i dobrać do niego odpowiednią płytę główną, która będzie posiadała odpowiednią ilość złączy oraz slotów na pamięć czy karty rozszerzeń (zależnie od potrzeb karta graficzna, dźwiękowa itd.). Płyta główna, na której opiera się dobry komputer dla programisty 2021, powinna zawierać przynajmniej kilka złączy USB, również USB-C, które jest używane w szerokiej gamie urządzeń peryferyjnych, a także złącza audio i video.

Duży zakres złączy zewnętrznych, jak i slotów na samej płycie daje możliwość rozbudowy naszego zestawu w przyszłości, np. poprzez dołożenie kolejnego dysku czy większej ilości pamięci. W codziennej pracy z wieloma wymagającymi aplikacjami, jak np. całe środowisko programistyczne, kompilator, debbuger, przeglądarka itd., ważne jest posiadanie wystarczającej ilości pamięci RAM. Absolutnym minimum jest 8 GB, nie warto jednak na niej oszczędzać i warto zdecydować się na zainstalowanie 16 GB lub nawet 32 GB pamięci operacyjnej.

Karta graficzna dla programisty nie jest aż tak istotna, gdyż z reguły karty graficzne są zintegrowane z płytą główną lub procesorem i ich wydajność jest wystarczająca w tego typu zastosowaniach. Dedykowane karty graficzne oferują lepszą wydajność szczególnie w grach oraz zastosowaniach, takich jak rendering grafiki 3D, tworzenie gier czy montaż filmów, jednak jeżeli nie ogranicza nas zbytnio budżet, możemy pokusić się o dołożenie karty graficznej z procesorem GeForce lub Radeon.

Dedykowane karty pozwalają także na podpięcie dwóch monitorów i powiększenie naszego pulpitu roboczego, co dla niektórych może być ważną zaletą. Jeśli jednak skupiamy się tylko na zastosowaniach typowo programistycznych, a drugi monitor nie jest dla nas tak istotny, to lepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie zaoszczędzonych funduszy w inne podzespoły, takie jak procesor czy pamięci.

Co do obudowy i zasilacza, które powinien posiadać komputer dla programisty 2021, należy zwrócić uwagę, aby zasilacz posiadał odpowiedni zapas mocy oraz był sprawdzonej marki, a nie był to tzw. noname bez podanych konkretnych informacji o parametrach. Markowe zasilacze posiadają często certyfikację 80 Plus, świadczącą o ich wydajności oraz jakości. Można również rozważyć zakup niewielkiego zewnętrznego zasilacza awaryjnego, tzw. ups, który uchroni nas przed utratą naszej pracy w przypadku krótkotrwałego zaniku zasilania, podtrzymując je przez kilkanaście minut i pozwalając bezpiecznie zapisać efekty naszej pracy.

Czy dysk ma wpływ na wydajność?

Kolejny kluczowy podzespół to dysk twardy. Jako że zależy nam na wydajności, to jedynym sensownym rozwiązaniem do instalacji systemu, oprogramowania oraz przechowywania naszych danych jest dysk SSD, wykonany w technologii półprzewodnikowych kości pamięci, podobnych jak stosowane chociażby w pendrive'ach. Wybór pojemności to już nasza indywidualna kwestia, niektórym osobom wystarczy 250 GB, dla innych 500 GB to będzie zbyt mało. Wtedy ekonomicznym rozwiązaniem jest dołożenie drugiego dysku talerzowego HDD o większej pojemności, ale niższej wydajności, który posłużyłby do archiwizacji i tworzenia kopii zapasowych naszych projektów.

Nie zapominaj o peryferiach zewnętrznych

W tym miejscu omówiliśmy krótko najważniejsze podzespoły, które mają wpływ na wydajność całego naszego sprzętu. Nie możemy jednak pominąć także urządzeń peryferyjnych, od których uzależniony jest komfort naszej pracy z komputerem. Zacznijmy od zewnętrznego monitora, bez którego żaden zestaw komputerowy dla programisty nie może się obyć. Zależnie od potrzeb możemy używać jednego lub dwóch monitorów, gdyż im większy pulpit roboczy, tym więcej treści możemy jednocześnie na nim zmieścić. Niektóre modele monitorów posiadają dodatkowo funkcję pivot, która pozwala obrócić go o 90 stopni i oglądać obraz w pionie, co bywa przydatne podczas przeglądania dłuższych fragmentów kodu.

Równie istotne w codziennej pracy są klawiatura i mysz, które są naszymi podstawowymi urządzeniami do komunikacji z komputerem, dlatego nie należy na nich oszczędzać, zwłaszcza że w perspektywie całkowitego kosztu komputera ich ceny są stosunkowo niewielkie.

Warto wybrać klawiaturę, na której wygodnie będzie nam pisać, z klawiszami o niewielkim skoku. Bardziej wytrzymałe, jednak droższe, są klawiatury mechaniczne i one są polecane jako trwalsze podczas intensywnego użytkowania.

Przydatną opcją może być podświetlenie klawiatury, zwłaszcza jeśli mamy zwyczaj pracować przy słabszym oświetleniu czy wręcz w nocy. Trzeba też zwrócić uwagę, aby najważniejsze klawisze funkcyjne, takie jak Enter, Shift czy Ctrl, nie były zmniejszone lub przesunięte, gdyż takie wydawałoby się drobnostki mogą powodować dyskomfort podczas pracy z danym sprzętem.

Co do myszki to przede wszystkim musi dobrze leżeć w dłoni i działać precyzyjnie, dlatego dobrze wybrać model laserowy i warto rozważyć zakup zarówno myszy, jak i klawiatury w wersji bezprzewodowej, przez co unikniemy plączących się po biurku kabli.

A co z systemem?

Istotny jak sprzęt jest także wybór używanego systemu operacyjnego. W komputerach domowych cały czas dominuje system Windows, aktualnie w najnowszej wersji 10, jednak wielu programistów ceni sobie pracę w środowisku Linux i właśnie w tym systemie realizuje swoje zadania. Decydując się na Linuksa, należy upewnić się, że wybrane podzespoły posiadają sterowniki umożliwiające współpracę z tym systemem. Przy wyborze systemu Windows pamiętajmy o uwzględnieniu kosztów zakupu licencji na system.

Czym jeszcze warto się zainteresować? W dobie pracy zdalnej przydatne mogą się okazać słuchawki z mikrofonem oraz kamerka, dzięki którym będziemy mogli skomunikować się ze współpracownikami. Oprócz tego pamiętajmy o samym stanowisku pracy, czyli ergonomicznym fotelu i biurku, które zapewnią nam komfortową pracę bez chronicznego zmęczenia.

Posiadając wiedzę zawartą w tym krótkim poradniku, łatwiej będzie nam dobrać odpowiedni do swoich potrzeb sprzęt spośród tysięcy dostępnych konfiguracji.