Data publikacji:

Klonowanie dysku HDD na SSD - jak sklonować dysk HDD na SSD?

Klasyczne magnetyczne dyski HDD odchodzą do lamusa i są powoli zastępowane przez półprzewodnikowe napędy SSD. Co zrobić jednak, gdy instalujemy w komputerze nowy dysk, a nie chcemy bawić się w ręczne reinstalowanie systemu oraz wszystkich aplikacji? Z pomocą w takich momentach przychodzi proces klonowania dysku HDD na SSD, więc podpowiadamy, jak go przeprowadzić.


Klonowanie dysku HDD na SSD - jak sklonować dysk HDD na SSD?
Dyski SSD to coraz popularniejsze nośniki danych, które bardzo szybko zastępują standardowe magnetyczne napędy HDD w komputerach. Ich zaletą jest konstrukcja, którą oparto o niewielkie półprzewodnikowe kości pamięci zbliżone do tych montowanych w pendrive'ach. Budowa ta uodparnia je na wszelkie uszkodzenia i wstrząsy mechaniczne. Dzięki błyskawicznemu dostępowi do danych są także nieporównywalnie szybsze.

Obecnie SSD montuje się fabrycznie w dużej części nowych laptopów, cieszą się one też ogromnym zainteresowaniem wśród właścicieli stacjonarnych pecetów. Nie dziwne więc, że ze względu na te właściwości, wiele osób decyduje się na wymianę starych magnetycznych napędów, w pierwszej kolejności wybierając swój główny dysk systemowy. Wiąże się to jednak z kłopotliwym reinstalowaniem Windowsa oraz wszystkich używanych programów, a także przygotowaniem kopii zapasowej najważniejszych plików. Możemy jednak kompletnie uniknąć tego procesu, decydując się na klonowanie dysku HDD na SSD.

Na czym polega klonowanie HDD na SSD?

Proces klonowania polega na całkowitym skopiowaniu zawartości jednej lub kilku partycji z dysku twardego i przeniesieniu ich na SSD. Dzięki temu oszczędzamy czas poświęcany na ręczną archiwizację danych oraz ustawień. Proces ten jest najszybszym i najbardziej wydajnym sposobem na wymianę dysku. Oczywiście musimy pamiętać, że aby można go było przeprowadzić, do komputera muszą być podłączone oba napędy równocześnie. 

Czego potrzebujemy do klonowania?

Do klonowania napędu HDD na SSD wykorzystujemy specjalnie do tego celu przygotowane aplikacje. Są one niezbędne, ponieważ zazwyczaj kopiujemy dane systemowe z nośnika o większej objętości na ten o mniejszej, np. z 2 TB dysku HDD na 500 GB SSD. Ułatwiają one wyodrębnienie danych do przeniesienia, dzięki czemu po zakończeniu procesu bez problemu uruchomimy system oraz zachowamy wszystkie dotychczasowe ustawienia.

Programy pozwalają też na zmianę rozmiarów poszczególnych partycji zapisanych na klonowanym dysku i przerzucenie jedynie niektórych z nich. W internecie znajdziemy zarówno darmowe, jak i płatne programy do klonowania. Na szczęście, to pierwsze rozwiązanie jest na tyle dobre dla przeciętnego użytkownika, że nie musi on przejmować się komercyjnymi produktami. Najlepsze bezpłatne aplikacje tego typu to Macrium Reflect Free, EaseUS Todo Backup Free i Clonezilla.

Klonowanie dysku HDD na SSD w laptopie

Proces klonowania dysku w laptopie jest nieco bardziej skomplikowany. Wynika to z tego, że komputery przenośne mają najczęściej tylko jedno złącze SATA pozwalające na zainstalowanie dysku 2,5 cala. Sprawę może uratować sytuacja, w której dodatkowo sprzęt ma możliwość instalacji dysków SSD M.2 NVMe przyjmujących postać niewielkiej karty rozszerzeń. Jeżeli jednak decydujemy się na standardowe SSD 2,5 cala, musimy wyjąć stary dysk i dokupić przejściówkę SATA na USB lub tanią obudowę dla zewnętrznego dysku twardego, a następnie podłączyć kablem napęd do komputera i uruchomić system. Proces klonowania będzie tutaj wolniejszy, zwłaszcza jeżeli kopiujemy duże ilości danych, ponieważ zależy on wprost od szybkości transferu portu USB w laptopie. 

autor: Michał Kułakowski