Data modyfikacji:

Klawiatura do smartfona i tabletu. Jaką wybrać?

Ekrany dotykowe w telefonach i tabletach były krokiem naprzód w rozwoju technologii użytkowej. Niestety nie ustrzegły się wad. Największą jest oczywiście to, że są ciągle brudne od palców. Zaraz po tym zakwalifikowałbym problemy z szybkim pisaniem.

Wirtualne przyciski często są zbyt małe i zbyt czułe, żeby można było na nich komfortowo przygotowywać dłuższe teksty. Jeżeli korzystacie na smartfonach i tabletach z edytorów tekstów bądź piszecie długie maile, to koniecznie powinniście zaopatrzyć się w specjalną klawiaturę.
klawiatura do telefonu

Przed kupnem klawiatury powinniście dokładnie zastanowić się, jakiego rodzaju urządzenia potrzebujecie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do telefonu podłączyć tradycyjną klawiaturę, jaką wykorzystujecie do pracy na komputerze. Oczywiście musielibyście wtedy posiadać port mini USB w smartfonie lub tablecie i liczyć się z tym, że korzystanie z takiej klawiatury poza domem nie byłoby zbyt komfortowe. Zamiast tego najlepiej wybrać modele wbudowane w specjalne etui, które zamienią wasz tablet w netbooka. Jeżeli natomiast będziecie rzadko korzystać z takiego gadżetu, wtedy dobrym rozwiązaniem będzie mała klawiaturka na Bluetooth lub Wi-Fi. Pamiętajcie również o tym, żeby sprawdzić, z jakimi systemami operacyjnymi łączy się akcesorium. Mamy dla was krótki ranking klawiatur, które podłączycie do telefonu lub tabletu.

Klawiatury do smartfona i tabletu:

  • Microsoft Universal Mobile Keyboard
  • Logitech K480
  • Lenovo W500
  • Overmax Keytab001
  • Logitech K380
  • Rebeltec RBLETU00018
  • Logitech K400 Plus

NAJCIEKAWSZE KLAWIATURY DO TELEFONU I TABLETU

MICROSOFT UNIVERSAL MOBILE KEYBOARD

Prawdopodobnie najbardziej uniwersalny gadżet, jaki znajdziecie w tym zestawieniu. Przenośna klawiatura Microsoftu doskonale nadaje się zarówno do smartfonów, jak i tabletów – bez względu na wielkość wyświetlacza. Urządzenie umieszcza się w specjalnej szynie, która podtrzymuje ekran w pionie. Universal Mobile Keyboard możecie podłączyć do sprzętów z systemem operacyjnym Android, Windows oraz iOS – wystarczy użyć jednego przełącznika. Klawiatura korzysta z komunikacji bezprzewodowej, co oznacza, że połączenie nawiązuje poprzez Bluetooth. Akcesorium dostępne jest w dwóch kolorach – białym i czarnym.

LOGITECH K480

Jeżeli nie przekonała was do siebie klawiatura Microsoftu, to może dacie szansę Logitechowi. Model K480 to fantastyczne urządzenie, które nie tylko można wykorzystać do pracy przy smartfonach i tabletach, ale również komputerach osobistych. Dodatkowym atutem klawiatury jest to, że potrafi pracować z trzema urządzeniami jednocześnie. Wystarczy przekręcić specjalne pokrętło, żeby przełączyć się pomiędzy telefonem a tabletem. Szczelina na urządzenia mobilne jest na tyle szeroka, że spokojnie zmieścicie w niej przynajmniej dwa smartfony.

LENOVO W500

Kolejne uniwersalne urządzenie, które zostało stworzone z myślą o smartfonach i tabletach. W przeciwieństwie do Microsoft Universal Mobile Keyboard nie łączy się jednak z urządzeniami firmy Apple. Obsługuje natomiast Windowsa i Androida, więc nie jest to aż tak duże nieudogodnienie, patrząc na popularność drugiego systemu operacyjnego. Etui zostało stworzone z myślą o urządzeniach w dowolnych wymiarach. Nie umieszcza się ich w szynie, tylko opiera o rozkładaną podstawkę, trzymającą smartfon i tablet w pionie. Ta tania klawiatura do 100 zł łączy się poprzez Bluetooth.

OVERMAX KEYTAB001

Propozycja firmy Overmax powinna przypaść wam do gustu, jeżeli nie chcecie przepłacać. Akcesorium jest stosunkowo tanie, lecz wiąże się to oczywiście z pewnymi kompromisami. Jakość wykonania nie stoi na tak wysokim poziomie, jak w konkurencyjnych etui, a poza tym, akcesorium nie łączy się za pomocą Bluetooth lecz kabla micro i mini USB. Jest to również gadżet, z którego mogą skorzystać wyłącznie osoby posiadające smartfon lub tablet z ekranem nie większym niż 7 cala. Na plus można natomiast zaliczyć ciekawy design, nawiązujący do notesu oraz całkiem niezłą klawiaturę. Jak na tę cenę, klawisze radzą sobie doskonale.

Przeczytaj także, jaka klawiatura mechaniczna będzię dobrym zakupem

LOGITECH K380

Kolejne świetne urządzenie od Logitechu, które kupicie trochę taniej niż model K480. W wersji K380, co prawda brakuje szczeliny na podtrzymywanie w pionie smartfonów i tabletów, ale nie powinno być to wielkim problemem. Gadżet jest jeszcze mniejszy i prawie o połowę lżejszy, dzięki czemu zabiera trochę mniej miejsca w plecaku / torebce. W tym przypadku również można być podłączonym do trzech sprzętów jednocześnie. Wspierane systemy operacyjne to Android, iOS i Windows

REBELTEC RBLETU00018

Etui firmy Rebeltec jest najlepszą opcją dla ludzi z bardzo mocno ograniczonym budżetem. Akcesorium nie jest ładne, klawisze nie są najlepszej jakości, ale całość spełnia swoje przeznaczenie. Co prawda korzystanie ze sprzętu Rebeltec nie będzie zbytnio komfortowe, ale zdecydowanie i tak lepiej pisać na nim dłuższe teksty, niż z pomocą ekranu dotykowego smartfona.

LOGITECH K400 PLUS

Tym razem mamy do czynienia z klawiaturą, która nie została stricte zaprojektowana z myślą o tabletach i smartfonach. Logitech K400 Plus doskonale sprawdza się na konsolach oraz smart TV, lecz osobiście dosyć często używam jej przy okazji korzystania z urządzeń mobilnych. Głównie dzięki temu, że oprócz klawiszy, posiada także wbudowany touchpad, który doskonale nadaje się do nawigowania po stronach internetowych.

Rozwiązanie to ma jednak pewne minusy… Obowiązkowo musicie zaopatrzyć się w adapter micro USB, gdyż urządzenie działa dopiero po nawiązaniu połączenia z nanoodbiornikiem USB. Logitech K400 Plus jest więc nietypowym rozwiązaniem, ale doskonale sprawdzi się u osób, które rzadko podłączają klawiaturę do tabletu, a często przeglądają Internet na telewizorze.

Zdjęcie: Envato Elements
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.