Data publikacji:

Jaka myszka do laptopa będzie najlepsza?

Do korzystania z komputera stacjonarnego obowiązkowo musimy mieć myszkę oraz klawiaturę. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku laptopów, które posiadają przecież wbudowane klawisze oraz touchpad odpowiedzialny za sterowanie kursorem. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie, dlatego wiele osób decyduje się na dokupienie zewnętrznej myszki. W tym tekście podpowiemy, po co wam myszka do laptopa, a także wskażemy najciekawsze modele dla różnych grup użytkowników.

myszka do laptopa

Czy opłaca się kupować myszkę do laptopa?

Jeżeli z laptopa korzystacie sporadycznie i w tym czasie trzymacie go na kolanach, to myszka raczej wam się nie przyda i będzie tylko niepotrzebnym gadżetem. Gdyby jednak komputer przenośny miał pełnić rolę waszego sprzętu podczas pracy czy nauki zdalnej, to zdecydowanie powinniście przemyśleć kupno gryzonia. Mysz konieczna jest również podczas grania w strzelanki, strategie czy RPG-i. Przechodzenie gier za pomocą touchpada bywa niezwykle frustrujące i nieprecyzyjne, dlatego lepiej unikać tego rozwiązania.

Istotne jest to, że przed wyborem odpowiedniego modelu myszki, musicie dokładnie zastanowić się, do jakich celów będzie wam potrzebna oraz w jakich miejscach macie zamiar z niej korzystać. Gracze na pewno muszą postawić na myszki gamingowe, które oferują najlepsze parametry, a także można je dostosowywać do własnych potrzeb z pomocą dedykowanego oprogramowania. Pracownikom biurowym z pewnością wystarczą prostsze modele, które np. dodatkowo posiadają przyciski multimedialne.

Za ciekawą alternatywę dla tradycyjnych myszek mogą robić także trackballe. Są o wiele bardziej precyzyjne od touchpadów, ale nie wymagają dużej powierzchni (np. blatu biurka) do użytkowania. Ten rodzaj myszek stawia się w jednym miejscu, a kursor kontroluje za pomocą ruchów kciukiem po specjalnej kulce. Jest to fajna opcja dla osób korzystających z komputera przenośnego w podróży pociągami bądź podczas spotkań biznesowych z klientami w kawiarniach.

Myszka do laptopa przewodowa czy bezprzewodowa – którą wybrać?

Użytkownicy laptopów częściej decydują się na wybór myszek bezprzewodowych, co jest zgodne z ideą przenośnych komputerów – im mniej kabli, tym lepiej. Oczywiście polecam taki rodzaj gryzonia, aczkolwiek nie zawsze warto dopłacać za wersję bezprzewodową.

Wiele osób korzysta z laptopa zawsze przy tym samym biurku, dlatego w takim przypadku myszka z kablem nie powinna stanowić problemu. Jest to też dobre wyjście dla graczy, ponieważ modele gamingowe z kablem mają lepszą responsywność.

Oczywiście można kupić myszkę bezprzewodową do grania, choć wtedy trzeba liczyć się z bardzo wysokim kosztem.

Jaka myszka do laptopa? Polecane modele

  1. Logitech PRO Wireless Gaming Mouse
  2. SteelSeries Rival 600
  3. Logitech MX Master 3
  4. Xiaomi Mi Dual Mode
  5. SteelSeries Aerox 3
  6. Razer Viper
  7. Logitech MX Ergo
  8. DELL WM126

Logitech PRO Wireless Gaming Mouse

Ta myszka firmy Logitech oferuje idealny balans dla użytkowników biznesowych i graczy. Model Logitech PRO oferuje komunikację bezprzewodową, a wszystkie jego parametry (szybkość odświeżania połączenia wynosi 1 ms) idealnie sprawdzą się podczas grania. Mimo to twórcy zachowali bardzo stonowany wygląd, który znacząco odstaje od fikuśnych gamingowych designów.

SteelSeries Rival 600

W tym przypadku mamy już do czynienia z typowym urządzeniem skierowanym w stronę graczy. Świadczy o tym nie tylko wygląd (przepiękne paski RGB), ale również parametry. Myszka SteelSeries Rival 600 została wyposażona w aż dwa czujniki, które bezbłędnie mierzą ruch po podkładce oraz odległość gryzonia od powierzchni.

Logitech MX Master 3

Tę myszkę polecałbym przede wszystkim pracownikom biurowym oraz osobom korzystającym z programów graficznych. MX Master 3 został wyposażony w niezwykle czułe elektromagnetyczne kółko przewijania, które doskonale sprawdza się podczas korzystania ze specjalistycznego oprogramowania.

Xiaomi Mi Dual Mode

Szukacie taniej bezprzewodowej myszki do laptopa? Już nie musicie, bo firma Xiaomi spełniła wasze oczekiwania. Model Dual Mode jest naprawdę niewielkim urządzeniem, które zmieści się wam nawet do podręcznej torebki. Akcesorium w zupełności wystarczy do komfortowego przeglądania internetu oraz obsługi programów biurowych, jak np. Word czy Excel.

SteelSeries Aerox 3

Kolejna na liście myszka z gamingowym rodowodem, zasługująca na uwagę ze względu na swoją nietypową obudowę. Producent zdecydował się na „dziurawy” górny panel, który przypadnie do gustu przede wszystkim osobom mającym problem z potliwością dłoni. Dzięki temu możecie grać w ulubione produkcje na laptopie nawet w upalne dni.

Razer Viper

Firma Razer stworzyła unikatową myszkę gamingową, którą docenią nie tylko zwykli użytkownicy, ale także pro gamerzy. Duża w tym zasługa opto-mechanicznych przełączników korzystających z wiązki światła podczerwonego. Za sprawą tej technologii czas reakcji wynosi zaledwie 0,2 milisekundy, co jest wynikiem godnym podziwu.

Logitech MX Ergo

Skoro w tekście pojawiła się wzmianka o trackballach, to na naszej liście nie mogło zabraknąć reprezentanta tego rodzaju myszek. Urządzenie MX Ergo to akcesorium z najwyższej półki – zostało zaprojektowane z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach. Nie tylko jest bardzo wygodne w obsłudze, ale również oferuje łączność bezprzewodową.

DELL WM126

Jeszcze jedna w tym zestawieniu tania myszka do laptopa, której cena waha się w granicach pięćdziesięciu złotych. Sprzęt DELL-a jest bezprzewodowy, dlatego warto korzystać z niego podczas spotkań biznesowych albo w trakcie korzystania z komputera przenośnego na zajęciach.
Autor: Łukasz Morawski