Data publikacji:

Jaka myszka do gier?

Odpowiednia myszka gamingowa to podstawa wyposażenia każdego gracza, któremu zależy na wynikach. Obecnie na rynku znaleźć można wiele egzemplarzy myszek do gier w różnych przedziałach cenowych. Myszki dla graczy nie zawsze muszą być bardzo drogie. Znaleźć można takie modele myszek, które pomimo niskiej ceny świetnie radzą sobie nawet w zetknięciu z wymagającymi graczami. 

Przeczytaj również: Jaka myszka dla początkujących graczy?

jaka myszka do gier

Dobre myszki – czym się charakteryzują?

Myszka dla gracza wyróżnia się na tle innych wyjątkowo wysoką czułością, za którą odpowiedzialny jest sensor optyczny lub laserowy. Dobra gamingowa myszka pozwala na zmianę DPI, czyli rozdzielczości, i dopasowanie jej do konkretnego gatunku gry, tak aby jak najlepiej sprawdzała się podczas rozgrywki. Dodatkowo, myszka dla graczy powinna być odpowiednio wyprofilowana, a jej powłoka musi być pokryta antypoślizgowym tworzywem, które niweluje ryzyko wyślizgnięcia się myszki z dłoni. 

Myszka do pracy a myszka do gier – co je różni?

Między myszką biurową a myszką do gier zauważyć można liczne różnice. Przede wszystkim myszka biurowa to zazwyczaj podstawowy egzemplarz z niewielką ilością przycisków. Myszka dla gracza posiada bardziej złożoną konstrukcję, na którą składa się wiele dodatkowych przycisków i funkcji. Także budowa myszki biurowej znacząco różni się od tej dla graczy.

Biurowa myszka zazwyczaj przyjmuje prostą, owalną formę, a myszki dla gracza w większości są wyprofilowane w taki sposób, aby ułatwić ich utrzymanie i sprawiać, że będą się swobodnie układać w dłoni. Niektóre myszki do gier posiadają programowalne przyciski, które pozwalają na bezpośrednie dostosowanie urządzenia do osobistych preferencji gracza. Myszka biurowa charakteryzuje się znacznie mniejszym DPI w porównaniu z myszkami dla graczy. Zaawansowane modele myszek gamingowych dają gwarancję lepszej precyzji. 

Co musi posiadać dobra myszka gamingowa?

Dobra myszka do gier to połowa sukcesu, dlatego ważne jest wybranie takiego modelu, który będzie posiadał wszystkie najważniejsze dla rozgrywki funkcje. Wybierając mysz do grania, należy zwrócić uwagę na jej budowę oraz jakość wykonania. Konstrukcja myszki powinna być wzbogacona o elementy z gumy lub innego, podobnego materiału.

Miejsca takie jak boki myszki, miejsce pod kciukiem oraz góra myszki powinny być pokryte warstwą silikonu, która uniemożliwia nadmierne pocenie i ślizganie się palców. Waga myszki dla gracza nie powinna przekraczać 130-140 gramów oraz nie powinna być niższa niż 80 gramów. Waga myszki ma znaczący wpływ na jakość rozgrywki oraz wygodę podczas grania. 

DPI – jaką rozdzielczość mają myszki do gier?

DPI to skrót określający długość na ekranie, którą kursor może pokonać po przesunięciu o 254 milimetrów. Wysoka wartość DPI sprawia, że kursor, aby przemieścić się z jednego punktu do drugiego, potrzebuje mniej ruchu po podłożu. Myszki z niskim poziomem DPI wymagają większego przesunięcia. W kontekście myszki do gier wyznaje się zasadę, że im wyższa wartość DPI, tym lepiej. W popularnych modelach myszek gamingowych spotkać można rozdzielczość od 800 do nawet 20000 DPI. Dopasowanie odpowiedniej czułości myszki zależy wyłącznie od preferencji gracza oraz wymogów gry. 

Myszka z przewodem czy bezprzewodowa?

Wśród dostępnych modeli myszek do gier znaleźć można zarówno myszki bezprzewodowe, jak i te posiadające tradycyjny kabel. Wybór myszki ze względu na obecność lub brak przewodu zależy głównie od preferencji grającego. W dobrych myszkach bezprzewodowych nie występuje problem z opóźnieniem reakcji kursora, dlatego takie modele świetnie się sprawdzą podczas grania w gry, w których wymagana jest szybka reakcja i zręczność.

Brak kabla w myszce bezprzewodowej sprawia, że zwiększa się mobilność gracza, który może grać w gry, nawet będąc oddalonym od komputera. Myszki bezprzewodowe mogą różnić się od modeli z przewodem swoją wagą. Bardzo często konstrukcje myszek bezprzewodowych zawierają w sobie akumulator lub baterię, którego nie znajdzie się w tradycyjnych myszkach z przewodem. 

Dobór myszki ze względu na chwyty 

Odpowiednie trzymanie myszki do gier ma ogromny wpływ na wygodę oraz wyniki grania. Konstrukcję myszki gamingowej można rozdzielić na dwa podstawowe typy: myszki symetryczne oraz myszki profilowane. Symetryczne myszki mają tradycyjną budowę. Myszki profilowane dzielą się dodatkowo na myszki dla osób praworęcznych i leworęcznych. Istotne przy wyborze myszki do gier jest określenie, w jaki sposób chwyta się myszkę. Podstawowe chwyty myszki to:

  • claw grip,
  • fingertip grip, 
  • palm grip. 

Ułożenie dłoni w stylu claw grip charakteryzuje się rozłożeniem palców na trzech podstawowych przyciskach myszy. Wskazujący palec znajduje się na lewym przycisku, palec serdeczny na prawym przycisku, a środkowy palec na rolce. Takie chwytanie myszki ułatwia szybkie klikanie na każdy z przycisków. Najwięcej osób korzysta z chwytu palm grip. W tym chwycie cała powierzchnia dłoni spoczywa na myszce, dzięki czemu chwyt ten uznany jest za jeden z najwygodniejszych dla nadgarstka. Oba przyciski oraz rolkę obsługują palce środkowy i wskazujący. Połączeniem obu chwytów jest fingertip grip, gdzie środkowa część dłoni nie dotyka grzbietu myszki, a przyciski są obsługiwane przez wyprostowane palce. 

Jaką myszkę do gier wybrać?

Wybór odpowiedniej myszy do gier powinien opierać się o osobiste preferencje, ale warto znać podstawowe zasady doboru myszki. Istotny przy wyborze myszki jest styl i rodzaj gier, w które użytkownik gra lub planuje grać najczęściej. Gry typu FPS wymagają szybkiego czasu reakcji oraz dokładnego mierzenia. Modele polecane do tego typu gier powinny mieć optyczny sensor. Ważna jest również waga myszki, dlatego świetnie sprawdzą się egzemplarze ze zdejmowanymi odważnikami.

Do gier typu FPS przeznaczone są symetryczne myszki o ergonomicznej budowie, które z łatwością dopasują się do każdego kształtu dłoni. Do gier MMO świetnie sprawdzą się myszki charakteryzujące się szybkością wykonywanych ruchów. Myszki z dodatkowymi przyciskami, które zdynamizują grę i pozwolą wykonywać szybciej określone ruchy, znacznie wpłyną na prowadzoną rozgrywkę.

Gry MMO zazwyczaj zajmują więcej czasu niż te typu FPS, dlatego wybierając myszkę do tego typu gier, warto zdecydować się na taką, która zapewni długotrwały komfort dla dłoni i nadgarstka. Wiele modeli przeznaczonych do takich rozgrywek posiada specjalnie wyprofilowane nakładki i podpórki pod nadgarstek, kciuk oraz mały palec. 

Najlepsze myszki do gier

Wybór myszek dla graczy jest ogromny. Dobrą myszkę można znaleźć w każdym przedziale cenowym. Wśród najpopularniejszych i najbardziej polecanych modeli myszek gamingowych znalazły się:

SteelSeries Aerox 3 Wireless

Profesjonalna, bezprzewodowa myszka dla gracza. Myszka wyposażona jest w 6 przycisków. Rozdzielczość myszki oszacowana jest na 18000 DPI z możliwą regulacją, co gwarantuje wysoki komfort użytkowania. Dodatkowo myszka posiada funkcję podświetlenia RGB, którym można sterować.

Glorious PC Gaming Race Model O Matte Black

Niezwykle lekka, ważąca tylko 68 g myszka, która zapewnia wysoką precyzję oraz szybkie działanie. Myszka posiada ślizgacze G-Skates, które wykonane są z teflonu PTFE.

SPC Gear LIX

Myszka, której DPI wynosi od 200 do 8000. Ten egzemplarz wyposażony jest w sensor Pixart PMW 3325 oraz przełączniki Omron.

Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!