Data modyfikacji:

Jaki laptop do home office? Szukamy niezawodnego sprzętu z dobrą kamerą 

Praca zdalna w 2020 roku stała się codziennością wielu osób. Do komfortowego wykonywania zadań konieczny jest dobry laptop, który pozwoli poradzi sobie z wymagającymi programami, a także umożliwi bezproblemową komunikację. Poszukując niezawodnego sprzętu do pracy w domu, postanowiliśmy przetestować komputer przenośny Microsoft Surface Laptop Go. Sprawdź, jak sobie poradził podczas pracy zdalnej!

W 2020 roku większość firm przeszła na tryb pracy zdalnej, dlatego posiadanie dobrego komputera do domowego biura stało się obowiązkiem. Najchętniej użytkownicy sięgają po laptopy, które swoją mobilnością umożliwiają wygodną pracę. Do naszej redakcji zawitał Microsoft Surface Laptop Go, który dopiero co zadebiutował w ofercie amerykańskiego producenta. Czy jednak ten model nadaje się jako narzędzie do pracy zdalnej?

Jaki powinien być laptop do Home Office? Mobilność przede wszystkim! 

Laptopy do pracy zdalnej są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ wykonywanie zadań nie musi ograniczać się tylko do jednego miejsca. Warto tym samym wybrać taki model, który będzie lekki i poręczny. Microsoft Surface Laptop Go zdecydowanie spełnia te założenia. Obudowa ma grubość zaledwie 15,69 mm, natomiast waga całej konstrukcji wynosi 1,110 g. Laptopa można bez problemu przenosić jedną ręką!

Górna część Microsoft Surface Laptop Go jest wykonana z aluminium, co gwarantuje wysoką odporność na zarysowania. Podstawa przenośnego komputera to połączenie żywicy poliwęglanowej z włóknem szklanym. Taki materiał dobrze przylega do niemal każdej powierzchni, dlatego podczas pisania urządzenie pozostaje na swoim miejscu i nie przesuwa się.

Ze względu na kompaktowe rozmiary na pokładzie Microsoft Surface Laptop Go znajdziemy jedno złącze USB typu A, a także port USB typu C. Oczywiście producent nie zapomniał o umieszczeniu wejścia słuchawkowego minijack 3,5 mm. Taka konfiguracja portów spokojnie wystarcza, jednak w razie potrzeby można dokupić adapter USB-C, który zwiększy liczbę portów i tym samym pozwoli na podłączenie większej liczby urządzeń.

Dobry ekran to absolutna konieczność! 

Podczas pracy w domu użytkownik spędza co najmniej kilka godzin przed ekranem, dlatego jakość wyświetlanych treści musi stać na wysokim poziomie. Testowany przez nas Microsoft Surface Laptop Go dysponuje dotykowym wyświetlaczem o przekątnej 12,4 cala. Proporcje 3 × 2 umożliwiają wyświetlanie dwóch aplikacji obok siebie.

Rozdzielczość 1536 × 1024 i zagęszczenie pikseli na poziomie 148 PPI pozwalają na uzyskanie ostrego obrazu. Komputer oferuje automatyczne dostosowanie jasności i trzeba przyznać, że nawet w pełnym słońcu obraz jest bardzo dobrze widoczny. Nowy laptop charakteryzuje się również świetnym odwzorowaniem kolorów, dlatego po skończonej pracy można spokojnie obejrzeć ulubiony film!

Komunikacja w pracy zdalnej 

Nieodłącznym elementem pracy zdalnej jest komunikacja ze współpracownikami. Microsoft Surface otrzymał kamerę 720p z obiektywem f/2.0. Jakość obrazu nawet w nieco słabszych warunkach oświetleniowych jest na przyzwoitym poziomie. Dwa mikrofony studyjne dalekosiężne to mocna strona tego modelu. Dźwięk jest przede wszystkim czysty i pozbawiony zniekształceń.

Wbudowana kamera pozwoli na prowadzenie wykładów online, a także komfortowe rozmowy z bliskimi. Głośniki Omnisonic z obsługą technologii Dolby Audio powodują, że nasz rozmówca jest słyszany bardzo wyraźnie. Surface Laptop Go wypada świetnie jako sprzęt do komunikacji w pracy zdalnej.

Klawiatura, gładzik i mysz – wszystko, co musisz o nich wiedzieć 

Praca biurowa często wiąże się z pisaniem maili, tekstów, a także tworzeniem rozmaitych dokumentów. Pełnowymiarowa klawiatura Microsoft Surface Laptop Go jest bez wątpienia jedną z wygodniejszych na rynku. Skok klawisza nie jest zbyt niski, dlatego pod palcami czuć bardzo dobrze każde stuknięcie. Gładzik jest na tyle duży, że nawigowanie jest wygodne.

Zdaję sobie sprawę, że wiele zadań trudno wykonać za pomocą trackpada, dlatego warto dokupić dedykowaną mysz Surface Mobile Mouse. Lekka konstrukcja i komunikacja bezprzewodowa powodują, że mysz dobrze leży w dłoni i nie zajmuje zbyt dużo miejsca. Microsoft nie oszczędzał na materiałach, dlatego otrzymujemy solidnie wykonane akcesorium.

Czy wydajność laptopa ma znaczenie w pracy zdalnej? 

Wydajność laptopa jest bardzo ważna podczas pracy biurowej. Testowany przez nas Microsoft Surface ma procesor Intel Core i5 dziesiątej generacji, 8 GB pamięci RAM, a także kartę graficzną Intel UHD Graphics. Takie połączenie przekłada się na bardzo szybką pracę.

Usługa Microsoft 365 uruchamia się błyskawicznie, a przy otwartych co najmniej kilku kartach przeglądarki ani na moment nie czuć, że urządzenie zwalnia. Szybkie uruchamianie systemu, a także błyskawiczne przesyłanie plików to zasługa wbudowanego dysku SSD o pojemności 256 GB. W pracy zdalnej miejsca na pliki nie powinno zabraknąć.

Laptop jest na tyle mocny, że można bez kłopotu uruchomić na nim większość gier nawet na średnich detalach! Miłym zaskoczeniem jest to, że nawet pod wysokim obciążeniem temperatura obudowy nie wzrastała znacząco. To oznacza, że z przenośnego komputera można wygodnie korzystać, trzymając go na kolanach.

Czy czas pracy na baterii ma znaczenie przy pracy w domu? 

Czas pracy na baterii dla użytkownika pracującego jest bardzo ważny. Dlaczego? Pojemny akumulator pozwala odpiąć przewód zasilający i korzystać z urządzenia w dowolnym miejscu. Jeżeli uznasz, że danego dnia chcesz popracować w ogrodzie czy na tarasie, to nic nie będzie stało na przeszkodzie. W przyszłości będziesz miał również solidny sprzęt, który wytrzyma wiele godzin w podróży, a także na spotkaniach biznesowych.

Microsoft Surface Laptop Go według producenta jest w stanie wytrzymać na jednym cyklu ładowania 13 godzin. Rzeczywiście, Microsoft Surface Laptop Go radzi sobie bardzo dobrze! Przy spokojnym użytkowaniu osiągnięcie 10-12 godzin pracy jest jak najbardziej możliwe. Przy korzystaniu z pakietu Microsoft 365, odpalaniu prostych gier, a także korzystaniu z przeglądarki czas oscyluje w granicach 8-9 godzin. Najnowszy model nie odstaje od czołówki!

Microsoft Surface Laptop Go to świetny wybór do home office! 

Praca w trybie zdalnym wymaga sprzętu, który będzie lekki i jednocześnie umożliwi bezproblemową obsługę rozmaitych programów. Microsoft Surface Laptop Go spełnia wysokie oczekiwania i nawet wymagający użytkownicy będą z niego bardzo zadowoleni. Do jego najmocniejszych stron trzeba zaliczyć niezwykle kompaktową konstrukcję, bardzo wytrzymałą baterię oraz podzespoły gwarantujące doskonałą wydajność.

Microsoft Surface Laptop Go do sprzedaży trafi w dwóch konfiguracjach:

  • 8 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci z dyskiem SSD – 3769 zł 
  • 8 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci z dyskiem SSD – 4679 zł 

Stosunek jakości do ceny został zachowany bardzo dobrze. Microsoft Surface Laptop Go posłuży z pewnością przez długi czas, a dzięki regularnym aktualizacjom systemu Windows 10 możemy być spokojni o wszelkie zabezpieczenia, a także nowe funkcje.

Na koniec warto dodać, że nowy laptop Microsoftu sprawdzi się nie tylko w pracy. Jego doskonałe głośniki w połączeniu z solidnym ekranem pozwolą na odtwarzanie multimediów, a także granie rozmaite tytuły.

Zdjęcia i tekst: Bartłomiej Mazurek