Data publikacji:

Jak udostępnić Internet?

Jesteś w podróży, na wakacjach lub u znajomych na działce i chcesz obejrzeć na dużym ekranie film na YouTubie? Światłowód znowu zawiódł i nie możesz pracować z domu? W takich sytuacjach niezwykle przydatny okazuje się telefon lub inne urządzenie mobilne, które może zapewnić dostęp do sieci laptopowi, telewizorowi czy odtwarzaczowi multimedialnemu. Radzimy, jak udostępnić internet. 

Polecamy: Router gamingowy

jak udostępnić internet

Z roku na rok coraz większa liczba urządzeń w naszych domach korzysta w jakiś sposób z internetu. Ten fakt sprawia, że coraz bardziej jesteśmy uzależnieni do stałego dostępu do jego zasobów. Niestety zdarza się, że jest on znacznie utrudniony. Może to wynikać wprost z winy naszego domowego providera, który nie był w stanie zapobiec awarii, ale też z prostego faktu, że podróżujemy i w pobliżu nie ma żadnego dobrego miejsca z darmowym wi-fi.

Na szczęście nie jest to duży problem, bowiem praktycznie każdy z nas nosi w kieszeni smartfona, który nieustannie połączony jest ze światową siecią. Co więcej, operatorzy mobilni zadbali o to, by zasięg sieci LTE w Polsce obejmował cały kraj. Pojawia się zatem pytanie, jak udostępnić internet i zamienić nasze urządzenie w router, z którego skorzysta inny znajdujący się w pobliżu sprzęt.

Jak udostępniamy internet z telefonu?

Na szczęście, udostępnienie internetu z telefonu nie jest specjalnie skomplikowane, choć dostęp do odpowiednich opcji zależeć będzie w dużym stopniu od oprogramowania telefonu i jego systemu operacyjnego. Praktycznie wszystkie nowe telefony pozwalają na dzielenie się dostępem do sieci z laptopami, tabletami czy konsolami do gier. Jeżeli masz wątpliwości, czy twoje urządzenie jest do tego zdolne, skonsultuj się z jego dokumentacją techniczną.

Funkcję udostępniania internetu znajdziesz w panelu sterowania telefonu, w zakładce związanej z siecią oraz bezpieczeństwem. Często występuje pod różnymi nazwami, najczęściej jako tethering lub przenośny hotspot. Po wybraniu opcji ustawiamy właściwości nowej sieci wi-fi, którą wykryją znajdujące się w pobliżu urządzenia. Pamiętaj, by zawsze zabezpieczyć ją hasłem, nawet jeżeli korzystasz z niej w domu.

I to wszystko.Stworzyłeś w ten sposób punkt dostęp do internetu, który możesz zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Szybkość transferu danych będzie determinowana przez siłę sygnału sieci mobilnej. Dodatkowe ustawienia pozwolą ci ustawić limit współdzielonych gigabajtów, a także sprawić, że hotspot wyłączy się automatycznie, gdy nie jest wykorzystywany.

Jeżeli modem wi-fi nie działa poprawnie w twoim laptopie, zawsze możesz też udostępnić internet przez połączenie Bluetooth. Operacja jest wówczas podobna, z tym że wybierasz dodatkową opcję w menu sieci i parujesz komputer ze smartfonem.

Pamiętaj o kilku ważnych kwestiach podczas udostępniania internetu z telefonu. Po pierwsze, pobierane przez inne urządzenia dane mają oczywiście wpływ na twoje miesięczne transfery i limity gigabajtów. Korzystając z laptopa, pamiętaj, że Windows może np. bez twojej wiedzy pobierać w tle aktualizacje systemowe, podobnie jak np. zainstalowane przez ciebie gry. Oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości również mocno obciąży łącze i potencjalnie rachunek. Smartfon w trybie hotspot zużywa też szybciej baterię i po pewnym czasie mocno się nagrzewa, warto więc zostawić go na wierzchu i poszukać ładowarki, kiedy chcesz korzystać z sieci przez dłuższy czas.

Autor: Michał Kułakowski