Data modyfikacji:

Xbox One wsteczna kompatybilność: jak działa?

Rynek gier wideo jest niezwykle płynny i nieustannie zachodzą w nim najróżniejsze zmiany. Jednego roku cały świat zachwyca się konkretnym tytułem, żeby w kolejnym popularność zyskał całkowicie nowy gatunek. Zmiany zachodzą również na płaszczyźnie sprzętowej – co kilka lat debiutują kolejne generacje konsol, które poprawiają błędy poprzedniczek i oferują jeszcze lepsze możliwości technologiczne. Przesiadka na nową platformę zawsze jest super, lecz pojawia się pytanie - co z kolekcją gier na stary sprzęt? O tym przekonacie się z dalszej części tekstu.

xbox

Kompatybilność wsteczna konsol – o co chodzi?

We wstecznej kompatybilności chodzi o to, że nowa konsola danego producenta (w tym przypadku jest to Microsoft) bez problemu współpracuje z grami, które pierwotnie udostępnione zostały na sprzęcie wcześniejszej generacji. Nie potrzeba do tego żadnych nielegalnych przeróbek oraz wgrywania nieoficjalnego oprogramowania – usługa udostępniana jest przez twórców urządzenia.

Wsteczna kompatybilność dotyczy wyłącznie różnych platform stworzonych przez jedną firmę. Oznacza to, że na Xboksie One jest szansa uruchomienia gier z Xboksa 360, lecz o produkcjach z PlayStation 2 czy Nintendo Wii musimy zapomnieć.

Xbox a wsteczna kompatybilność

Microsoft od samego początku dosyć poważnie podchodził do tematu wstecznej kompatybilności. W przeciwieństwie do konsol sygnowanych logo PlayStation, praktycznie każdy sprzęt Giganta z Redmond współpracował z produkcjami wydanymi na pozostałych platformach. Jeśli więc jesteście kolekcjonerami, to nie musicie obawiać się o to, że na nowych urządzeniach nie będziecie w stanie grać w swoje ulubione klasyki z dawnych lat.

Czy za wsteczną kompatybilność trzeba dodatkowo płacić?

Nie, wsteczna kompatybilność jest w pełni darmowa. Wystarczy posiadać egzemplarz gry (fizyczny lub cyfrowy), żeby móc cieszyć się rozgrywką. Nie potrzeba do tego celu opłacania dodatkowej subskrypcji. Z usługi skorzystają też osoby bez wykupionego abonamentu Xbox Live Gold czy Xbox Game Pass.

Czy można grać w gry z pierwszego Xboksa na Xbox One?

Pierwsza konsola Microsoftu nie cieszyła się w Polsce zbyt dużą popularnością. Gracze szaleli wtedy na punkcie PlayStation 2, które sprzedawało się na całym świecie szybciej niż ciepłe bułeczki. Jeśli więc ominęło was granie na oryginalnym Xboksie, to mam dobrą wiadomość. Na Xbox One bez problemu zagracie w sporą część tytułów z tej oldschoolowej platformy!

Jeżeli posiadacie fizyczne wydania gier, to wystarczy, że umieścicie je w napędzie konsoli. Ta pobierze odpowiednią aktualizację, dzięki czemu będziecie mogli kontynuować zabawę. Gdybyście byli natomiast zainteresowani cyfrowymi wydaniami gier, to w sklepie Microsoftu znajdziecie około czterdzieści ciekawych tytułów. W sprzedaży dostępne są m.in. takie klasyki, jak Star Wars: Knights od the Old Republic, Psychonauts, Splinter Cell: Pandora Tomorrow, Full Spectrum Warrior, Indiana Jones and the Emperor’s Tomb lub Black.

Kompatybilność wsteczna gier z Xbox 360 na Xbox One

Z kolei wielkim sukcesem Microsoftu była konsola Xbox 360, która w pewnym momencie cieszyła się nawet większą popularnością niż konkurencyjne PlayStation 3. Zaowocowało to większym zainteresowaniem producentów, co przełożyło się na całą masę świetnych gier. W tym przypadku również mam dla was dobrą wiadomość – na Xbox One macie możliwość uruchomienia gier z Xboksa 360. Dotyczy to zarówno wydań fizycznych, jak i cyfrowych (prawie pięćset pozycji!).

Co ciekawe, Microsoft zadbał o to, żebyśmy nie mieli wyłącznie do czynienia z klasyczną wsteczną kompatybilnością. Cała masa produkcji otrzymała specjalne aktualizacje, które zwiększają rozdzielczość w danych tytułach oraz nieco poprawiają oprawę wizualną. W ten sposób gry z Xbox 360 na Xbox One wyglądają jeszcze lepiej! Ponadto nadal w tych pozycjach można zbierać osiągnięcia, nawet w chwili, gdy zaczęliście „calakowanie” jeszcze na starej platformie.

Z przykładowych gier z Xboksa 360, w które zagracie na XONE warto wymienić Red Dead Redemption, Mass Effect, Assassin’s Creed II, Gears of War 3, Brothers In Arms: Hell’s Highway lub Grand Theft Auto IV.

Czy Xbox Series X i S jest kompatybilne z grami z Xbox One?

Jak najbardziej! Zarówno na Xbox Series X, jak i S zagracie w produkcje z Xboksa One, X360 oraz oryginalnego Xboksa. W tym przypadku również możemy liczyć na pewne usprawnienia, które wynikają chociażby z możliwości technologicznych nowych konsol. Chociażby za sprawą super szybkiego dysku SSD, wszystkie produkcje powinny wczytywać się szybciej, co rozwiąże problem trwających w nieskończoność ekranów wczytywania.

Oczywiście musicie pamiętać o tym, że Xbox Series S nie obsługuje płyt, dlatego w tym przypadku będziecie zmuszeni do korzystania z cyfrowej biblioteki gier. Jeśli więc posiadacie kolekcję krążków z produkcjami na wcześniejsze systemy Microsoftu, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie kupno Xbox Series X.

Usługa Xbox Game Pass Ultimate i gry ze wstecznej kompatybilności

Xbox Game Pass Ultimate to bardzo ciekawa usługa abonamentowa, która działa na podobnej zasadzie, co serwisy streamingowe typu Netflix czy HBO GO. Tutaj mamy jednak dostęp do całej masy produkcji, które możemy pobierać dopóki opłacamy subskrypcję.

W bibliotece gier XGPU znajdziecie gry na wszystkie konsole Microsoftu, począwszy od oryginalnego Xboksa, poprzez X360 i XONE, a na Xbox Series X|S kończąc. Jest to więc dobry sposób, żeby w atrakcyjnej cenie sprawdzić starsze produkcje, jak np. Alan Wake, Alice: Madness Returns, Banjo-Kazooie, Black, Skate 3 czy Mirror’s Edge.

Autor: Łukasz Morawski