Data publikacji:

Myszka do laptopa – po co i jaką wybrać?

Teoretycznie podczas korzystania z laptopa nie musimy używać zewnętrznych akcesoriów, ponieważ przenośne komputery mają już wbudowaną klawiaturę oraz touchpad, którym z powodzeniem jesteśmy w stanie sterować kursorem. Niestety nie jest to rozwiązanie idealnie – nie zapewnia chociażby takiej precyzji i szybkości działania, jak klasyczna myszka. W tym tekście wyjaśnimy, dlaczego warto kupić mysz do laptopa, a także jakie są dostępne rodzaje urządzeń.
Side view man hands using laptop typing on keyboard using mouse on white table

Po co mysz do laptopa?

Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od tego, do jakich celów planujecie wykorzystywać przenośny komputer. Jeśli jesteście graczami pecetowymi i nie lubicie grać na padzie, to w tym przypadku koniecznie musicie zaopatrzyć się w odpowiednie akcesorium gamingowe. Rozglądanie się w trójwymiarowych strzelankach przy użyciu touchpada jest niesamowicie niewygodne i bezsensowne.
Myszka przyda się również osobom wykonującym przy laptopie prace biurowe, które trzymają zawsze sprzęt w tym samym miejscu. Wtedy zdecydowanie polecam zaopatrzyć się w gryzonie, aby przyspieszyć przeglądanie internetu lub obsługę specjalistycznych programów, z jakich korzystacie. Myszka to przede wszystkim precyzyjne urządzenie, które w dodatku bardzo często można zaprogramować wedle własnych potrzeb, np. przypisując dodatkowym przyciskom obsługę multimediów lub innych funkcji.
Czytaj również: Jaka myszka do gier?

Jaka myszka do laptopa?

W sklepach internetowych znajdziecie tak wiele modeli myszek, że można się w tym wszystkich pogubić, jeżeli nie śledzi się na bieżąco tematu. Jeśli planujecie kupić gryzonia do laptopa, to dobierzcie taki sprzęt, który będzie odpowiadał waszym potrzebom.
 • Mysz gamingowa – obowiązkowe akcesorium dla wszystkich graczy. Zwłaszcza dla tych, którzy posiadają zaawansowany technologicznie laptop gamingowy. Oczywiście możecie grać również na padzie, jednak dzięki myszce będziecie mogli szybciej zareagować w sieciowych strzelankach. Niezwykle istotne jest, aby kupić sprzęt stworzony z myślą o graniu (np. firmy Razer, SteelSeries, Corsair itp.), ponieważ takie gryzonie posiadają lepszej jakości sensory optyczne o wyższej częstotliwości odświeżania. W dodatku często umieszcza się na nich dodatkowe przyciski, których zastosowanie ustawiamy za pomocą dedykowanego oprogramowania.
 • Mysz biurowa – w tym przypadku również macie z czego wybierać, choć oczywiście możecie zrezygnować z urządzeń stricte gamingowych, bo nie potrzebujecie tak dobrych parametrów do przeglądania internetu czy obsługi prostych programów. Dobrym pomysłem jest wybór jednej z myszek ergonomicznych, które posiadają odpowiednio wyprofilowane obudowy, umożliwiające trzymanie dłoni w bardziej naturalnej pozycji, nieobciążającej nadgarstka.
 • Mysz do domowego użytku – jeśli wasza interakcja z komputerem ogranicza się wyłącznie do okazjonalnego przeglądania internetu lub odpalania materiałów na platformach streamingowych, to w zupełności wystarczą wam najprostsze myszki, bez żadnych dodatkowych funkcji. Takie urządzenia będziecie już w stanie kupić za niewielkie pieniądze. Solidna mysz do domowego użytku może kosztować nawet mniej niż 50 złotych.
 • Trackball – to jest bardzo ciekawy typ myszek, który stoi gdzieś pomiędzy tradycyjnymi gryzoniami a touchpadami. Trackballe na pierwszy rzut oka bardzo często wyglądają jak zwykłe myszy komputerowe, lecz nie znajdziemy w nich sensora optycznego lub laserowego. Zamiast tego zazwyczaj na obudowie umieszczona jest ruchoma kulka umieszczona pod kciukiem. Oznacza to, że nie musimy poruszać akcesorium po biurku, tylko kontrolujemy je wyłącznie przy użyciu ruchów palcem.
 • Myszka do laptopa – bezprzewodowa czy na kabel?

  Często użytkownicy laptopów zastanawiają się, czy wybrać myszkę bezprzewodową, czy z kablem. Decyzja ta często koreluje z ideą przenośnych komputerów – im mniej kabli, tym lepiej. Z tego powodu większość osób decyduje się na bezprzewodowe modele, jednak warto się zastanowić, czy dodatkowa wygoda jest warta dodatkowej opłaty. Jeśli jednak korzystacie z laptopa zawsze w tym samym miejscu, na przykład przy biurku, myszka z kablem może być równie dobrym rozwiązaniem.
  Jest to szczególnie atrakcyjna opcja dla graczy, którzy doceniają lepszą responsywność modeli gamingowych z kablem. Warto także zauważyć, że istnieją myszki bezprzewodowe przeznaczone do grania, ale ich cena często jest znacząco wyższa. Z kolei należy też pamiętać o tym, że przewodowe gryzonie nie sprawdzają się, gdy planujecie korzystać z komputera poza domem – w kawiarni czy pociągu. Ostatecznie wybór zależy od waszych preferencji, stylu życia oraz tego, jakiego kompromisu jesteście gotowi dokonać między wygodą a kosztem.

  Dobra myszka do laptopa – polecane modele

  Poniżej znajdziecie kilka przykładów różnych typów myszek, z których możecie śmiało korzystać podczas użytkowania laptopa.

  Razer Viper Ultimate

  Razer Viper Ultimate to jedna z najlepszych bezprzewodowych myszek gamingowych, której symetryczna obudowa sprawia, że mogą z niej korzystać zarówno osoby lewo-, jak i praworęczne. Waga urządzenia wynosi zaledwie 74 gramy (idealna do przenoszenia w torbie z laptopem), a ponadto posiada wydajny akumulator, który utrzymuje myszkę aktywną przez ponad 70 godzin na jednym ładowaniu. Mysz łączy się z komputerem za pomocą technologii HyperSpeed Wireless, która gwarantuje idealny sygnał bez żadnych zakłóceń.

  Corsair Nightsword

  Model Corsair Nightsword jest polecany przez profesjonalnych graczy e-sportowych. We wnętrzu tej myszki przewodowej znajduje się bardzo precyzyjny sensor optyczny o rozdzielczości 18 000 DPI oraz aż sześć ciężarków, które można dowolnie regulować, co umożliwia zmianę wagi myszki w zakresie od 119 gramów do 141 gramów. Urządzenie charakteryzuje się ergonomiczną konstrukcją, doskonale dopasowującą się do dłoni, a szczególnie godna uwagi jest wysunięta podkładka pod kciuka, poprawiająca przyleganie myszki do biurka.

  Logitech MX Master 3S

  Logitech MX Master 3S to dobra myszka do laptopa, którą polecam przede wszystkim osobom korzystającym ze specjalistycznych programów edytorskich i graficznych. Urządzenie oferuje dodatkową rolkę pod kciukiem, którą można wykorzystać do najróżniejszych celów. Ponadto akcesorium wspiera rozmaite gesty, dzięki czemu użytkownicy są w stanie zmieniać pulpity lub aktywować konkretne funkcje w aplikacjach bez konieczności klikania w ikony bądź wstukiwania skrótów na klawiaturze. Ogromną zaletą jest też elektromagnetyczne kółko przewijania, usprawniające przeglądanie długich dokumentów itp.

  Delux M618XSD

  Tym razem mam dla was propozycję ciekawej pionowej myszki do laptopa, która również posiada sensor optyczny, lecz trzyma się ją w nieco inny sposób niż tradycyjne gryzonie. Jest to jednak bardzo ergonomiczne rozwiązanie, dzięki któremu osoby pracujące przy komputerze nie muszą martwić się o problemy z zespołem cieśni nadgarstka. Sprzęt Delux nie nadaje się raczej do grania, ale doskonale sprawdzi się w pracach biurowych i do domowego użytku.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Łukasz Morawski
  Łukasz Morawski

  Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.