Data publikacji:

Jaką płytę główną wybrać do procesora Ryzen 9?

Każdy komputer składa się z wielu elementów, które odgrywają różną rolę i mają różny wpływ na jego działanie. Podzespoły, jakie można znaleźć na pokładzie komputera, można podzielić na te, które stanowią podstawowe wyposażenie, oraz na elementy dodatkowe, które wpływają na prace komputera, jednak nie odgrywają tak kluczowej roli.
Jaka płyta główna do ryzen 9

Jak ważna jest płyta główna?

Jednym z takich kluczowych elementów w komputerze jest płyta główna. Stanowi ona podstawę w każdym komputerze, przez co przez wielu użytkowników jest starannie wybierana. Jednak jaką płytę główną wybrać, aby być zadowolonym z uzyskanych rezultatów? Niestety odpowiedź na tak postawione pytanie nie może być jednoznaczna, ponieważ na dopasowanie odpowiedniej płyty głównej wpływ ma wiele różnych czynników.
Płytę główną dopasowuje się do posiadanego procesora, zatem jaka płyta główna do Ryzen 9 pasuje najlepiej? Dopasowanie płyty głównej wbrew pozorom nie jest tak łatwe, jak początkowo mogłoby się wydawać, ponieważ ilość dostępnych na rynku elementów tego typu może przyprawić wiele osób o zawrót głowy.
Poniższy artykuł z pewnością ułatwi uzyskanie odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, czyli jaka płyta główna do Ryzen 9 5900x oraz jaka płyta główna do Ryzen 9 3900x. Dodatkowo w poniższym artykule znaleźć można informacje o tym, jak zbudowana jest płyta główna, za co odpowiada oraz na jakie parametry zwracać uwagę podczas wyboru jednej z dostępnych na rynku płyt.

Płyta główna – z czego się składa i jakie ma zastosowanie?

Chociaż płyta główna w komputerze to bardzo złożony i skomplikowany element, to prawdą jest, że jest to nic innego jak układ scalony, na powierzchni którego znaleźć można liczne złącza i porty służące do podłączenia innych, kluczowych dla prawidłowej pracy komputera podzespołów. Płytę główną można podzielić na jej dwie główne części: mostek północny oraz mostek południowy.
Mostek północny pozwala na sprawną obsługę procesora w komputerze, a także podzespołów takich jak pamięć operacyjna oraz karta graficzna. Dzięki mostkowi północnemu możliwe jest uzyskanie najszybszych obliczeń, co bezpośrednio przekłada się na całą pracę komputera.
Mostek południowy odpowiada za połączenie wszystkich innych elementów, jakie znaleźć można na pokładzie komputera. Są to takie podzespoły jak karty sieciowe, dyski oraz wszystkie połączone urządzenia USB. Warto wiedzieć, że podstawą płyty głównej, która jest niezbędna do prawidłowego działania komputera, jest mostek północny, zatem mostek południowy nie jest niezbędny. 
Zatem do czego służy płyta główna? W dużym uproszczeniu płyta główna to taki element komputera, który scala i łączy ze sobą wszystkie inne podzespoły, jakie znaleźć można w komputerze. Oznacza to, że dzięki płycie głównej można połączyć z komputerem urządzenia USB, urządzenia wideo oraz audio, a także urządzenia do komunikacji ethernetowej.

Formaty płyty głównej

Formaty płyty głównej to nic innego jak jej rozmiary, zatem jakie są obecnie dostępne formaty tego elementu? Aktualnie najpopularniejszy format płyty głównej to ATX. Jest to standardowy rozmiar o wymiarach 305 × 244 mm, przez co daje możliwość podłączenia wielu różnych złączy. Format ATX jest wykorzystywany w standardowych komputerach Midi Tower.
Drugim dostępnym formatem jest micro-ATX, który jest mniejszą wersją wyżej omawianego formatu płyty głównej. Rozmiar micro-ATX to 244 × 244 mm, dzięki czemu znajduje zastosowanie w mniejszych komputerach.
Kolejny format to mini-ITX, który ma wymiary 170 × 170 mm i jest to niezaprzeczalnie najmniejszy możliwy rozmiar płyty głównej. Z tego względu posiada znacznie mniej złączy, a to z kolei ogranicza możliwość podłączenia niektórych podzespołów. Z kolei największym możliwym formatem płyty głównej jest EATX, którego wymiary to 305 × 277 mm.

Jaka płyta główna do Ryzen 9? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Dobranie płyty głównej do procesora Ryzen 9 nie zawsze jest łatwe, dlatego warto wiedzieć, na jakie aspekty i parametry należy zwrócić szczególną uwagę.
  • Sekcja zasilania – to kluczowy element, jaki znaleźć można w każdej płycie głównej. Warto pamiętać, że ten element dopasowuje się do procesora w taki sposób, aby uniknąć późniejszego przegrzewania oraz innych awarii.
  • Chipset – ten element jest silnie związany z obsługą nośników, podkręcaniem pamięci oraz możliwości procesora. Chipset także musi być kompatybilny z posiadanym procesorem.
  • Pełne wyposażenie – obok elementów zasilających, na pokładzie płyty głównej znaleźć można także inne kluczowe elementy, takie jak układy sieciowe, dźwiękowe oraz inne, dodatkowe rozszerzenia. Zastanawiając się, jaka płyta główna do Ryzen 9 jest najlepsza, warto wziąć pod uwagę te modele z odpowiednią ilością portów, radiatorem dla nośnika M.2 oraz z przyciskiem do czyszczenia zawartości BIOS.
  • Jaka płyta główna do Ryzen 9 5900x, a jaka do Ryzen 9 3900x?

    Dobór odpowiedniej płyty głównej do procesora to nie zawsze łatwa decyzja, przez co wiele osób ma problem z podjęciem decyzji, jaka płyta główna do Ryzen 9. Wśród użytkowników najczęściej pojawia się pytanie jaka płyta główna do Ryzen 9 5900x? Do tego procesora dobrze pasują płyty główne z chipsetami AMD serii 500 lub AM4. Taki wybór to gwarancja płynnego działania całego urządzenia. Procesor AMD najnowszej generacji wymaga także instalacji odrębnego układu graficznego, który umożliwia montaż wydajnej, dedykowanej karty graficznej.
    Z kolei jaka płyta główna do Ryzen 9 3900x? Do tego procesora najlepiej pasują takie płyty główne:
    ASUS AM4 TUF Gaming X570-Plus
    ASRock B450M PRO4
    ASUS ROG X570 Crosshair VIII Formula
    ASRock B450M STEEL LEGEND
    Zdjęcie: Envato Elements
    Patrycja Wojas
    Patrycja Wojas

    Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!