Popularność gier samochodowych zdaje się nie przemijać. Co roku do sprzedaży trafia przynajmniej kilka tego typu produkcji, które skierowane są do różnych grup miłośników motoryzacji. Niektóre samochodówki oferują bardziej arcade’owy charakter rozgrywki, dlatego można z powodzeniem grać w nie za pomocą pada. Jednakże są też takie tytułu, gdzie system jazdy jest mocno realistyczny – w takim przypadku konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednią kierownicę gamingową. Tylko wtedy będziecie w stanie poznać pełen potencjał danej gry. A skoro już chcecie kupić taki sprzęt, to wybierzcie modele z wyższej półki, które oferują m.in. kąt obrotu kierownicy na poziomie 900 stopni. Dlaczego? O tym przekonacie się z dalszej części tekstu.
Jeżeli dużo czasu spędzacie przy grach wyścigowych, to nawet nie powinniście się nad tym zastanawiać. Żaden kontroler nie będzie w stanie tak precyzyjnie oddać systemu jazdy, jak właśnie kierownica gamingowa. Zalecam jednak zrezygnowanie z budżetowych modeli, na rzecz bardziej profesjonalnych urządzeń. Dzięki temu w pełni poczujecie, jak istotne jest korzystanie z tego akcesorium podczas grania w samochodówki. Musicie się też upewnić, że wybrana przez was kierownica posiada odpowiednie funkcje oraz dodatki, jak np. dodatkowe pedały, technologię Force Feedback, duży kąt obrotu itp.
Jak już wcześniej pisałem, miłośnicy gier samochodowych nie powinni nawet zastanawiać się nad kupnem kierownic z niższej półki cenowej. Głównie dlatego, że większość z nich oferuje kąt obrotu zaledwie na poziomie 180 lub 270 stopni, co jest zdecydowanie zbyt słabym wynikiem, żeby gracz poczuł się, jakby faktycznie kontrolował prawdziwy pojazd. Dlatego też nie macie co liczyć, że za niewielkie pieniądze będziecie w stanie kupić kierownicę gamingową 900 stopni. Ceny takich modeli zaczynają się mniej więcej od ośmiuset złotych i mogą dochodzić nawet do prawie dwóch tysięcy złotych.
Jeżeli posiadacie prawo jazdy, to doskonale zdajecie sobie sprawę z tego, że podczas kierowania pojazdem nie przekręcacie delikatnie kierownicy na lewo i prawo, tylko podczas zaliczania bardziej szerokich zakrętów musicie obracać ją nawet kilkukrotnie w konkretnym kierunku. Teraz przełóżmy to na sprzęt gamingowy – tanie kierownice oferują maksymalnie kąt obrotu 270 stopni, czyli nawet nie jeden pełen obrót (360 stopni). Oznacza to, że w bardziej skomplikowanych symulatorach nie będziecie w stanie odpowiednio kontrolować samochodów, ponieważ będzie wam w tym przeszkadzała blokada w kręceniu kierownicą. Oczywiście wpłynie to negatywnie na wasze wyniki. W związku z tym tak bardzo jest istotne, żeby gracze wybierali kierownice do gier 900 stopni, ponieważ daje to aż ponad dwa obroty. Dzięki temu będziecie mogli pokonywać nawet najbardziej wymagające zakręty, jakbyście prowadzili prawdziwy pojazd. Co prawda, w sprzedaży znajdziecie też wersje z 1080 stopni, lecz na tym poziomie nie robi to szczególnie dużej różnicy.
Jest to bardzo istotne, ponieważ nie każda kierownica będzie współpracować ze sprzętem, który posiadacie. Jeśli więc macie w domu zarówno konsolę Microsoftu, jak i Sony, to będziecie musieli zdecydować, na którym sprzęcie gracie częściej. Niestety w sprzedaży nie znajdziecie modeli kierownic, które współpracowałyby zarówno z platformami Xbox i PlayStation. Zazwyczaj jednak urządzenia są kompatybilne z konkretnymi konsolami plus komputerami osobistymi.
Jeśli zdecydujecie się na kupno kierownicy z obrotem 900 stopni, to z pewnością będzie ona pozsiadała tzw. technologię Force Feedback. Jest to niezwykle ważna funkcja, która znacząco wykracza poza to, co oferują standardowe wibracje w kontrolerach do gier.
Siłowe sprzężenie zwrotne praktycznie w stu procentach odzwierciedla to, z czym gracze mają do czynienia w ogrywanych tytułach. Kierownica w czasie rzeczywistym dostosowuje się do sytuacji na drodze, dając użytkownikowi odczuć, na jakim rodzaju nawierzchni jedzie. Kierownice z Force Feedback zareagują odpowiednio, kiedy wpadniecie w poślizg lub zaliczycie dzwon.
Najpopularniejszym systemem zmiany biegów w kierownicach gamingowych są łopatki umieszczone na tylnej części urządzenia. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które w pełni oddaje charakter sportowych samochodów, a to przecież głównie takimi jeździmy w grach wyścigowych. Bardzo rzadko można spotkać się z kierownicami posiadającymi wbudowany na stałe drążek skrzyni biegów – zazwyczaj takie rozwiązanie wykorzystywane jest w tańszych modelach. Aczkolwiek warto nadmienić, że do niektórych high-endowych kierownic (np. Logitech G29 i G920) można dokupić oddzielny shifter, będący oficjalnym akcesorium przygotowanym przez producenta.
Kierownice gamingowe to bardzo zaawansowane technologicznie urządzenia, których nadrzędnym celem jest to, żeby jak najwierniej odwzorowywać w grze zachowanie gracza. Dlatego też tego typu sprzęt nie może pozwolić sobie na jakiekolwiek opóźnienia. Oznacza to, że kierownice do gier dostępne są głównie w wersjach przewodowych, ponieważ wtedy użytkownicy mają pewność, że łączność z komputerem lub konsolą nie zostanie zaburzona. Co prawda, można znaleźć kierownice oferujące bezprzewodową komunikację z PC (np. Hori Wieless RWA Apex), jednakże nawet one posiadają przewody pomiędzy poszczególnymi elementami, jak np. panel z pedałami.
Każda kierownica do komputera 900 stopni oferuje panel z pedałami – zazwyczaj są to jednak wyłącznie gaz i hamulec, które w zupełności wystarczą do komfortowej i realistycznej jazdy. Jeżeli jednak zależy wam na jak największym oddaniu rzeczywistości, to powinniście wybrać model, który posiada dodatkowo sprzęgło.
Poniżej znajdziecie kilka świetnych kierownic gamingowy, których zakupu z pewnością nie będziecie żałować.
Autor: Łukasz Morawski