Data modyfikacji:

Komiksy DC 2023 – polskie premiery

Miłośnicy komiksów o Batmanie, Supermanie i innych superbohaterach mogą zacierać ręce, ponieważ w najbliższych miesiącach na polskim rynku zadebiutuje wiele ciekawych opowieści z uniwersum DC Comics. Sprawdźcie przegląd najciekawszych premier 2023 roku.
DC 2023

DC - listopad / grudzień 2023

Inna historia uniwersum DC (DC Deluxe)

Ostatni tegoroczny album DC Deluxe nie jest typowym komiksem superbohaterskim, tylko świetnie zrealizowaną powieścią graficzną. "Inna historia uniwersum DC" sprowadza się do długich, książkowych fragmentów osadzonych na świetnie wykonanych ilustracjach Andrea Cuchiego i Giuseppa Camuncoliego. Już za samą oryginalną formę warto zainteresować się tym dziełem.
Na szczęście całość broni się także bardzo ciekawym scenariuszem, za który odpowiada John Ridley, który pracował m.in. przy oscarowym filmie "Zniewolony: 12 Years a Slave". Jak sama nazwa wskazuje, historia tym razem nie skupia się na najważniejszych bohaterach z uniwersum DC, tylko daje wybrzmieć postaciom pobocznym, na które często nie zwracamy uwagi.
Jednocześnie jest to album bardzo zaangażowany społecznie i polityczne, udowadniający tym samym, że w opowieściach superbohaterskich jest miejsce na trudniejsze tematy. Ciekawa rzecz, której z pewnością warto bliżej się przyjrzeć.

Międzywymiarowa Liga Sprawiedliwości (Uniwersum DC)

"Międzywymiarowa Liga Sprawiedliwości" to ciekawe wprowadzenie do nadchodzącego wydarzenia określanego mianem Mrocznego Kryzysu. Album przenosi nas w multiwersum DC Comics, gdzie Superman z Ziemi-23 kieruje grupą bohaterów z różnych światów, próbując powstrzymać Darkseida przed przynoszeniem zagłady na wszystkie znane wszechświaty.
Scenariusz autorstwa Joshuy Williamsona i Dennisa Culvera doskonale oddaje zawiłość sytuacji, a ilustracje stworzone przez utalentowanych artystów, takich jak Andrei Bressan i Brandon Peterson są bardzo klimatyczne i dobrze oddają dynamiczną akcję, której tutaj zdecydowanie nie brakuje. Postaci, tak zróżnicowane jak Batman ze świata, gdzie Bruce Wayne zginął w alejce, chińska Flash czy Kapitan Marchewa, muszą współpracować, by przeciwdziałać mrocznym siłom zagrażającym wszystkim światom.
Jeżeli lubicie duże komiksowe eventy na wielką skalę, to obowiązkowo powinniście zapoznać się z "Międzywymiarową Ligą Sprawiedliwości". To jeden z tych albumów, który po prostu warto znać, aby być na bieżącą z obecną sytuacją w komiksach DC.

Młodzi Tytani. Robin (DC Powieść graficzna 13+)

Album "Młodzi Tytani. Robin" to prawdziwa uczta dla młodych czytelników, oferująca zarówno wciągającą fabułę, jak i głębokie spojrzenie na ważne tematy społeczne. W świecie stworzonym przez uznanych twórców, w tym autorkę Kami Garcii, bohaterowie – Raven Roth, Garfield Logan, Maxine Navarro i Damian Wayne – stawiają czoła groźnym przeciwnikom, ze Sladem Wilsononem na czele. Gabriel Picolo, utalentowany rysownik, przenosi nas w dynamiczną rzeczywistość komiksu, bogatą w detale i emocje.
Opowieść nie ogranicza się jedynie do walki ze złem – głęboki wątek Dicka Graysona, poszukującego swojego brata Damiana, dodaje historii emocjonalnego napięcia. Zagadki, którym bohaterowie muszą sprostać, trzymają czytelnika w napięciu do ostatniej strony. "Młodzi Tytani. Robin" to fascynująca podróż po świecie młodzieńczej przyjaźni, radości i szalonych przygód. Twórcy, pod wodzą Kami Garcii, nie tylko dostarczają akcji, ale również skłaniają do refleksji nad trudnościami życiowymi.

DC - październik 2023

Batman. Nie tylko Biały Rycerz (DC Black Label)

"Batman: Nie Tylko Biały Rycerz" to fascynująca odsłona ze świata Białego Rycerza, przenosząca nas do Gotham, gdzie nowy Batman staje w obliczu drastycznych zmian. Po dwunastu latach nieobecności Bruce'a Wayne'a, Derek Powers przejmuje kontrolę nad Wayne Motors i przystępuje do radykalnych transformacji GTO oraz miasta samo. Scenarzysta i rysownik Sean Murphy doskonale prowadzą czytelnika przez labirynt zaskakujących zwrotów akcji.
Album fascynuje nie tylko intrygującym scenariuszem, lecz także piękną kreską ilustracji. Sean Murphy w mistrzowski sposób ukazuje nowy obraz Gotham, ujawniając nowe oblicze bohaterów, a szczególnie nowego Batmana. Spadające wskaźniki przestępczości skrywają mroczne tajemnice, a jedyną osobą zorientowaną na prawdziwe zagrożenie jest Bruce Wayne. Walka z czasem, by powstrzymać córkę Harley Quinn, Jackię, dodaje opowieści dynamiki i napięcia.
Sean Murphy wykracza poza standardowe ramy, wprowadzając zaskakujące sojusze i odsłaniając nieoczekiwane oblicza postaci, a możliwy powrót Jokera do Gotham wprowadza dodatkową nutę tajemniczości. "Batman: Nie Tylko Biały Rycerz" to komiks, który nie tylko kontynuuje sukces poprzednich części, lecz także rzuca nowe światło na znane postacie i miasto. Dla miłośników oryginalnych historii o Batmanie to pozycja, której nie można przegapić.

DC - wrzesień 2023

Flash. Zaćmienie - tom 2 (Uniwersum DC)

Najnowsze przygody Szkarłatnego Sprintera powinny zadowolić wszystkich miłośników komiksów lubiących proste, niezobowiązujące historie, które nie do końca traktują się serio. Oczywiście nie brakuje tutaj poważniejszych treści, jednakże ewidentnie widać, że scenarzystę Jeremy'ego Adamsa interesowała przede wszystkim dobra zabawa, a nie pogłębiona analiza życia Wally'ego Westa i skrupulatne rozwijanie uniwersum DC.
Drugi tom jest trochę krótszy od pierwszego albumu (216 stron), ale i tak ponownie mamy do czynienia z podziałem na kilka wątków, w których Flash próbuje m.in. znaleźć uczciwą pracę, idzie na potańcówkę ze swoją córką Iris oraz próbuje rozwiązać tajemnice potężnej glewii, która spadła z nieba i wbiła się w jedną z ulic Central City. W dodatku emanuje od niej dziwna energia, a jej wyciągnięcie wydaje się być niemożliwe nawet dla Supermana.
Jeśli spodobał wam się poprzedni tom, to tym razem również powinniście być usatysfakcjonowani. A żeby was jeszcze bardziej zachęcić, to wspomnę jedynie, że w "Zaćmieniu" pojawia się niesamowicie kreatywny motyw z przełamaniem czwartej ściany i zaangażowaniem czytelnika w wydarzenia przedstawione na kartach komiksu. Koniecznie musicie to sprawdzić!

Batman / Spawn (DC / Image)

Kiedy Story House Egmont zapowiedziało, że do polskich sklepów trafi zbiorcze wydanie komiksów poświęconych Mrocznemu Rycerzowi i Spawnowi, wiedziałem, że muszę zdobyć swój egzemplarz. Kiedy już trafił do mojego domu, to po jego lekturze poczułem się lekko rozczarowany - zarówno dostępnymi w tym albumie historiami, jak i ubogą treścią.
W komiksie znalazło się miejsce na trzy niepowiązane ze sobą opowieści, które na dobrą sprawą praktycznie za każdym razem opowiadają tę samą historię. Jest to jednak jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ "Batman / Spawn" jest zbiorem fabuł z różnego okresu, a nie długim cyklem zebranym do jednego albumu. Niestety każdy z dostępnych wątków ma problemy z angażującym scenariuszem i bardzo słabymi dialogami. Na plus natomiast zasługują ilustrację, które w każdym przypadku potrafią cieszyć oko.
Najbardziej przeszkadza mi jednak to, że "Batman / Spawn" liczy zaledwie 280 stron, a właściwie tylko trochę więcej niż połowa z nich poświęcona została na komiksy. Na pozostałych stronach znajdziemy sporo materiałów dodatkowych (akurat bonusowe ilustracje i concept arty są świetne!), w tym szkice dwóch komiksów znajdujących się w tym albumie. Szczerze mówiąc nie wiem, czy jest to ciekawa forma, ale może wierni fani Spawna lub Batmana bardziej docenią takie rozwiązanie.

DC - sierpień 2023

JSA. Złota Era (DC Deluxe)

W latach 40. ubiegłego wieku komiks superbohaterski rozkwitał, a ten okres dzisiaj określamy miałem Złotej Ery. To wtedy pojawiło się wiele popularnych motywów, które do dzisiaj są kontynuowane bądź przerabiane we współczesnych dziełach. Polacy niestety nie byli w stanie obcować z oryginalnymi wersjami Flasha, Zielonej Latarni czy Hawkmana, ponieważ najpierw uniemożliwiała to II wojna światowa, a później czasy PRL-u i wiążąca się z tym cenzura oraz ograniczenie dostępu do treści wywodzących się z "zepsutego Zachódu".
Album "JSA. Złota Era" co prawda powstał na początku lat 90., ale za to jego akcja osadzona została niedługo po zrzuceni bomb na Hiroszimę i Nagasaki, a tym samym wygraniu Aliantów nad Państwami Osi. James Robinson w ciekawy sposób pochyla się nad kultowymi superbohaterami, których okres świetności zaczął przygasać, a ludzie szukali inspiracji w młodszych pokoleniach. Historia przygotowana przez brytyjskiego scenarzystę zdecydowanie wyłamuje się z efekciarstwa komiksów o Lidze Sprawiedliwości czy Avengersach.
Wizja świata przedstawiona przez Jamesa Robinsona jest niesamowicie mroczna i pesymistyczna. Atmosferę jego opowieści oraz sposób przedstawienia poszczególnych wątków można porównać do kultowych "Strażników" Alana Moore'a. W "JSA. Złota Era" nie brakuje uroczego kiczu komiksów z lat 40., który jednak został zestawiony z takimi tematami jak depresja, zespół stresu pourazowego czy przemoc domowa. Zdecydowanie nie jest to opowiastka dla dzieci - dorośli czytelnicy powinni natomiast koniecznie zapoznać się z tym dziełem.

Superman. Syn Kal-Ela. Prawda - tom 1 (Uniwersum DC)

Na przestrzeni lat polscy czytelnicy zdążyli już bardzo dobrze poznać Clarke'a Kenta i jego przygody. Co prawda nie zabrakło też u nas opowieści poświęconych rodzinie Supermana, jednakże w tym przypadku mamy do czynienia z serią poświęconą stricte synowi Kal-Ela, choć oczywiście nie brakuje też wątków z ojcem.
Właściwie to stanowią one bardzo ważny element opowieści, gdyż Jon cały czas uczy się od niego, jak być prawdziwym, cnotliwym superbohaterem. Jednocześnie ich relacja w dalszym ciągu potrafi chwycić za serce - zwłaszcza jeśli jest się rodzicem. Chłopak ma natomiast zupełnie inne postrzeganie rzeczywistości i z niektórymi problemami radzi sobie w zupełnie odmienny sposób, niż jego staruszek.
W "Superman. Syn Kal-Ela" nie brakuje także ciekawie napisanego wątku romantycznego oraz walki z obdarzonymi supermocami terrorystami. Album przygotowany przez Toma Taylora nie jest szczególnie długi (raptem 156 stron), ale zdecydowanie nie brakuje w nim angażującej i bogatej treści. Jeżeli lubicie historie o Człowieku ze Stali, to będziecie bawić się doskonale.

Catwoman. Samotne Miasto (DC Black Label)

Jeżeli nie chcecie angażować się w jakąś długą serię, tylko szukacie interesującego one-shota, to nawet się nie zastanawiajcie - już teraz składajcie zamówienie na album "Catwoman. Samotne Miasto". Z racji tego, że mamy do czynienia z cyklem wydawniczym DC Black Label, polski wydawca zaoferował twardą oprawę oraz sporo większy format, dzięki czemu można lepiej przyjrzeć się fenomenalnym ilustracjom Cliffa Chianga. Swoją drogą, ten utalentowany amerykański artysta praktycznie samodzielnie przygotował ten komiks, odpowiadając ponadto za projekt okładki, kolory oraz scenariusz. Człowiek-orkiestra!
Choć albumem można byłoby zainteresować się wyłącznie dla samych rysunków, to jednak historia napisana przez Chianga również zasługuję na uwagę. Tytuł "Samotne Miasto" odnosi się do Gotham City, które straciło swoich największych obrońców podczas brutalnego ataku Jokera. Batman nie żyje, a kontrolę nad miastem przejął burmistrz Harvey Dent, który skończył ze swoją przestępczą działalnością jako Dwie Twarze. Fabuła rozpoczyna się w momencie, gdy tytułowa Kobieta Kot opuszcza więzienie po dziesięcioletniej odsiadce.
Selina Kyle uświadamia sobie, że jej dawne życie przeminęło i nie bardzo wie, co ze sobą zrobić. Pojawia się jednak perspektywa jeszcze jednego, opłacalnego skoku. W tym celu dawna przestępczyni zbiera drużynę składającą się z bardzo nietypowych postaci i przygotowuje się do swojej ostatniej, najważniejszej misji. "Catwoman" jest komiksem pełnym energii, w którym czarny humor przeplata się z wątkami dramatycznymi. Przygotujcie się także na nieocenzurowane wulgaryzmy oraz sporą dawkę brutalności.

Pozostałe sierpniowe komiksy DC

Ten miesiąc pod względem premier komiksowych był bardzo bogaty (sprawdźcie też nowości od Marvela), przez co niestety nie udało mi się jeszcze nadrobić wszystkich zaległości. A już zacieram rączki na lekturę pozostałych albumów z sierpnia, ponieważ jestem przekonany, że przy każdym z tytułów będę bawił się doskonale. Skąd ta pewność?
Chociażby stąd, że Egmont zdecydował się na przygotowanie polskiego wydania komiksu "Nightwing. Skok w światło" Toma Taylora, który cieszy się bardzo pozytywną opinią u miłośników komiksów. Album zawiera prawie trzysta pięćdziesiąt stron, a oprócz dobrego scenariusza (mam taką nadzieję!), może także pochwalić się wpadającymi w oko ilustracjami Bruna Redondo.
Pozostałe komiksy, o których powinni pamiętać miłośnicy uniwersum DC, to "Injustice. Bogowie pośród nas. Rok piąty" oraz trzeci tom "Hellblazera" w wykonaniu Mike'a Careya. Z racji tego, że obie historie są bezpośrednimi kontynuacjami poprzednich albumów, raczej nie muszę wam przedstawiać tych tytułów, gdyż doskonale wiecie czego się spodziewać. A jeśli nie, to czym prędzej nadrabiajcie serie "Injustice" i "Hellblazer", bo zdecydowanie warto!

DC - lipiec 2023

Batman Epidemia (Uniwersum DC)

Potężna, pięciotomowa seria "Batman Knightfall" jest już za nami, dlatego coraz większymi krokami zbliżamy się do kultowej "Ziemi Niczyjej". W lipcu zadebiutował album "Batman Epidemia", natomiast później czeka nas jeszcze premiera "Dziedzictwo". Oczywiście przed lekturą opisywanego komiksu warto zapoznać się z poprzednimi tomami, ale nie jest to wymagane - jedynie polecam wcześniej dowiedzieć się, kim był Azrael i co łączyło go z Mrocznym Rycerzem.
"Batman Epidemia" nie bez powodu nie ma w tytule "Knighftall", ponieważ opowiada o nowym wątku z życia Bruce'a Wayne'a i jego kompanów - w komiksie sporo miejsca poświęcono także Nightwingowi, Huntress oraz jednemu z Robinów. Na początku historii dowiadujemy się, że niebezpieczny Flowirus Apokalipsy zagraża mieszkańcom Gotham City. Osoby, które będą miały z nim kontakt mogą liczyć na dotkliwe dolegliwości, a ostatecznie czeka ich bolesna śmierć.
Na ulicach miasta dochodzi do paniki, a bogaci mieszkańcy zamykają się na jednym z osiedli, odcinając od reszty społeczeństwa. Szybko przekonują się jednak, jak duży popełnili błąd... Był to mój pierwszy kontakt z tym cyklem i muszę przyznać, że "Batman Epidemia" czyta się z zapartym tchem i nawet nie wiadomo, kiedy mija przy nim czas. A ponownie nie mamy do czynienia z krótką opowiastką, tylko albumem liczącym aż 552 strony.

Batman Detective Comics. Stan strachu - tom 2 (Uniwersum DC)

W poprzednim tomie "Batman Detective Comics" o wiele więcej miejsca poświęcono Bruce'owi Wayne'owi, skupiając się na jego problemach po utracie fortuny. Tym razem sytuacja zmusza protagonistę do sięgnięcia po swój strój, gdyż Gotham City ponownie musi stawić czoła wielkiemu zagrożeniu - tym razem nie padło jednak na kolejny atak Jokera czy innych znanych łotrów. Sytuacja zdaje się być o wiele poważniejsza.
Mariko Tamaki ponownie w centrum akcji postawiła tajemniczego pasożyta, który w brutalny sposób przenosi się pomiędzy swoimi ofiarami, prowokując je do popełniania przestępstw. Jeżeli macie problemy z body horrorami, to "Stan strachu" może delikatnie przytłoczyć was dosadnymi elementami gore. Jeśli natomiast lubicie nieco grozy, to zapewniam was, że się zakochacie - zwłaszcza, że ilustrator Dan Mora zrobił wszystko, aby jego rysunki zawierały jak najwięcej detali.
Ponadto w drugim tomie "Batman Detective Comics" znalazło się też miejsce na dodatkową historię "Fundamenty", za którą odpowiadała scenarzystka Stephanie Phillips. Tutaj co prawda nie jestem fanem warstwy graficznej (nie lubię stylu Davida Laphama), ale za to historia broni się ciekawymi zwrotami akcji i świetnie poprowadzonym śledztwem. W tych komiksach przypadła także duża rola Nightwingowi, co z pewnością jest dużą zachętą dla fanów tej postaci.

Sandman. Panie łaskawe - tom 9 (Uniwersum Sandman)

Powolutku zbliżamy się do wielkiego końca przepięknej reedycji "Sandmana" (projekty okładek to mistrzostwo świata!) i wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku do sprzedaży trafi finałowy tom. Zanim jednak do tego dojdzie, najpierw możemy raczyć się ciekawym scenariuszem dziewiątego albumu, który objętościowo jest sporo większy od poprzednich tomów - tym razem otrzymaliśmy aż 352 strony świetnej zawartości.
Oczywiście w tym miejscu nie będę podejmował się oceny fabuły, ponieważ nie chciałbym zdradzić żadnych spoilerów, przez co mógłbym zepsuć wam lekturę poprzednich "Sandmanów". Jedno jest pewne - Neil Gaiman w "Paniach łaskawych" cały czas trzymał bardzo wysoki poziom, więc możecie być spokojni o jakość opowieści.
Jedyne do czego mógłbym się przyczepić, to rysunki Marca Hempela, Richarda Case'a i paru innych ilustratorów, ale jest to oczywiście kwestia indywidualna. Po prostu uważam, że seria mogła pochwalić się o wiele lepszymi grafikami, a tutaj mamy kompilację dziwnych stylistyk, które do mnie nie trafiają.

DC - czerwiec 2023

JLA. Wieża Babel (DC Deluxe)

Mark Waid to bez wątpienia wybitny scenarzysta, którego kunsztem mogliśmy w ostatnim czasie zachwycać się przy okazji polskich wydań komiksów o Daredevilu od Marvela. Jak to zwykle w tym przemyśle bywa, Amerykanin współpracował też przez wiele lat z DC Comics, gdzie na nowo zdefiniował postać Flasha, a także dostarczył jedne z bardziej przełomowych komiksów o Lidze Sprawiedliwości. Polscy czytelnicy mogą przekonać się o tym przekonać za sprawą "JLA. Wieża Babel".
Album został wydany w ramach serii DC Deluxe, co oznacza, że możemy liczyć na nieco większy format, twardą oprawę oraz dodatkową ozdobną obwolutę. W środku natomiast znajdziemy kilka historii poświęconych zmaganiom Ligii Sprawiedliwości z niesamowicie dziwacznymi problemami. Oczywiście nie zabrakło tutaj inwazji obcej rasy, jednakże Mark Waid dosyć mocno odszedł od utartych schematów, znanych z innych komiksów opowiadających o grupach superbohaterów.
Najlepszym tego dowodem jest główny arc "Wieża Babel", w którym ludzkość musi borykać się z masową dysleksją, co prowadzi do niesamowicie poważnych konsekwencji. Superman, Wonder Woman, Flash, Aquaman i inni zostali jednak unieszkodliwieni i nie bardzo jest komu ratować świat. Koniecznie przeczytajcie ten album, aby dowiedzieć się, jaką rolę w tym wszystkim odegrał Batman i dlaczego jest to jedna z potężniejszych postaci w uniwersum DC, pomimo braku nadnaturalnych zdolności...

Constantine. Zdradliwe iluzje (DC Powieść graficzna 13+)

Jeżeli od komiksów oczekujecie czegoś więcej, niż tylko prostej rozgrywki, gdzie postaci o potężnych mocach tłuką się na śmierć i życie, to koniecznie powinniście zainteresować się historiami przedstawionymi w ramach serii wydawniczej DC Powieść graficzna 13+. W poszczególnych albumach mamy do czynienia z opowieściami o popularnych bohaterach, które jednak nie są w żaden sposób powiązane z jakimikolwiek innymi seriami.
Główną cechą DC Powieść graficzna 13+ jest przedstawienie młodszym czytelnikom (i nie tylko!) najróżniejszych problemów życia codziennego oraz sposobów, jak sobie z nimi radzić. To niesamowicie zaangażowane fabuły, które mogą podtrzymać na duchu i zmusić do przemyślenia swojego zachowania oraz przeanalizowania problemów. W przypadku omawianego albumu śledzimy losy osiemnastoletniego Constantine'a - zagubionego nastolatka, zmuszonego do radzenia sobie na własną rękę.
Protagonista postanawia opuścić rodzinny Londyn i wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Na miejscu oddaje się swoim pasjom (graniu w kapeli i okultystycznym sztuczkom magicznym), a także poznaje dziewczynę, która może diametralnie zmienić jego życia. Niestety nie jest to historia usłana różami i zanim będzie dobrze (jeśli w ogóle), najpierw muszą pojawić się poważne komplikacje, jakim Constantine musi stawić czoła.

Superman Action Comics. Nadejście Świata Wojny - tom 1 (Uniwersum DC)

Choć pierwszy tom nowego "Action Comics" stanowi otwarcie zupełnie nowego wątku w życiu Kal-Ela, to jednak w pewnym sensie kontynuowane są tutaj wątki z komiksu "Superman. Ten, który spadł". Nie ma jednak obowiązku czytania tamtego albumu, ponieważ historia przygotowana przez Phillipa Kennedy'ego Johnsona jest w stu procentach spójna i czytelna - nawet dla osób, które tak naprawdę nigdy wcześniej nie zetknęły się z komiksowymi przygodami tego superbohatera, tylko kojarzą go z popkulturowej osmozy.
"Superman Action Comics. Nadejście Świata Wojny" to fantastyczny album, który perfekcyjnie przekazuje esencję tego, kim tak naprawdę jest tytułowa postać. Protagonista staje przed bardzo trudnym wyzwaniem, ponieważ pewnego razu na Ziemi pojawia się obcy statek z postaciami zakutymi w kajdany, modlącymi się w zapomnianym języku Kryptonijczyków. Czy Kal-El trafił na swoich rodaków? A może to tylko pułapka? Jaką rolę w tym wszystkim odegra potężny Mogul z tytułowego Świata Wojny? Pytań jest sporo i zapewniam, że warto przeczytać komiks, aby znaleźć na nie odpowiedzi.

Sandman. Senni łowcy (Uniwersum Sandman)

W 1999 roku do sprzedaży trafiła powieść graficzna "Sandman. Noce nieskończone" (w Polsce premiera odbyła się dopiero w 2006 r.), do której Neil Gaiman napisał scenariusz, natomiast za warstwę wizualną odpowiadał ceniony japoński artysta Yoshitaka Amano (m.in. ilustrator serii gier Final Fantasy), którego twórczość mogliście poznać chociażby za sprawą wydanego w ubiegłym roku albumu "Elektra i Wolverine. Odkupienie".
Amerykański rysownik P. Craig Russell postanowił jednak przerobić dzieło Gaimana na klasyczny komiks, utrzymany w klimatach pozostałych tomów głównej serii "Sandmana". Jak pomyślał, tak zrobił, a efekt jego pracy możemy podziwiać w "Sennych łowcach". Piszę podziwiać, ponieważ nowe ilustracje nie tylko są przepiękne same w sobie, ale także doskonale oddają charakter fabuły. A opowieść stanowi wariację na temat popularnej japońskiej baśni o magicznym lisie i buddyjskim mnichu.
To nietypowa historia miłości, w której nie brakuje dziwacznych motywów, dwuznaczności, a przede wszystkim fantastycznego, onirycznego klimatu. Scenariusz Neila Gaimana wybrzmiewa o wiele lepiej w przypadku komiksu, niż przy powieści tworzonej we współpracy z Amano. Ponadto jest to pojedynczy tom "Sandmana", który śmiało można przeczytać bez znajomości oryginału - jest to więc idealny album, aby poczuć klimat tego rewelacyjnego cyklu.

DC - maj 2023

Flash. Najszybszy Człowiek na Ziemi (Uniwersum DC)

Już 16 czerwca 2023 roku na ekranach polskich kin zagości pierwszy solowy film aktorski opowiadający o przygodach Najszybszego Człowieka na Ziemi. Jeżeli planujecie wybrać się na seans, to wcześniej koniecznie powinniście zapoznać się z treścią tego albumu, przygotowanego przez Kenny'ego Portera i zilustrowanego przez Ricardo Lopeza Ortiza, Juana Ferreyrę oraz Jasona Howarda.
Dzieło tych artystów stanowi bowiem fabularny prequel dla wydarzeń z filmu Andy'ego Muschiettiego. Tego typu materiały - tworzone pod promocję innego dzieła - zazwyczaj sprawdzają się średnio, ale nie tym razem. Kenny Porter zadbał o to, aby przygotowana przez niego historia była sensownie napisana i w jakiś sposób rozwijała głównego bohatera.
Album "Flash" podzielony został na trzy niezbyt długie opowieści, w trakcie których protagonista musi nie tylko stawić czoła różnym ciekawym przeciwnikom, ale przede wszystkim odkryć swój potencjał. Pomaga mu w tym Batman, tłumaczący Barry'emu Allenowi, o co tak naprawdę chodzi w byciu superbohaterem.

Batman. Stan strachu - tom 5 (Uniwersum DC)

Świetny run Jamesa Tyniona IV niestety dotarł już do finału. Z jednej strony szkoda, ale z drugiej, album "Stan Strachu" liczy aż trzysta dwadzieścia stron, dlatego na sam koniec czekała na nas jeszcze jedna, solidna lektura. W dodatku ostatni tom jest zdecydowanie najlepszy i w bardzo dobry sposób dopina większość najważniejszych wątków.
Gwoździem programu jest Strach na Wróble, który w końcu może wprowadzić w życie swój nikczemny plan, mający na celu wpłynąć na ewolucję człowieka. Mroczny Rycerz ma utrudnione zadanie w powstrzymaniu szaleńca, ponieważ wojska Magistratu w dalszym ciągu polują na wszystkich ludzi skrywających swoją tożsamość pod maską.
A żeby tego było mało, Peacekeeper-01 (fantastyczna postać!) został zatruty przez Stracha na Wróble jego toksyną, przez co ma problemy z odróżnieniem fikcji od rzeczywistości. Kiedy połączymy to z zadaniem powstrzymania Batmana i traumami z dzieciństwa, wychodzi z tego wybuchowa mieszanka, która może doprowadzić do wielkich szkód na ulicach Gotham City. Oj, jak to się dobrze czyta!

DC - kwiecień 2023

Batman. Zagłada Gotham (DC Deluxe)

Mike Mignola to wybitny twórca komiksów, który zasłynął dzięki wielokrotnie nagradzanej serii "Hellboy", tworzonej dla wydawnictwa Dark Horse. Amerykański artysta współpracował również z DC Comics, czego efektem było powstanie trzyzeszytowej opowieści "Batman: Zagłada Gotham". Komiks zadebiutował ponad dwadzieścia lat temu i w końcu doczekał się polskiego wydania.
"Batman. Zagłada Gotham" to krótki album (raptem 160 stron), w którym twórcom udało się upchnąć masę zawartości. Historia wciąga już od pierwszych kadrów i stopniowo odkrywa przed czytelnikami kolejne karty. Aczkolwiek Mike Mignola (razem ze współscenarzystą Richardem Pacem) tak naprawdę nigdy nie ujawniają dokładnie wszystkich sekretów, co ma związek z tematyką komiksu. W końcu w tym dziele mamy do czynienia z motywami wyciągniętymi żywcem z książek H.P. Lovecrafta, słynących z tajemniczości i nieopisanego zła.
O dziwo mitologia Cthulhu idealnie zgrywa się z wątkami charakterystycznymi dla Batmana, co zaowocowało niesamowicie zgrabnym scenariuszem, utrzymanym w mrocznej i niepokojącej atmosferze. W dodatku autorowi udało się w ciekawy sposób zaangażować do fabuły znanych łotrów z uniwersum Mrocznego Rycerza, a całość osadzić w latach 20. ubiegłego wieku. Jeżeli lubicie elseworldy i jesteście fanami horrorów, to zdecydowanie polecam zapoznać się z "Zagładą Gotham".

Joker. Polowanie na klauna (Uniwersum DC)

Książe Zbrodni na przestrzeni lat dał się poznać czytelnikom komiksów z najróżniejszych stron. Wielu wybitnych twórców poświęcało swoje serie temu złoczyńcy, żeby rozkładać na czynniki pierwsze jego portret psychologiczny, zestawiając go jednocześnie z Batmanem - czyli największym wrogiem. Co powiecie jednak na to, że w albumie Jamesa Tyniona IV niemalże w ogóle (a przynajmniej w bardzo ograniczonym stopniu) nie występują takie postacie jak Mroczny Rycerz i tytułowy Joker?
Oczywiście to bardzo przewrotne podejście do fabuły ma swój cel i scenarzysta bardzo skrupulatnie rozbudowuje historie na ponad czterystu stronach. Co prawda finał mógłby być nieco mocniejszy i bardziej nieprzewidywalny, ale w ogólnym rozrachunku opowieść Tyniona IV przez cały czas angażuje tak samo mocno. Głównie dlatego, że "Joker. Polowanie na klauna" opowiada przede wszystkim o ofiarach zbrodniczych działań Księcia Zbrodni, którzy za wszelką cenę chcą się na nim zemścić.
Do akcji wkracza też były komisarz James Gordon, który na dobrą sprawę jest głównym bohaterem tego albumu. Autor w ciekawy sposób przypomina najważniejsze wydarzenia z życia tej postaci, pokazując, jak wiele stracił przez Jokera. Tylko, czy aby jego śledztwo zmierza w dobrym kierunku? Warto to samemu sprawdzić - pozycja obowiązkowa dla miłośników uniwersum DC.

Liga Sprawiedliwości. Pryzmaty - tom 1 (Uniwersum DC)

Choć w rzeczywistości mamy do czynienia ze zbiorem komiksów wyrwanych ze środka amerykańskiej serii, to jednak polski wydawca zdecydował się na oznaczenie tego albumu jako "tom pierwszy". Jest w tym pewna logika, ponieważ "Pryzmaty" otwierają zupełnie nowy wątek w historii Ligii Sprawiedliwości, co stanowi bardzo dobry moment do rozpoczęcia przygody z tymi superbohaterami.
Scenariusze Briana Michaela Bendisa co prawda nie są już tak błyskotliwe i wielowarstwowe, jak dawniej w Marvelu, ale akurat prostota historii w "Liga Sprawiedliwości. Pryzmaty" zadziałała na korzyść tego albumu. Autor bardzo fajnie prowadzi bohaterów, którzy często wchodzą ze sobą w zabawne interakcje.
Wykreowani przez Bendisa nowi przeciwnicy również mają w sobie pewien urok i jestem autentycznie ciekawy, jak potoczy się ten konflikt. Zwłaszcza, że Ligii Sprawiedliwości dołączyli nowi członkowie - i to tacy, jakich byście się nie spodziewali!

Batman Knightfall. Nowy początek - tom 5 (Uniwersum DC)

Wielka saga "Batman Knightfall" w końcu jest już w pełni dostępna w Polsce, ale jak wskazuje tytuł tego albumu, ostatni tom jest w pewnym sensie zwiastunem nadejścia kolejnych kultowych serii poświęconych Mrocznemu Rycerzowi. Mowa o takich opowieściach, jak "Contagion", "Legacy" i uwielbiane przez czytelników "No Man's Land".
Zanim jednak trafią one do sprzedaży, najpierw możecie rozkoszować się zwieńczeniem "Batman Knightfall", poziomem nie odstającym od poprzednich tomów. Zgodnie z tradycjami tej serii, polskie wydanie jest potężne, bo składa się aż z 552 stron, na których znajdziecie komiksy przygotowane przez takich scenarzystów, jak Chuck Dixon, Alan Grant i Doug Moench.

Hellblazer - tom 2 (DC Black Label)

Jeżeli spodobał wam się pierwszy tom "Hellblazera" od Mike'a Careya, to mam dla was dobrą wiadomość - drugi album jest dłuższy prawie o dziewięćdziesiąt stron, a do tego oferuje o wiele ciekawsze wątki (przynajmniej według mnie). Historia zdecydowanie nabrała jeszcze większego tempa, ponieważ scenarzysta rzuca Johna Constantine'a w wir coraz to bardziej pogmatwanych wydarzeń, w których nie brakuje licznych okultystycznych motywów.
Album składa się z siedmiu historii podzielonych na kilkanaście zeszytów. Za fabułę we wszystkich odpowiada Mike Carey, natomiast ilustracjami zajmowali się różni artyści, jak np. Marcelo Grusin czy Steve Dillon, który zasłynął fantastycznymi rysunkami do "Kaznodziei". Każdy z rysowników idealnie dopasował kreskę do opowiadanych historii, które utrzymane są w różnym tonie.
Jedne stawiają na mocne horrorowe klimaty, zaś inne są nieco luźniejsze, dające upust cynicznemu charakterowi głównego bohatera. Plusem runu Mike'a Careya jest też to, że nie był przeciągany na siłę, dzięki czemu jego historia zamknie się w maksymalnie trzech tomach.

Miły dom nad jeziorem - tom 1 (DC Horror)

Gdybyście potrzebowali małego odpoczynku od typowo superbohaterskich opowieści, ale nadal chcieli czytać coś od DC Comics, to polecam zainteresować się "Miłym domem nad jeziorem". Za scenariusz odpowiada James Tynion IV, który jest też twórcą wcześniej opisanego komiksu "Joker. Polowanie na klauna".
W tym przypadku autor postanowił odrzucić jednak jakiekolwiek nawiązania do Batmana i jego uniwersum, aby wykreować własną, unikatową historię. Pierwszy tom "Miłego domu nad jeziorem" nie jest przesadnie długi (raptem dwieście stron), ale wystarczyło to Tynionowi IV do tego, aby dobrze nakreślić problem oraz w ciekawy sposób przedstawić bohaterów oraz grozę, jakiej muszą stawić czoła.
Horrorowa opowieść idealnie współgra z mocno artystycznymi ilustracjami Alvaro Martineza Bueno, które bardzo często wykraczają poza standardowe kadry komiksowe. Fabuła tego albumu rozwija się w bardzo ciekawy sposób, lecz tym razem niestety nie było nam dane poznać jej zwieńczenia. Finał historii odkryjemy dopiero w drugim tomie i muszę przyznać, że czuję się zachęcony do jego przeczytania.

DC - marzec 2023

Batman. Wyjątkowo mroczna noc (DC Black Label)

"Wyjątkowo mroczna noc" to stosunkowo krótki one-shot, który oferuję lektury zaledwie na 168 stron. Historia przygotowana przez scenarzystę działającego pod pseudonimem Jock (Mark Simpson) nie należy do najbardziej skomplikowanych, choć nie brakuje w niej kilku (raczej przewidywalnych) zwrotów akcji.
Historia opowiada o tytułowej nocy, podczas której Batman nadzoruje transport niejakiego EMP-a z zakładu Arkham do więzienia Blackgate, gdzie czeka na niego celu tłumiąca jego moce. Oczywiście konwój szybko zostaje zaatakowany bandziorów, przez co Mroczny Rycerz musi na własną rękę doprowadzić więźnia do celu, unikając tym samym polujących na niego gothamskich gangsterów.
Dzieło szkockiego artysty jest niesamowicie klimatyczne i czyta je się z ogromnym zaangażowaniem. Akcja pędzie na łeb na szyję, a całość potęgowana jest przez fenomenalne ilustracje Jocka, które stoją o kilka poziomów wyżej, niż rysunki z cyklicznych komiksów o Batmanie. Każdy kadr jest dopieszczony w najmniejszym detalu i sprawia wrażenie małego dzieła sztuki.

Batman: Detective Comics. Nowe sąsiedztwo - tom 1 (Uniwersum DC)

Mariko Tamaki rozpoczęła swoją serię od trzęsienia ziemi, już od pierwszych stron rzucając czytelników w stronę większego mroku. Historia kręci się wokół morderstwa młodej dziewczyny, która była córką wysoko postawionego mieszkańca Gotham City. Ojciec postanawia samemu wymierzyć sprawiedliwość, doprowadzając tym samym do wielkiej zadymy na ulicach miasta.
A żeby tego było, za całym zamieszaniem stoi zupełnie nowy przeciwnik Batmana, wyciągnięty rodem z koszmarów. W ogóle "Nowe sąsiedztwo" jest przesycone horrorowymi motywami, które doskonale pasują do historii o Mrocznym Rycerzu. Jednocześnie autorce w ciekawy sposób udało się wykorzystać nową sytuację Bruce'a, który stracił swoją rezydencję i musiał zamieszkać w jednej z kamienic w Gotham City.
W komiksie znalazło się więc sporo miejsca dla Wayne'a, który próbuje otworzyć się na swoich sąsiadów, do czego nie był do tej pory przyzwyczajony. "Nowe sąsiedztwo" to kawał solidnego komiksu o Batmanie, który dodatkowo można czytać bez znajomości poprzednich opowieści z Detective Comics.

Flash. Powrót Wally'ego Westa - tom 1 (Uniwersum DC)

Poprzedni run o Flashu ciągnął się przez wiele miesięcy, przez co ten niezwykle ciekawy superbohater miał problem z zyskaniem nowych czytelników. Historia Joshuy Williamsona jest już jednak za nami, a do Polski w końcu trafił album, za który odpowiadają nowi scenarzyści z Jeremy Adamsem i Kevinem Shinickiem na czele. Jeśli więc zawsze chcieliście poznać samodzielne przygody Flasha, bez zbyt dużego związku z Ligą Sprawiedliwości (choć tej również tutaj nie brakuje), to nie znajdziecie lepszej okazji.
"Powrót Wally'ego Westa" to stosunkowo gruby album (280 stron), który na dobrą sprawę prezentuje dwa rozbudowane wątki. Przez pierwsze rozdziały śledzimy głównie przygody Barry'ego Allena, natomiast dalsza część historia stawia na pierwszym miejscu Wally'ego Westa.
Wtedy też zaczyna się prawdziwa zabawa, ponieważ autorzy postanowili zabrać nas w szaloną podróż po różnych okresach historycznych, od prehistorii, poprzez II wojnę światową (oczywiście nie zabrakło Hitlera!), aż do dalekiej przyszłości. Komiks nie zawsze trzyma tak samo wysoki poziom, ale w ogólnym rozrachunku można powiedzieć, że czas, jaki spędziłem przy pierwszym tomie "Flasha" na pewno nie był zmarnowany.

Sandman. Koniec Światów – tom 8 (Uniwersum Sandman)

W ubiegłym roku wydawnictwo Story House Egmont wystartowało z dystrybucją reedycji komiksów z uniwersum Sandmana. W ciągu najbliższych kilku miesięcy historia zostanie całkowicie zamknięta (łącznie jest dziesięć tomów z głównej serii), dzięki czemu fani będą mogli postawić na półce pełną kolekcję.
Oczywiście nie ma co wdrażać się w fabułę ósmego tomu, ponieważ omówienie nawet najmniejszy szczegółów mogłoby zdradzić wątki fabularne, które najlepiej jest odkrywać samemu. Podobnie, jak w pozostałych albumach, w "Końcu Światów" również znajdziecie kilka różnych historii, osadzonych w odmiennych realiach historycznych i zilustrowanych w zupełnie inny, unikatowy sposób.

DC - luty 2023

Batman. Ziemia Jeden - tom 3 (DC Deluxe)

Po kilku latach przerwy od wydania dwóch tomów "Batman. Ziemia Jeden", w końcu poznaliśmy dalszy los tej oryginalnej historii, która nie jest w żaden sposób powiązana z jakąkolwiek inną serią. Ponadto najnowszy album ma na tyle dobre wprowadzenie fabularne, że można do niego przysiąść bez znajomości poprzednich przygód Bruce'a Wayne'a. Trzeci tom "Batman. Ziemia Jeden" utrzymany jest w stosunkowo realistycznym tonie, choć nadal nie brakuje komiksowych motywów i fantastycznych postaci, jak np. Killer Croc.
Mimo wszystko nie znajdziecie tu bombastycznej historii z wielkimi bóstwami, super mocami, czy innymi motywami charakterystycznymi dla tematyki superbohaterskiej. Zamiast tego, Geoff Johns przygotował trzymający w napięciu thriller, w którym główny bohater musi dowiedzieć się, dlaczego lokalne gangi mają dostęp do pokaźnego arsenału broni. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że domniemanym dostawcą sprzętu jest prokurator Harvey Dent, który od jakiegoś czasu jest uznany za zmarłego. Komiks czyta się z zapartym tchem, zwłaszcza, że intryga została zarysowana w taki sposób, że do samego końca trudno ją rozgryźć.

Injustice. Bogowie pośród nas. Rok czwarty – tom 4 (Uniwersum DC)

Polski wydawca powoli zbliża się do końca cenionej przez miłośników komiksów serii "Injustice. Bogowie pośród nas". Zanim jednak poznamy finał tej fascynującej opowieści, na razie mogliśmy zapoznać się z wydarzeniami kręcącymi się wokół czwartego roku tyranii Supermana. Superbohaterowie - z Batmanem na czele - powoli tracą nadzieję na zwycięstwo, dlatego idą po pomoc do boga wojny, Aresa.
Co ciekawe, w ten sposób do historii zostają zaangażowani również inni bogowie z greckiego panteonu, co oczywiście skutkuje wieloma świetnie przedstawionymi starciami z Człowiekiem ze Stali. Za czwarty tom nie odpowiada już bezpośrednio Tom Taylor (choć znalazło się miejsce dla jego Annuala), ponieważ historię kontynuuje Brian Buccellato. Na szczęście opowieść w ogóle na tym nie straciła i w dalszym ciągu czyta się ją z dużym zainteresowaniem. Jeżeli lubicie rozbuchane fabuły na dużą skalę, to przy tym albumie będziecie bawić się bardzo dobrze.

DC – styczeń 2023

Superman. Ten, który spadł (Uniwersum DC)

Esencją Supermana nie jest jego potężna siła czy ogromna odporność na obrażenia. W najlepszych komiksach o tym superbohaterze najbardziej istotnym elementem było pokazanie jego człowieczeństwa. Właśnie na tym elemencie skupił się Phillip Kennedy Johnson w albumie „Ten, który spadł”. Co prawda mamy w nim do czynienia z kosmicznymi przygodami i walką z wielkim zagrożeniem, ale nie one są tutaj najważniejsze.
Autora scenariusza zdecydowanie bardziej interesowało pokazanie relacji pomiędzy Kal-Elem a jego synem Jonem. Historia momentami bywa delikatnie ckliwa, ale traktuję to jako zaletę. Ten stosunkowo krótki album (132 strony) dał mi więcej emocji i wzruszeń niż filmowe adaptacje przygód Człowieka ze Stali razem wzięte. Jeżeli szukacie dobrej opowieści o Supermanie, a przy okazji jesteście rodzicami, to zdecydowanie powinniście zapoznać się z tym dziełem.

Śmierć (Uniwersum Sandman)

Tytułowa Śmierć to bez wątpienia jedna z ciekawszych postaci wykreowanych przez Neila Gaimana na potrzeby „Sandmana”. Na szczęście nie trzeba znać oryginalnego cyklu, żeby zrozumieć sens tego albumu. W jego wnętrzu znajdziecie bowiem dwa numery z serii o Władcy Snów, w których występowała Śmierć. To w zupełności wystarczy, żeby zrozumieć kontekst i poznać charakter tej bohaterki.
Dalsza część komiksu opowiada o samodzielnych przygodach protagonistki, próbującej wykonywać swoje zadanie najlepiej jak tylko się da. Bohaterka towarzyszy w ostatnich chwilach wielu bohaterów, co raz jest diabelnie smutne, innym razem groteskowe, a zdarzają się też sytuacje, w których postacie odchodzą z tego świata w dobrym humorze. „Śmierć” to wartościowy komiks, będący czymś więcej niż tylko pustą rozrywką.

Batman Knightfall. Koniec Mrocznych Rycerzy – tom 4 (Uniwersum DC)

W 2022 roku firma Egmont podjęła się nie lada wyzwania – polski wydawca komiksów DC postanowił przypomnieć czytelnikom czasy komiksów TM-Semic i wypuścić na nasz rynek bardzo rozbudowaną serię „Batman Knightfall”, która została rozłożona na pięć potężnych tomów, liczących po kilkaset stron. Trzy z nich mamy już za sobą, zaś czwarty zadebiutował na początku bieżącego roku. W „Końcu Mrocznych Rycerzy” dzieje się tak dużo, że nie sposób streścić najważniejszych wydarzeń w kilku zdaniach.
Na pewno najważniejszym elementem tego albumu jest ostateczna walka Wayne’a z Jeanem-Paulem Valleyem, który od dłuższego czasu bawi się w Batmana w sposób, na jaki nie może pozwolić Bruce. „Batman Knightfall” to absolutny klasyk lat 90., co oczywiście oznacza też nieco przestarzałe rysunki. Mimo wszystko warto dać im szansę ze względu na wciągającą opowieść.

Dom szeptów. Obserwatorzy – tom 3 (Uniwersum Sandman)

Świat wykreowany przez Neila Gaimana na potrzeby „Sandmana” jest tak bogaty i interesujący, że szkoda byłoby poprzestawać wyłącznie na komiksach z głównej serii. Za „Dom szeptów” nie odpowiada bezpośrednio autor oryginału, tylko dał się wykazać innym scenarzystom – dokładniej Nalo Hopkins i Danie Watters.
Autorki bardzo dobrze poradziły sobie z powierzonym zadaniem, przygotowując wciągającą historię, jakiej nie powstydziłby się Gaiman. A jeśli cenicie opowieści o Władcy Snów, to w „Obserwatorach” sporą rolę odegrał Koryntczyk. Album podobał mi się również ze względu na bardzo ładne rysunki Dominike Stanton i Matthew Dow Smitha, które nie są tak odjechane i artystyczne, jak w „Sandmanie”, ale i tak dobrze oddają charakter tej marki.
Komiksy do recenzji udostępniła firma Egmont Polska. Opinie o albumach należą do autora tekstu.
Zdjęcie: Łukasz Morawski
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.