Data modyfikacji:

Jakie głośniki do telewizora? Jakie głośniki wybrać? 

Dźwięk wydobywający się z dzisiejszych telewizorów jest często niezadowalający, brakuje mu głębi mocy oraz kolorytu. Nie dziwne więc, że wiele osób decyduje się na zakup dodatkowych głośników do telewizora, które uprzyjemniają filmowy wieczór lub dodadzą emocji rozgrywkom sportowym. Odpowiadamy na pytanie, jakie głośniki do telewizora wybrać.

Jakie głośniki do telewizora? Jakie głośniki wybrać?
Współczesne telewizory bez wątpienia zaskakują osiąganymi rozmiarami i ogromem swoich możliwości technicznych. W niczym nie przypominają poczciwych modeli kineskopowych czy plazmowych, które jeszcze kilkanaście lat temu królowały w większości domów. Producenci telewizorów prześcigają się wciąż o to, kto wprowadzi najcieńszy na rynku panel OLED lub całkowicie wyeliminuje widoczną ramkę ekranu. Niestety rywalizacja ta ma również negatywne skutki dla konsumentów i wpływa na konstrukcję oraz moc montowanych w sprzęcie głośniczków. Mimo tego, że wykorzystują one często zaawansowane systemy symulujące dźwięk surround, nie zapewnią one nam nawet w części kinowych wrażeń oraz mocnego brzmienia, którego oczekujemy od ulubionych filmów czy transmisji sportowych. Jedynym rozwiązaniem jest więc w tym przypadku zakup dodatkowych głośników telewizyjnych. Poniżej podsumowujemy podstawowe informacje na temat poszczególnych typów tych urządzeń.

Rodzaje głośników do telewizora

Jeżeli postanowiliśmy już kupić głośniki do telewizora, stoi przed nami kolejna poważna decyzja, musimy bowiem określić liczbę oraz rodzaj kolumn, które zamontujemy przed odbiornikiem. Wiele zależy tu od zasobności naszego portfela, rozkładu pomieszczenia oraz osobistych preferencji. Przyjrzyjmy się zatem wszystkim dostępnym opcjom.

Kolumny stereo i głośniki 2.1

Jeżeli nie dysponujemy sporym budżetem, możemy zdecydowany się na zakup dobrych głośników stereo, które ustawimy z obu stron ekranu. Nawet taki zestaw może polepszyć znacząco dźwięk telewizora. Nieco droższym rozwiązaniem jest zakup większych wolnostojących kolumn, które zapewnią dodatkową moc filmom i serialom. Jeszcze lepsze efekty pozwolą osiągnąć nam zestawy 2.1. Poza lewą i prawą kolumną posiadają one także trzeci głośnik niskotonowy, a więc tzw. subwoofer, który odpowiada za basy.

Największą zaletą zestawów 2.0 oraz 2.1 jest ich przystępna cena. Sprawdzą się one świetnie zwłaszcza w małych pomieszczeniach, gdzie nie ma możliwości instalacji większej liczby kolumn. Na głośniki stereo decydują się też często melomani, mogą one bowiem być podłączone do gramofonu lub wieży z odtwarzaczem, stając się także sercem systemu Hi-Fi. Z tego też powodu w sklepach znajdziemy ogromny wybór wysokiej klasy głośników 2.0 i 2.1 świetnie współpracujących ze zwykłym telewizorem.

Głośniki do zestawów kina domowego 5.1 i 7.1

Jeżeli zależy nam na dźwięku przestrzennym, sięgamy po głośniki w systemach 5.1, 7.1 albo 7.2. Poza subwooferem posiadają one pięć lub więcej głośników satelitarnych. Najtańsze zestawy tego typu dostaniemy w cenie poniżej 1000 złotych, jednak wysokiej klasy komplety stworzone z myślą o kinie domowym kosztują wielokrotnie więcej. Aby w pełni skorzystać z możliwości takiej konfiguracji audio, musimy przygotować miejsce w pokoju lub salonie. Kolumienki muszą być rozmieszczone w odpowiednich miejscach, po obu stronach telewizora oraz z boku i z tyłu odbiorcy. W wielu wypadkach wiąże się to z powstaniem plątaniny kabli, którą trzeba skutecznie ukryć w suficie lub podłodze, co wystawia nas na kolejne wydatki. Aby zapanować nad całością, konieczny może okazać się też zakup specjalnego amplitunera
.
Pamiętajmy, że w pełni cieszyć się przestrzennym system audio i jego wszystkimi zaletami będziemy tylko wówczas, gdy oglądamy treści z poprawnie zmiksowanymi ścieżkami dźwiękowymi, spełniającymi powszechnie przyjęte standardy branżowe, takie jak Dolby Surround. Większość filmów i seriali w serwisach streamingowych oferuje jedynie stereo, podobnie jak telewizyjne stacje naziemne oraz kablowe. Z systemów 5.1 oraz 7.1/7.2 korzystają więc w dużej mierze kinomani z bogatą kolekcją płyt Blu-ray, a także gracze konsolowi i pecetowi.

Soundbary

Soundbary są dobrym kompromisem pomiędzy zestawami stereo oraz głośnikami przestrzennymi. Urządzenia te pozostają niezmiennie popularne wśród posiadaczy telewizorów. Są one długimi i zazwyczaj dość wąskimi listwami, które ustawiamy lub podwieszamy pod odbiornikiem. W ich wnętrzu producenci montują od dwóch do nawet kilkunastu głośniczków o różnej sile. Dodatkowo są one często wspierane przez oddzielny i stojący z boku subwoofer lub kilka kolumn. Soundbary dostępne są w cenach od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Zaletą droższych modeli jest możliwość symulacji dźwięku przestrzennego w formacie 5.1 lub 7.1, dając bardzo dobrą namiastkę tego typu nagłośnienia. Cechy te sprawią, że są idealnym rozwiązaniem zwłaszcza dla niewielkich pomieszczeń.

autor: Michał Kułakowski