Data publikacji:

Jaki zasilacz do taśmy LED? Zależnie od długości

Taśm LED używa się bardzo często w domowych systemach oświetlenia. Najczęściej służą do podświetlania sufitów, mebli lub innych detali architektonicznych wnętrza. Stosuje się je z powodzeniem w zabudowie kuchennej, szafach, biurkach, regałach itp. Montaż taśmy jest bardzo prosty i przebiega z reguły błyskawicznie, jednak często problem sprawia dobranie odpowiedniego zasilacza dostarczającego energię diodom. Musi on być dopasowany bezpośrednio do mocy układu, co nie jest zawsze jasne dla laika. Podpowiadamy zatem, jak wybrać zasilacz do taśmy LED.
jaki zasilacz do tasmy led

Taśma LED – czym się charakteryzuje?

Taśmy LED są wciąż względną nowością na rynku i choć technologia diodowych lamp liczy sobie kilkadziesiąt lat, kompaktowe listwy z wieloma LED-ami dostępne są w sklepach zaledwie od kilku lat. Taśmy są elastycznymi paskami wykonanymi z tworzywa sztucznego, na których powierzchni zamontowane są rzędy połączonych ze sobą diod. Produkty te kupujemy w dwóch postaciach. Pierwszą z nich są gotowe zestawy, w których taśma jest sprzedawana od razu z kablem zasilającym i ma z góry ustaloną długość oraz inne parametry światła. Rozwiązanie to sprawdza się, gdy zależy nam na szybkiej instalacji. 
W drugim przypadku taśmy LED sprzedawane są w rolkach na metry. Właściciel musi je samodzielnie przyciąć i podłączyć do zasilania, nieraz niezbędne może okazać się lutowanie kabli elektrycznych. Diody zazwyczaj pozostają kompletnie niezabezpieczone, więc montując taśmę, musimy odpowiednio zabezpieczyć jej powierzchnię przed kurzem, brudem i wilgocią.
Mimo tego, że instalacja stanowi większe wyzwanie, produkty te z reguły są opcją dającą większe możliwości aranżacji wnętrza i dopasowania światła do naszych indywidualnych potrzeb. Długie taśmy LED to rozwiązanie sprawdzające się w dużych projektach oświetleniowych, podczas remontu i aranżacji poszczególnych pomieszczeń w domu. 
Taśmy LED różnią się między sobą pod względem wielkości zainstalowanych na nich diod. Parametr ten przekłada się bezpośrednio na ich moc, a także jasność oraz zużycie energii elektrycznej. Dla ułatwienia, taśmy są podzielone pod tym względem na różne kategorie przy pomocy specjalnego kodu cyfrowo-literowego związanego z wymiarami pojedynczej diody, które są wyrażone w milimetrach. Najczęściej spotkamy się więc z produktami o oznaczeniach:
  • SMD 2835 – wymiar pojedynczej diody: 2,8 mm na 3,5 mm;
  • SMD 3014 – wymiar pojedynczej diody: 3 mm na 1,4 mm;
  • SMD 3528 – wymiar pojedynczej diody: 3,5 mm na 2,8 mm;
  • SMD 5050 – wymiar pojedynczej diody: 5 mm na 5 mm;
  • SMD 5630 – wymiar pojedynczej diody: 5,6 mm na 3 mm;
  • SMD 5730 – wymiar pojedynczej diody: 5,7 mm na 3 mm.
  • To jednak nie wszystko, taśmy mogą różnić się bowiem także gęstością, z jaką zainstalowane zostały na nich diody. Informacja na ten temat podawana jest w specyfikacji technicznej produktu, którą znajdziemy na opakowaniu lub w opisie produktu na stronie internetowej. Przyjmuje ona najczęściej postać opisu liczby diod znajdujących się na jednym metrze taśmy. Dla przykładu, w przypadku taśmy z gęstością 60 diod na metr, model 10-metrowy zawierać będzie 600 LED-ów. 

    Zasilacz do taśmy LED – co warto wiedzieć?

    Dobranie odpowiedniego zasilacza do taśmy LED może sprawiać pewne problemy, ale jest bardzo ważne, bowiem nieodpowiednie urządzenie może doprowadzić do zniszczenia diod i konieczności ich wymiany, co np. w przypadku oświetlenia sufitowego jest niewątpliwie dość kosztowne i kłopotliwe. 
    Zasilacze do LED-ów przyjmują postać względnie niewielkich skrzynek zamkniętych szczelnie w obudowie z tworzywa lub metalu. Modele przeznaczone do zasilania dużych systemów oświetleniowych nieraz wyposażone są dodatkowo w radiatory ułatwiające odprowadzanie ciepła generowanego w trakcie pracy. Sprzęt jest też często pyło- i wodoszczelny, co pozwala instalować go w pomieszczenia o zwiększonej wilgotności i ilości zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. 

    Jaki zasilacz do taśmy LED?

    Do dostarczania energii taśmom LED używa się zasilaczy na prąd stały (DC), w pierwszej kolejności sprawdzamy, w jakim napięciu pracuje. Dostępne w sklepach LED-y przyjmują najczęściej napięcie 12 V, choć spotkamy się też z modelami 24 V. W obu przypadkach wybieramy sprzęt odpowiadający tym parametrom. 
    Kluczowe jest dobranie teraz mocy zasilacza do mocy taśmy, której na szczęście nie musimy samodzielnie obliczać (choć jest to możliwe, jeżeli znamy wspomnianą już gęstość ułożenia diod oraz ich typ). Producent powinien w specyfikacji podać znamionową moc taśmy wyrażoną w watach na metr. Znając ten parametr oraz wiedząc, jak długa jest taśma, możemy szybko obliczyć, ile potrzebuje mocy do poprawnego działania.
    Dla przykładu, jeżeli moc znamionowa taśmy wynosi 5 W/m, to do zasilenia 10 metrów produktu potrzebna jest moc co najmniej 50 W. 
    Uwaga, nie oznacza to jednak, że bezpiecznym wyborem jest w tym przypadku zasilacz 50 W. Dobierając sprzęt, dla bezpieczeństwa zawsze pozostawiamy zapas mocy. Eksperci zazwyczaj radzą, aby wynosił on ok. 20–30 procent (absolutne minimum to 10 procent). Jeżeli będzie on zbyt mały, sprzęt może zacząć się niebezpiecznie przegrzewać, zwłaszcza jeżeli pracuje w niesprzyjających warunkach. Oznacza to, że otrzymaną sumę po obliczeniach powinniśmy dodatkowo zwiększyć o sugerowaną wartość. Tak więc realna potrzebna moc przy taśmie 50 W to ok. 60–65 W.