Data publikacji:

Jak zwiększyć FPS w CS:GO?

Counter-Strike: Global Offensive jest jedną z najpopularniejszych gier multiplayer na świecie, której początki sięgają pierwszych lat XXI wieku. Produkcja przyciąga nieprzerwanie miliony graczy ceniących ją za pełen emocji model rozgrywki, a także za to, że wymaga świetnego zgrania w drużynie oraz niezwykle wysokiego poziomu umiejętności, gdy chcemy zmierzyć się z weteranami tytułu. Nie dziwne więc, że w tak kompetytywnym środowisku każda drobna przewaga nad przeciwnikiem jest na wagę złota. Jedną z nich jest rozgrywanie meczy przy bardzo wysokim wskaźniku FPS (klatek obrazu generowanych na sekundę). Radzimy jak zwiększyć FPS w CS:GO.
jak zwiększyć fps w cs go

Czym jest FPS w CS:GO i po co je poprawiać?

Wskaźnik FPS (ang. frames per second) informuje nas o tym, jak wiele osobnych klatek obrazu w przeciągu sekundy generuje nasz komputer. Im jest on wyższy, tym gra staje się bardziej wrażliwa na komendy wysyłane za pośrednictwem myszki i klawiatury (co często określa się mianem jej responsywności). Ma to szczególne znacznie w intensywnych tytułach akcji, wymagających od grających niezwykle dużego refleksu oraz krótkiego czasu reakcji, takich jak bijatyki, produkcje typu MOBA oraz pierwszo- i trzecioosbowe strzelanki. Osoby grające na najwyższym poziomie zawsze starają się, jeżeli to możliwe, podbić liczbę FPS-ów, co może dać im minimalną przewagę w starciu z przeciwnikami (nie możemy zapomnieć tutaj, że ogromny wpływ na jakość zabawy ma też jakość łącza internetowego).

Jak poprawić FPS w CS:GO?

CS:GO liczy sobie wiele lata, gra nie jest więc specjalnie wymagająca dla większości komputerów. Nawet kilkuletni sprzęt powinien bez problemu osiągnąć przeciętnie ponad 60 klatek na sekundę. Tytuł może być jednak nieco większym wyzwaniem dla słabszych laptopów i starszych pecetów (sprawdź: gry na stary PC) z zintegrowanymi układami graficznymi, zwłaszcza jeżeli chcemy bawić się w ponad 100 klatkach na sekundę.
Polecamy: CS GO - wymagania

Zmniejsz do minimum poziom detali oprawy graficznej

Najprostszy sposób na poprawienie wartości FPS w CS:GO, zwłaszcza na komputerach ze słabym układem graficznym, jest obniżenie do minimum większości detali grafiki. Czynność ta nie zaszkodzi specjalnie czytelności gry, a w zamian za to możemy poprawić np. pole widzenia postaci, które jest znacznie ważniejsze dla kompetytywnej zabawy.

Wyłącz wszystkie działające w tle programy i nieistotne procesy

Aplikacje działające w tle bardzo często mocno obciążają zasoby słabszych komputerów, więc przed uruchomieniem gry warto je wyłączyć. Pomoże w tym menedżer zadań systemu Windows.

Zmień tryb zasilania komputera

Na laptopach warto wyłączyć tryb oszczędzania energii baterii. Pomoże to uzyskać pełną moc komputera i zwiększyć liczbę FPS w CS:GO.

Przesiądź się na którąś z dystrybucji Linuksa

Counter-Strike: Global Offensive działa bez problemu na Linuksie i jest dobrze zoptymalizowana pod tym kątem. Gra uruchomiona na tym OS-ie zyskuje nawet kilkadziesiąt procent więcej FPS niż na Windowsie. Jeżeli bawimy się głównie z tym tytułem, możemy stworzyć dodatkową partycję systemową na dysku, a nawet uruchomiać Linuksa z pendrive’a bez potrzeby jego instalowania.

Wysoki wskaźnik FPS w grze a monitor i peryferia

Pamiętajmy, że nawet jeżeli uda nam się wyciągnąć ponad 200 klatek na sekundę w grze, nie zyskamy na tym nic, jeżeli bawimy się na monitorze z częstotliwością odświeżania 60 Hz, który wyświetli maksymalnie 60 klatek na sekundę. Z docelową liczbę FPS-ów celujemy w zależności od wyświetlacza. Dla ekranu 120 Hz optymalny będzie wskaźnik ponad 120 FPS.
To samo dotyczy peryferiów takich jak myszka i klawiatura. Jeżeli zależy nam na jak najlepszych wynikach, najkorzystniej sięgnąć po wysokiej jakość modele przeznaczone dla graczy i nie pozostawiać przy najprostszych urządzeniach za kilkadziesiąt złotych.
Zdjęcie: Envato Elements