Kabel Ethernet inaczej jest nazywany kablem sieciowym. Jego zadaniem jest budowanie sieci przewodowej przy pomocy takich urządzeń jak router, koncentrator czy przełącznik. W porównaniu do sieci bezprzewodowej, kabel internetowy umożliwia osiągnięcie maksymalnych wartości transferu danych. Połączenie się z siecią przez wi-fi nigdy nie będzie tak szybkie, jak połączenie przy pomocy przewodu Ethernet.
Kablem Ethernet połączymy router z komputerem, konsolą do gier, telewizorem, serwerem NAS czy innym urządzeniem posiadającym odpowiednie złącze. Przewody sieciowe na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie, jednak w rzeczywistości różnią się od siebie, oferując inne parametry. Warto zaznaczyć, że maksymalna prędkość transferu danych nie jest zależna jedynie od przewodu. Wpływ na to mają możliwości i oferta, jaką wybraliśmy u konkretnego operatora. Kabel Ethernet jest najlepszym wyborem dla użytkowników, którzy chcą oglądać filmy w wysokiej rozdzielczości czy grać w sieci bez najmniejszych zakłóceń.
Rzeczywiście, wiele osób myli kabel telefoniczny z sieciowym. Różnice zauważymy w końcówkach obu przewodów. Wersje telefoniczne mają złącza R11, a także nie są przystosowane do obsługi szybkich transferów danych. W przypadku kabli internetowych mamy do czynienia z końcówką RJ-45 typu A lub typu B.
Rodzaje kabli Ethernet dostępnych na rynku
W przewodach Ethernet występują złącze RJ-45, które mają dwie końcówki. Możemy je podzielić na:
Wszystkie kable sieciowe o budowie prostej mają zakończenia typu A lub B. Jednak znajdziemy również przewody internetowe skrzyżowane, które z jednej strony mają zakończenie typu A, natomiast z drugiej zakończenie typu B. Do użytku domowego najlepiej sprawdzają się kable o budowie prostej.
Kable Ethernet możemy również podzielić w oparciu o normy europejskie EN 50173. Każda z poszczególnych kategorii odnosi się do właściwości przewodu, takich jak grubość, częstotliwość, a także prędkość.
Tak naprawdę długość przewodu sieciowego zależy wyłącznie od preferencji użytkownika. Jeżeli komputer znajduje się nieopodal routera, to długość od 1 do 3 metrów w zupełności wystarczy. W innych przypadkach trzeba stosować dłuższe przewody dopasowane do danego pomieszczenia.
Ceny kabli Ethernet rozpoczynają się już od kilku złotych. Za 30-metrowy przewód sieciowy RJ-45 kategorii 5e zapłacimy około 12-13 złotych. Zdecydowanie droższe są kable sieciowe kategorii 6 i 6a. Koszt wynosi około 100 złotych za długość 1 metra.
Przewody Ethernet zapewniają pełną przepustowość sieci przewodowej, co przekłada się na komfort użytkowania. Jeśli twój dostawca oferuje ci internet do 1 Gb/s, to wystarczy kupić przewód RJ-45 klasy 5e. W przypadku wyższych transferów lepiej sprawdzi się kategoria 6 i 6a. Jeśli priorytetem jest dla ciebie szybki internet, to taki wydatek zwróci się bardzo szybko!