Data publikacji:

Jaki kabel Ethernet do internetu wybrać?

Aby wykorzystać pełny potencjał sieci, trzeba zaopatrzyć się w wysokiej jakości kabel Ethernet. Jeśli nie chcesz martwić się o zakłócenia bądź wolne działanie internetu, to tego typu przewód będzie dla ciebie najlepszym wyborem!

jaki kabel internetowy

Czym jest kabel Ethernet?

Kabel Ethernet inaczej jest nazywany kablem sieciowym. Jego zadaniem jest budowanie sieci przewodowej przy pomocy takich urządzeń jak router, koncentrator czy przełącznik. W porównaniu do sieci bezprzewodowej, kabel internetowy umożliwia osiągnięcie maksymalnych wartości transferu danych. Połączenie się z siecią przez wi-fi nigdy nie będzie tak szybkie, jak połączenie przy pomocy przewodu Ethernet.

Kablem Ethernet połączymy router z komputerem, konsolą do gier, telewizorem, serwerem NAS czy innym urządzeniem posiadającym odpowiednie złącze. Przewody sieciowe na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie, jednak w rzeczywistości różnią się od siebie, oferując inne parametry. Warto zaznaczyć, że maksymalna prędkość transferu danych nie jest zależna jedynie od przewodu. Wpływ na to mają możliwości i oferta, jaką wybraliśmy u konkretnego operatora. Kabel Ethernet jest najlepszym wyborem dla użytkowników, którzy chcą oglądać filmy w wysokiej rozdzielczości czy grać w sieci bez najmniejszych zakłóceń.

Jak odróżnić kabel telefoniczny od kabla do internetu?

Rzeczywiście, wiele osób myli kabel telefoniczny z sieciowym. Różnice zauważymy w końcówkach obu przewodów. Wersje telefoniczne mają złącza R11, a także nie są przystosowane do obsługi szybkich transferów danych. W przypadku kabli internetowych mamy do czynienia z końcówką RJ-45 typu A lub typu B.

Specyfikacja kabli internetowych

Rodzaje kabli Ethernet dostępnych na rynku

  • Kable UTP - to skręcone ze sobą pary przewodów, tworzące symetryczną linię. W tych wersjach nie stosuje się ekranowania. Skręcenie przewodów zwykle odbywa się splotem na jeden zwój na około 6-10 cm. Transfery danych są uzależnione od konkretnej kategorii.
  • Kable FTP - jeśli w pomieszczeniach zdarzają się zakłócenia elektromagnetyczne, to warto wybrać kabel Ethernet FTP, w którym przewody są dodatkowo owinięte folią. Według normy ISO/IEC 11801 występują kable FTP pojedynczo ekranowane, a także całościowo ekranowane.
  • Kable S-FTP - ten rodzaj przewodu sieciowego powstał, aby maksymalnie chronić przed niekorzystnym wpływem pola elektromagnetycznego. Z tego powodu skrętka jest całkowicie ofoliowana w parach przewodów. Tego rodzaju kable wykorzystuje się głównie w przemyśle.

W przewodach Ethernet występują złącze RJ-45, które mają dwie końcówki. Możemy je podzielić na:

  • RJ-45 typu A - ta końcówka ma zakończenie, w którym piny są skręcone w następującej kolejności: biało-zielony, zielony, biało-pomarańczowy, niebieski, biało-niebieski, pomarańczowy, biało-brązowy, brązowy.
  • RJ-45 typu B - ten rodzaj końcówki ma piny ułożone w innej kolejności: biało-pomarańczowy, pomarańczowy, biało-zielony, niebieski, biało-niebieski, zielony, biało-brązowy, brązowy.

Wszystkie kable sieciowe o budowie prostej mają zakończenia typu A lub B. Jednak znajdziemy również przewody internetowe skrzyżowane, które z jednej strony mają zakończenie typu A, natomiast z drugiej zakończenie typu B. Do użytku domowego najlepiej sprawdzają się kable o budowie prostej.

Kable internetowe z podziałem na kategorie

Kable Ethernet możemy również podzielić w oparciu o normy europejskie EN 50173. Każda z poszczególnych kategorii odnosi się do właściwości przewodu, takich jak grubość, częstotliwość, a także prędkość.

  • Kategoria 5e - przewód ma grubość 0,51 mm, natomiast prędkość maksymalna może wynosić do 1 Gb/s. Częstotliwość w tej kategorii osiąga do 100 MHz.
  • Kategoria 6 - przewód tej kategorii ma grubość 0,585 mm, natomiast prędkość może już sięgać do 10 Gb/s. Częstotliwość wynosi do 250 MHz.
  • Kategoria 6a - ten przewód cieszy się największą popularnością, ponieważ wspiera prędkość do 10 Gb/s. Grubość kabla wynosi 0,585 mm, natomiast częstotliwość osiąga do 500 MHz.

Jaka powinna być optymalna długość kabla sieciowego?

Tak naprawdę długość przewodu sieciowego zależy wyłącznie od preferencji użytkownika. Jeżeli komputer znajduje się nieopodal routera, to długość od 1 do 3 metrów w zupełności wystarczy. W innych przypadkach trzeba stosować dłuższe przewody dopasowane do danego pomieszczenia.

Czy kabel Ethernet jest drogi?

Ceny kabli Ethernet rozpoczynają się już od kilku złotych. Za 30-metrowy przewód sieciowy RJ-45 kategorii 5e zapłacimy około 12-13 złotych. Zdecydowanie droższe są kable sieciowe kategorii 6 i 6a. Koszt wynosi około 100 złotych za długość 1 metra.

Kabel do internetu jest niezwykle istotny!

Przewody Ethernet zapewniają pełną przepustowość sieci przewodowej, co przekłada się na komfort użytkowania. Jeśli twój dostawca oferuje ci internet do 1 Gb/s, to wystarczy kupić przewód RJ-45 klasy 5e. W przypadku wyższych transferów lepiej sprawdzi się kategoria 6 i 6a. Jeśli priorytetem jest dla ciebie szybki internet, to taki wydatek zwróci się bardzo szybko!

Autor: Bartłomiej Mazurek