Data publikacji:

Jaki laptop na studia?

Rok akademicki to czas pełen nauki, tworzenia różnych projektów, pisania prac oraz wzmożonego notowania. Do wszystkich tych czynności niezbędny jest odpowiedni, wydajny sprzęt. W czasach, gdzie tradycyjne zeszyty odchodzą wolnym krokiem w niepamięć, zastępują je lekkie, kompaktowe wersje komputerów przenośnych. Laptop to niemal obowiązkowy element wyposażenia każdego studenta. Dobre urządzenie sprawia, że wykonywanie wszystkich uczelnianych zadań i aktywności będzie przebiegało szybko i sprawnie. Laptop dla studenta powinien być lekki, mieć wydajną baterię oraz, co najważniejsze, musi być przystosowany w najlepszy możliwy sposób do kierunku studiów. Taki sprzęt powinien zapewnić komfortową naukę, ale także ciekawą rozrywkę. Nie jest tajemnicą, że potrzeby i wymagania co do laptopa studentów kierunków humanistycznych mogą znacznie różnić się od tych, które wykazują studenci kierunków technicznych. Wybór odpowiedniego dla siebie laptopa może być trudny, dlatego warto wiedzieć, na jakie cechy i parametry należy zwrócić szczególną uwagę.
Jaki laptop na studia?

Co powinien mieć laptop na studia?

Wiele osób zastanawia się, jaki laptop wybrać na studia. Każdy laptop dla studenta, niezależnie do studiowanego kierunku, powinien spełniać podstawowe funkcje, dlatego najważniejsze właściwości takich urządzeń to:
  • Trwałość i dobre wykonanie – laptop, który ma być codziennym towarzyszem studenta, będzie transportowany setki razy podczas całego roku akademickiego, dlatego jego obudowa musi być trwała i odporna. Warto sięgnąć po takie modele laptopów, których obudowa zrobiona jest aluminium lub z dobrej jakości tworzywa sztucznego. Do transportu laptopa należy wykorzystywać specjalne torby na tego typu komputery lub pokrowce, co sprawdza się szczególnie przy mniejszych laptopach i notebookach. Laptopa w takim pokrowcu z powodzeniem można nosić w plecaku czy torebce bez obaw o jego uszkodzenie.
  • Waga – często oprócz laptopa na zajęcia uczelniane zabiera się także niezbędne książki oraz inne dodatkowe przedmioty, dlatego sam laptop nie powinien mieć zbyt dużej wagi. Najlepszym rozwiązaniem dla studenta jest wybór takiego laptopa, którego waga nie przekroczy 2 kg.
  • Bateria – laptop zabierany na uczelnię powinien charakteryzować się dobrą, wydajną baterią, która pozwala na nieprzerwaną pracę nawet przez kilka godzin. W salach, w których odbywają się zajęcia na uczelniach, nie zawsze możliwe jest podłączenie laptopa do ładowania, dlatego wytrzymała bateria w takim sprzęcie to ważna cecha dla studentów.
  • Dobry ekran – najlepszym wyborem dla studentów są laptopy z ekranem pokrytym powłoką antyrefleksyjną lub matową. Takie rozwiązanie pozwala na swobodną pracę nawet w dobrze nasłonecznionych pomieszczeniach. Laptopy dla studentów powinny mieć rozdzielczość co najmniej Full HD.
  • System operacyjny – obecnie najpopularniejszy system, na jakim pracują studenci oraz większość uczelni, to system Windows. Ten system jest dostępny na wielu różnych modelach laptopów, dlatego są one polecane dla studentów. Innym wyborem mogą być MacBooki z system Mac OS X, na które decyduje się także liczne grono studiujących osób.
  • Dysk twardy – studia wiążą się z niezliczoną ilością notatek i innych plików, które gromadzą się na dysku przez cały czas trwania roku akademickiego, dlatego wybierając dla siebie laptop, warto zdecydować się na model o pojemnym i wydajnym dysku. Obecnie najlepsze modele komputerów przenośnych posiadają dysk SSD, który gwarantuje szybkie działanie całego urządzenia oraz bezpieczne przechowywanie danych.
  • Pamięć RAM – najlepszym wyborem są te laptopy, które posiadają nie mniej niż 8 GB pamięci RAM. Modele z mniejszą ilością tej pamięci po krótkim czasie mogą zacząć działać znacząco wolniej.
  • Dobre podzespoły – notebook na studia techniczne powinien cechować się wydajnymi podzespołami, które zapewniają szybkie wykonywanie obliczeń. Równie ważna jest karta graficzna, której wybór powinien być zależny od potrzeb studenta i wybranego przez niego kierunku studiów. Studenci studiów technicznych, szczególnie takich jak architektura, architektura krajobrazu lub innych pokrewnych kierunków, powinni zdecydować się na dobre karty graficzne.

Jakie notebook na studia? Najważniejsze parametry

Ogromna ilość laptopów dostępnych na rynku nie ułatwia wyboru jednego z nich. Wybór odpowiedniego modelu powinna ułatwić lista najważniejszych parametrów i właściwości takich urządzeń:
  • Procesor – wśród laptopów dostępnych obecnie w sklepach dominują te z procesorem firmy Intel. Z tego powodu studenci często wybierają modele z procesorem Intel Core i5 ósmej lub wyższej generacji. Decydując się na laptop z takim procesorem, można cieszyć się wydajnym urządzeniem przez kilka najbliższych lat. Osoby o mniejszych wymaganiach systemowych oraz z nieco skromniejszym budżetem mogą zdecydować się na tańsze laptopy z procesorem Intel Core i3, który także dobrze się sprawdzi podczas wykonywania podstawowych operacji. Innym rodzajem procesorów, które także cieszą się dobrą opinią, są procesory z serii AMD Ryzen. Najlepszym wyborem dla studenta jest procesor AMD Ryzen 5.
  • Karta graficzna – większość laptopów, jakie są obecnie dostępne na rynku, ma zintegrowany system graficzny, który świetnie sprawdzi się u studentów, którzy nie wymagają od laptopa wysokich osiągnięć graficznych. Zintegrowany układ graficzny z powodzeniem poradzi sobie z wszystkimi operacjami związanymi z nauką oraz z wyświetlaniem filmów i zdjęć w dobrej jakości. Studenci, którym zależy na doskonałej grafice, powinni zdecydować się na modele z dedykowaną kartą graficzną. Największym zainteresowaniem w tej kategorii cieszą się karty graficzne NVIDIA, a szczególnie te z serii RTX oraz GTX.
  • Czas pracy na baterii – ważną kwestią dla studentów jest także akumulator laptopa.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując laptop na studia?

Student, który musi wybrać laptop dla siebie, powinien zwrócić uwagę na podstawowe parametry urządzenia oraz na kilka uniwersalnych aspektów, które należy rozważyć przed zakupem:
  • laptop, który ma służyć jako sprzęt do intensywnej pracy przez kilka lat, powinien mieć możliwie jak najnowsze podzespoły. Aplikacje i programy, z których korzystają studenci, szczególni ci studiujący kierunki techniczne, ciągle są udoskonalane i unowocześniane, a co za tym idzie, do prawidłowego działania wymagają równie nowoczesnych podzespołów komputera,
  • ubezpieczenie – to dobre rozwiązanie, które, chociaż wiąże się z dodatkowym kosztem, może okazać się zbawienne w momencie kradzieży, uszkodzenia lub innego nieszczęśliwego wypadku. Coraz więcej studentów decyduje się na ubezpieczenie swojego sprzętu, ponieważ taka opcja gwarantuje nielimitowane naprawy,
  • przed kupnem laptopa warto zasięgnąć informacji, z jakich programów i systemów najczęściej korzysta uczelnia oraz prowadzący na danym kierunku. Taka wiedza pozwoli dopasować laptop do obowiązujących wymogów

Dobry laptop na studia – polecane modele

Najchętniej wybierane przez studentów laptopy, które gwarantują dobrą pracę zarówno w domu, jak i podczas zajęć, to m.in.:
Autor: Redakcja Ceneo