Data publikacji:

Jaki modem LTE kupić? Co wybrać? Ranking 

Trudno już wyobrazić sobie życie bez stałego dostępu do bezprzewodowego internetu. Dzięki sieciom telefonicznym i smartfonom skorzystamy z jego zasobów w praktycznie dowolnym miejscu kraju. Dzięki modemom LTE możemy czerpać z jego dobrodziejstw chociażby na laptopach. Przedstawiamy ranking tych urządzeń.

Polecamy: Router gamingowy

modem lte

Sieć LTE w Polsce, którą dostarczają wiodący operatorzy, pokrywa swoim zasięgiem prawie cały kraj. Dostęp do szybkiego internetu mobilnego przestał być więc problemem i luksusem, z czego korzystają niektóre osoby używające go również w pracy i podczas rozrywki z komputerem. Aby jednak było to możliwe, trzeba najpierw zakupić dobry modem LTE. Podpowiadamy jaki. 

Jak wskazuje na to nazwa, modem LTE pozwala połączyć się komputerowi stacjonarnemu lub laptopowi z mobilną siecią LTE dostarczaną przez operatorów komórkowych. W ten sposób możemy w łatwy sposób łączyć się z internetem z każdego miejsca. Urządzenie przydaje się podczas wyjazdów oraz odpoczynku na łonie przyrody, gdy nie mamy dostępu do lokalnych sieci wi-fi.

Pozwala nam również uniknąć używania tzw. theteringu, a więc funkcji udostępniania innym urządzeniom dostępu sieci przez smartfon, która bardzo szybko zużywa jego baterię. Modemy LTE do działania potrzebują karty SIM. W tym wypadku możemy użyć karty wyjętej wprost z telefonu, jak i dodatkowej, którą otrzymaliśmy w ramach umowy abonamentowej lub na kartę. 

Przy wyborze modemu zwracamy uwagę w szczególności na jego maksymalną obsługiwaną prędkość transferu danych. Pamiętajmy jednak, że realna wydajność urządzenia zależy od jakości odbieranego przez niego sygnału, na który wpływa nie tylko jego siła, ale także wszelkiego rodzaju przeszkody, jak np. grube ściany.

Rodzaje modemów LTE

Podstawowe modele modemów LTE przypominają zwykłe pendrive'y i podłączane są wprost do portu USB komputera. Wymagają one minimalnej konfiguracji i są automatycznie wykrywane przez peceta. Niektórzy producenci oferują także wewnętrzne modele, które przyjmują kształt standardowej karty rozszerzeniowej wsuwanej bezpośrednio do specjalnego portu w laptopie lub komputerze stacjonarnym. 

Zdecydowanie najpopularniejszym typem tych urządzeń są modemy LTE z wbudowanym routerem. Pozwalają one korzystać jednocześnie z sieci wielu sprzętom jednocześnie. W zależności od marki i modelu, łączą się one przy pomocy kabli Ethernet lub wi-fi.

Dodatkowo niektóre posiadają również co najmniej kilka zewnętrznych anten, które ułatwiają odbiór sygnału operatora, a także zapewniają stabilne połączenie bezprzewodowe. Poza dużym sprzętem wymagającym osobnego zasilania, w ofercie producentów znajdują się też bardziej kompaktowe i przenośne zestawy modem LTE + router korzystające jedynie ze złącza USB.

Ceny modemów LTE

Spora część użytkowników internetu mobilnego otrzymuje modemy LTE „za darmo” lub za drobną opłatą w ramach abonamentu telefonicznego. W sklepach ceny tych urządzeń mogą być bardzo różne. Zaczynają się zazwyczaj w okolicach 100 złotych, a w przypadku bardziej profesjonalnych modeli z routerami kończą się na ponad 1000 złotych.

Ranking polecanych modeli modemów LTE

Huawei E3372 

Kompaktowy modem LTE firmy Huawei wpinany do portu USB komputera. Urządzenie zamknięte jest w estetycznej i minimalistycznej obudowie i waży zaledwie 35 gramów, a jego długość nie przekracza 8 centymetrów. O jakość sygnału dbają dwie wbudowane anteny. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które korzystają z internetu poza domem, np. w kawiarni czy parku. Jego cena wynosi nieco ponad 100 złotych.

ZTE MF833U1 USB Stick 4G/LTE

Kolejny kompaktowy modem LTE w cenie do 150 złotych zbliżony rozmiarami do Huawei E3372. Jest to niewielkie urządzenie podłączane do portu USB, które waży 25 gramów. Jego maksymalna prędkość transmisji danych to 150 MB/s. Dodatkową zaletą modelu jest również funkcja czytnika kart pamięci microSD.

D-Link DWM-222

Kompaktowy przenośny modem LTE USB w cenie nieco powyżej 350 złotych, który zamknięty został w wytrzymałej plastikowej obudowie. Model D-Link waży około 33 gramy, a jego maksymalna prędkość transmisji danych to 150 MB/s. Podobnie jak ZTE wyposażony jest również w czytnik kart pamięci microSD.

Huawei E5783

Popularny modem LTE z funkcjami bezprzewodowego routera, za który zapłacimy około 200 złotych. Urządzenie o szerokości 10 centymetrów jest smukłą i bardzo lekką konstrukcją. Sam router obsługuje częstotliwość 5 GHz i gwarantuje prędkość transmisji na poziomie 300 Mb/s. Dzięki temu możemy cieszyć się wysokim komfortem korzystania z internetu. Urządzenie znajdzie zastosowanie w każdym domu, gdzie jakość połączenia stanowi kwestię priorytetową. 

TP-Link Archer MR600

Profesjonalny bezprzewodowy modem LTE z routerem w cenie około 600 złotych. Wyposażony w dwie zewnętrzne anteny sprzęt oferuje opcje przyspieszające i stabilizujące połączenie z siecią mobilną. Z jego tytułu znajdziemy także kilka gigabitowych portów Ethernet. Sprzęt może udostępniać sieć aż 64 urządzeniom naraz. Jego konfiguracja odbywa się za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej.

Autor: Michał Kułakowski