Data publikacji:

Jak zmienić kartę graficzną z Intel na Nvidia? 

Jeżeli w komputerze stacjonarnym lub laptopie posiadamy dedykowany układ GPU Nvidia, a także zintegrowany graficzny procesor Intel, w niektórych przypadkach może zajść potrzeba zamiany podzespołu, z którego aktualnie korzysta system operacyjny. Radzimy, jak tego dokonać.

Polecamy: AMD vs Intel

jak zmienić kartę graficzną z intel na nvidia

Podwójne karty graficzne w komputerach nie należą do rzadkości, zwłaszcza w przypadku laptopów. Jedna z nich jest zawsze słabszym układem zintegrowanym z procesorem lub chipsetem płyty głównej (najczęściej to któraś z wersji kart Intel HD Graphics).

Drugie GPU to dedykowana konstrukcja odznaczająca się lepszą wydajnością w grach oraz aplikacjach 3D. Czasami tego typu system sprawia jednak kłopoty i jest przyczyną niespodziewanych błędów systemowych. Radzimy więc, jak zmienić kartę graficzną na przykładzie układów Intel i Nvidia.

Jak zmienić kartę graficzną z Intel na Nvidia?

Przełączenie się z graficznego układu zintegrowanego Intel na dedykowaną kartę GPU Nvidia jest względnie łatwe i szybkie. Poniżej tłumaczymy, jak przeprowadzić ten proces na komputerach stacjonarnych oraz laptopach.

Zamiana na komputerze osobistym

W przypadku komputerów stacjonarnych dokonujemy tego w systemowym menedżerze urządzeń Windowsa. Z pozycji wymieniającej wszystkie zainstalowane karty graficzne wybieramy układ Intela i korzystamy z przycisku „Wyłącz urządzenie”.

Jeżeli z jakiegoś powodu karta Intela będzie się nadal uporczywie włączać po restarcie, możemy ostatecznie się jej pozbyć z poziomu BIOS-u komputera.  Poświęconą jej opcję znajdziemy w grupie ustawień związanych z podstawowymi funkcjami peceta.

Zamiana na laptopie

Gdy mowa o laptopach ręczna zmiana karty Intel na Nvidia przebiega nieco inaczej. Komputery te automatycznie włączają i wyłączają oba GPU według aktualnych potrzeb. Słabsza karta graficzna używana jest do najprostszych zdań, takich jak korzystanie z aplikacji biurowych, mocniejsza uruchamia się, gdy gramy, streamujemy lub np. pracujemy z wymagającymi programami do obróbki zdjęć.  

Na szczęście zmiana tego zachowania jest możliwa. Dokonamy tego z poziomu menu kontekstowego otwartego po naciśnięciu prawego przycisku myszki na pulpicie komputera. Z rozwiniętej listy wybieramy panel sterowania grafiką Intel lub Nvidia. W oknach dostępnych opcji wyszukujemy funkcję zarządzania zużyciem baterii, która powinna domyślnie być ustawiona na pozycji „automatyczna”.

Jeżeli chcemy, by komputer używał tylko szybszego GPU, wybieramy opcję preferowania wysokiej wydajności układu graficznego. Istnieje też możliwość, by laptop zaprzęgał do każdego zadania jedynie układ Intela. By zmusić go do tego, wybieramy z kolei tryb oszczędzania energii.

Warto zaznaczyć, że ta metoda zmiany kart Intel na Nvidia opiera się na rozwiązaniach software'owych i może zostać niespodziewanie cofnięta po aktualizacji sterowników lub systemu Windows. Wówczas zmuszeni zostaniemy do powtórzenia tych samych kroków.

Autor: Michał Kułakowski