Data publikacji:

Jaką grę zręcznościową dla 10-latka wybrać?

Poszukując odpowiedniej gry dla dziesięciolatka, stajemy niewątpliwie przed trudnym wyborem, bowiem w sklepach znajdziemy imponujący wybór tytułów planszowych, zabawek przeznaczonych do użytku na zewnątrz, jak i gier na konsole lub PC. To, czy prezent będzie trafiony, zależy też w dużej mierze od gustu dziecka i jego preferencji, które w tym wieku coraz wyraźniej się zaznaczają. Przedstawimy listę produktów skupiających się na testowaniu zdolności motorycznych i zręczności, które mogą zainteresować obdarowanego przez nas dziesięciolatka.
gra zręcznościowa dla 10-latka

Zręcznościowe gry planszowe i zabawki dla 10-latka

Jenga

Świetnie znana gra zręcznościowa, którą w sklepach znajdziemy w wielu wersjach i wariantach. Bez względu na wybrany produkt zasady rozgrywki zawsze pozostają takie same. Na początku budujemy wysoką wieżę z dołączonych klocków, a następnie każdy z uczestników zabawy ostrożnie wyjmuje na przemian kolejne elementy konstrukcji. Osoba, która usunie klocek doprowadzający do zawalenia się wieży, przegrywa daną partię. Jenga uczy nie tylko dokładności, ale pozwala też na zagrywki strategiczne, jeżeli wiemy, jakiego klocka się pozbyć, aby zaszkodzić oponentowi.

Twister

Licząca sobie kilkadziesiąt lat familijna gra zręcznościowa idealna dla dziesięciolatków oraz całej rodziny. W pudełku znajdziemy dużą rozkładaną folię z kolorowymi polami. Zadaniem graczy jest ustawienie na nich prawej/lewej dłoni lub stopy, w zależności od wskazań specjalnego spinnera z obracającą się wskazówką, która zatrzymuje się na jednym z kilku pól. Muszą oni utrzymać równowagę w często bardzo niewygodnej pozycji. Osoba, która wytrzyma najdłużej i nie straci równowagi, wygrywa całą partię.

Podłoga to lawa

Gra zręcznościowa dla 10-latka oraz całej rodziny. Zasady są tutaj częściowo zbliżone do Twistera, jednak zamiast dużej planszy w pudełku znajdziemy kilkadziesiąt kamieni bezpieczeństwa wykonanych z pianki, które rozrzucamy po pokoju bądź ogrodzie. Poza tym otrzymujemy także karty wyzwań, które urozmaicają zabawę, i pole gry, a także spinner wskazujący na to, którą kończyną musimy dotknąć kamienia w danym kolorze.

Kendama

Kendama jest klasyczną japońską zabawką dla osób w każdym wieku, której historia sięga przełomu XVI i XVII wieku. Mimo kilkuset lat na karku cieszy się ona rosnącym zainteresowaniem zwłaszcza na Zachodzie. Konstrukcja kendamy jest niezwykle prosta – jej podstawę tworzy długi na kilkanaście centymetrów drewniany trzonek, do którego przymocowany jest tzw. młotek z wąskim szpicem. Do niego wkłada się drewnianą kulę przywiązaną sznurkiem do trzonka.
Zabawa z kendamą ćwiczy zręczność i koordynację, ale nie ma z góry ustalonych zasad, dziecko może więc wyznaczyć je sobie samodzielnie. Zazwyczaj głównym celem jest jednak wielokrotne podrzucenie kuli i naprzemienne łapanie jej na szpic lub jedną z „miseczek”, które są wyprofilowanymi wgłębieniami w podstawie trzonka i po obu stronach młotka. Zaawansowani użytkownicy kendamy potrafią wykonywać imponujące sztuczki, a wyczyny te mogą zachęcić malucha do dalszego treningu.

Jojo

Dobra propozycja zręcznościowej zabawki dla 10-latka. Klasycznego jojo nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać, zasady jego działania są niezwykle proste, ale mistrzostwo w posługiwaniu się nim przychodzi po latach treningu. Wybierając model dla dziecka, warto zainwestować nawet ponad 100 złotych w produkt wyższej jakości, który przeznaczony jest również do wykonywania trików i odznacza się zwiększoną odpornością. Istnieje praktycznie niewyczerpana ilość imponujących sztuczek, jakie można wykonywać z jojo. Jeżeli dziecko złapie bakcyla i będzie chciało udoskonalić swoją technikę, przy odrobinie wysiłku bardzo szybko zacznie zaskakiwać bliskich i znajomych.

Diabolo

Diabolo, znane też jako chińskie jojo, to interesująca zabawka zręcznościowa, która podobnie jak kendama ma niezwykle długą historię, sięgającą daleko w przeszłość. Polega ona na kontrolowaniu obiektu w kształcie klepsydry (diabolo) za pomocą pojedynczego sznurka, którego końcówki są przywiązane do dwóch kijków trzymanych w dłoniach. Linka opiera się na najwęższej części diabolo i odpowiednio nią manipulując, nadajemy przedmiotowi ruch obrotowy, starając się utrzymać go pod kontrolą.
Rozpędzone diabolo możemy podrzucać i wykonywać z nim różne interesujące sztuczki, których opanowanie wymaga wypracowania odpowiedniej techniki i cierpliwości. Z zadaniem tym poradzi sobie jednak większość dziesięciolatków. W internecie znajdziemy wiele poradników i filmów pokazujących, w jaki sposób wykonywać różne sztuczki, będą one dobrą pomocą dla dziecka. Diabolo wykonywane są z wielu typów materiałów (metal, guma, włókna szklane i tworzywa sztuczne), zabawki przyjmują też różne rozmiary.

Dyskopiłki

Dyskopiłka to popularna gra zręcznościowa, która wykorzystuje specjalny gadżet przypominający zwykłą piłkę. Obiekt można jednak spłaszczyć i zamienić dysk. Uczestnicy rozgrywki przerzucają pomiędzy sobą dyskopiłkę, która samodzielnie zmienia w locie swój kształt, utrudniając jej złapanie. Dyskopiłki dostępne są w wielu rozmiarach i kolorach, różnią się też swoją wagą i zachowaniem w trakcie rzucania. Produkt nadaje się idealnie do aktywnej zabawy w parku lub ogrodzie.
Zdjęcie: Envato Elements