Data publikacji:

Jakie gry dla 8-latka wybrać?

Ośmiolatek jest już dobrze zaaklimatyzowany w szkole i radzi sobie z coraz bardziej skomplikowanymi zadaniami wymagającymi dobrego refleksu i logicznego myślenia. Gry planszowe dla dzieci w tym wieku powinny być więc dla nich interesującym wyzwaniem, które rozwinie wyobraźnię i zdolności planowania, a także komunikacji z innymi osobami. Przedstawiamy listę polecanych i interesujących gier dla 8-latka.
polecane gry dla 8-latka

Polecane gry planszowe dla ośmiolatka

Wsiąść do pociągu: Europa

Gra strategiczna dla dzieci od 8 lat. Uczestnicy rozgrywki wcielają się w XIX-wiecznych magnatów kolejowych. Ich zadanie jest stworzenie połączeń pociągowych pomiędzy największymi europejskimi miastami wylosowanymi ze specjalnej talii. Zabawa przebiega na dużej planszy przedstawiającej cały kontynent. W swojej kolejce gracze dobierają karty wagonów i ustawiają je w zestawy odpowiadające kolorom wybranych odcinków trasy przedstawionych na mapie. Połączenia układa się z figurek wagoników. Zwycięzca musi wykazać się zdolnościami taktycznego myślenia oraz planowania kilku kolejnych ruchów. W jednej partii może uczestniczyć do 5 osób. W sklepach kupimy też alternatywne wersje gry, posiadające zupełnie inne mapy, wśród nich jest również edycja skupiająca się w całości na Polsce.

Ubongo

Planszowa gra logiczna dla ośmiolatka oraz całej rodziny. Każda z osób biorących udział w rozgrywce otrzymuje własną planszę oraz dwanaście elementów układanki, kształtami przypominających klocki Tetrisa. Pierwszy gracz odwraca dołączoną klepsydrę i rzuca kostką, wskazując następnie na to, jakie posiadane elementy możemy wykorzystać w rundzie. W ograniczonym czasie wszyscy uczestnicy rywalizacji starają się wypełnić częściami układanki jak największą część pustej przestrzeń na swojej planszy. Każdy, komu się to uda, zdobywa klejnot. Zwycięzcą zostaje osoba z największą liczbą szlachetnych kamieni po zakończeniu dziewiątej rundy. Ubongo jest przeznaczone dla maksymalnie 4 osób, a w sklepach znajdziemy wiele wariantów gry, różniących się rodzajem oferowanych łamigłówek.

Monopoly

Strategiczno-ekonomiczna gra familijna, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Będzie ona cennym doświadczeniem dla ośmiolatka, ucząc go nie tylko cierpliwości i podejmowania taktycznych decyzji, ale także negocjacji i szybkiego liczenia. Dzięki temu, że przebieg gry jest w dużej mierze losowy, maluch nie będzie czuł, że jest pozbawiony szans na zwycięstwo z dorosłymi. Dodatkową atrakcyjność gry zwiększają liczne akcesoria i różne typy pionków. Monopoly dostępne jest w wersji Classic, ale też w bardzo wielu zróżnicowanych wariantach, połączonych ze znanymi markami (filmy, seriale, gry i książki), a także różnymi miejscami, abstrakcyjnymi konceptami i wydarzeniami. Wśród wariantów znajdziemy np. Monopoly Polska, w której ulice zastępują największe miasta kraju.

Dixit

Bestsellerowa gra planszowa dla dzieci od ośmiu lat, która rozwija wyobraźnię. Każdy z graczy w swojej turze staje się bajarzem i dla jednej z sześciu dobranych przez siebie kart z obrazkami wymyśla jedno skojarzenie, oznajmiając je innym uczestnikom zabawy. Skojarzenie może przyjąć postać cytatu, zdania, powiedzenia, dźwięku itd. – liczy się tutaj kreatywność. Przeciwnicy wybierają spośród swoich kart taką, która według nich najlepiej odpowiada kreacji bajarza, i kładą ją zakrytą na stole.
Wybrane obrazki graczy są przetasowane i odkrywane. Przeciwnicy głosują następnie nad tym, która karta według nich należała do bajarza i odpowiada jego skojarzeniu. Jeżeli nikt nie zgadnie, bajarz nie dostaje żadnych punktów, jeżeli zgadną wszyscy, wynik wyglądać będzie podobnie. Jeżeli ktoś zagłosował na kartę któregoś z przeciwników, ten dostaje punkt. Rozgrywka wymaga więc sprytu i dobrej strategii w wymyślaniu skojarzeń.

Azul

Popularna i wielokrotnie nagradzana gra logiczna dla całej rodziny i dzieci od ośmiu lat. Zadaniem graczy jest układanie kolorowych mozaik wywodzących się z Portugalii (tytułowe azulejos), od których nazwy wziął się tytuł gry. Wcielamy się więc w artystów stojących przez zadaniem ozdobienia ścian pałacu królewskiego w Évorze. W trakcie każdej rundy uczestnicy zabawy wybierają płytki produkowane w jednym z warsztatów ceramicznych i przenoszą je do swojego magazynu. Następnie wszyscy gracze jednocześnie i zgodnie z zasadami przenoszą płytki na planszę przedstawiającą pałacową ścianę. Po zakończeniu tury podlicza się punkty, które ostatecznie zdecydują o zwycięzcy całej partii.

Jenga

Kolejna świetnie znana gra zręcznościowa, która powinna spodobać się ośmiolatkowi. W pudełku znajdziemy kilkadziesiąt prostokątnych drewnianych klocków, które przed rozpoczęciem zabawy układamy w wysoką wieżę. Następnie każdy z uczestników rozgrywki ostrożnie wyciąg na przemian kolejne elementy tworzące konstrukcję. Osoba wyjmująca klocek, po którym wieża ulegnie zawaleniu, przegrywa całą partię. Choć z pozoru jest to łatwa gra, w późniejszych etapach wymaga cierpliwości, dokładności, a nawet strategicznego planowania. Pozbywając się niektórych klocków, możemy bowiem utrudnić zadanie kolejnej osobie i zwiększyć prawdopodobieństwo jej porażki. Jenga dostępna jest w wielu wariantach i wersjach, w tym podróżnej, nadającej się do zabawy w plenerze lub w hotelu na wakacjach.
Zdjęcie: Envato Elements