Data publikacji:

Ile kosztuje nowy komputer?

Osoby poszukujące nowej maszyny do pracy lub zabawy zadają sobie nieodmiennie pytanie, ile kosztuje nowym komputer. Odpowiedź zależy w dużej mierze od tego, jak wiele oczekujemy od sprzętu, czy będzie służył wyłącznie do przeglądania internet, czy do zaawansowanych zadań, takich jak edycja grafiki 3D lub uruchamiania najnowszych gier.
ile kosztuje nowy komputer
Ile więc kosztuje nowy komputer? Odpowiedź na to pytanie zmieniła się dość znacząco w ostatnich latach. O ile przed 2020 rokiem można było określić konkretne widełki cenowe, dla urządzeń o różnym przeznaczeniu i wydajności, obecnie nie jest to już tak proste. Realne ceny niektórych kluczowych komponentów PC wzrosły o nawet ponad 200 procent i do tej pory nie są stabilne. Co gorsza, wiele z poszukiwanych podzespołów, takich jak najlepsze karty graficzne, jest niezwykle trudno kupić, nawet jeżeli jesteśmy gotowi zapłacić znacznie więcej niż normalnie żąda producent.
Na sytuację tę złożyło się wiele czynników. Podstawowym jest pandemia, która zachwiała nie tylko liniami produkcyjnymi, ale przede wszystkim globalnym handlem oraz logistyką, przez co producenci podzespołów mają utrudniony dostęp do najważniejszych komponentów oraz materiałów. Nie można zapomnieć też o ciągle zwiększającym się popycie na mikroprocesory i kości pamięci, o które walczą wytwórcy między sobą urządzeń mobilnych, komputerów, sprzętu RTV, a także samochodów. Wiele istniejących fabryki nie jest więc w stanie sprostać zamówieniom, co przekłada się na poważne braki magazynowe i bardzo wysokie ceny.
Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zwlekać z zakupem nowego komputera. Wysokie ceny są po części problemem systemowym. Reprezentanci największych firmy operujących w branży IT twierdzą, że sytuacja nie zmieni się znacząco w najbliższych latach. W prognozach nie biorą jednak pod uwagę potencjalnych nowych kryzysów, które mogą jeszcze mocniej zachwiać dostępnością części komputerowych.
Jeżeli potrzebujemy nowego sprzętu, musimy przygotować się na połknięcie gorzkiej pigułki. Ceny sprzed 2020 roku najprawdopodobniej już nie wrócą. Odpowiedzmy więc sobie na pytanie, ile kosztuje nowy komputer.

Ile kosztuje komputer stacjonarny?

Decydując się na zakup komputera stacjonarnego, mamy dwa wyjścia. Pierwszym z nich jest wybranie gotowego zestawu komputerowego, a drugim samodzielne dobranie komponentów i złożenie peceta.

Ile kosztuje gotowy komputer stacjonarny?

Gotowe zestawy komputerowe są idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie interesują się specjalnie podzespołami i nie mają odpowiedniej wiedzy, która pozwoliłaby im na samodzielne złożenie nowego peceta. Komputery tego typu są gotowe do użycia praktycznie od razu po wyjęciu z pudła. Na dysku znajdziemy zainstalowany system operacyjny oraz poprawnie skonfigurowane sterowniki każdego komponentu
Sklepy oznaczają zazwyczaj ogólne przeznaczenie komputera np. „PC do gier” lub „PC do pracy”. Warto podkreślić, że gotowe zestawy były zazwyczaj droższe od komputerów składanych samodzielnie, bowiem sprzedawcy wliczali do ceny marżę oraz koszty montażu. W obliczu rosnących cen nie to już jednak aż tak ważne.
Sieci handlowe i sklepy mają bowiem łatwiejszy dostęp do poszukiwanych podzespołów w ich hurtowych cenach. Dzięki temu przygotowane zestawy komputerowe mogą, nawet z dużą marżą, kosztować mniej niż samodzielnie złożone komputery, jeżeli weźmiemy pod uwagę koszt zakupu wszystkich komponentów.
Problemem wielu zestawów komputerowych jest niska jakość ich drugorzędnych podzespołów, takich jak obudowy, systemy chłodzenia oraz zasilacze. Często komponenty nie są też dopasowane do siebie optymalnie pod względem wydajności (np. zbyt mocny lub słaby procesor, za mało pamięci RAM itd.). Najlepiej wybierać więc produkty oferowane przez renomowane i sprawdzone sklepy, które gwarantują kompleksową ochronę gwarancyjną.
Gotowe komputery stacjonarne dostępne są zazwyczaj w kilku segmentach cenowych. Najtańszy sprzęt to PC w cenie do około 1500-2000 złotych. Są to maszyny przeznaczone głównie do pracy biurowej, przeglądania internetu, a także ewentualnej zabawy ze starszymi grami. Wyposażone są w najsłabsze procesory i często jedynie zintegrowane układy graficzne.
Komputery w cenie od 2000 do 3000 złotych to mocniejsze maszyny, które przeznaczone są zarówno do pracy, nauki, jak i gier. Droższe modele posiadają już dedykowane (choć słabe) karty graficzne, a także wydajne procesory z niższej i średniej półki. Obudowy często wyposażone są w bardziej wydajne systemy chłodzenia.
Gotowe zestawy komputerowe w cenie 3000 do 5000 złotych to maszyny, które mogą zadowolić ciut mniej wymagających graczy, bawiących się z nowymi tyłami głównie w rozdzielczości 1080p. Na pokładzie znajdziemy tutaj wydajne procesory, chłodzenie oraz większe dyski SSD.
Komputery w cenie od 6000 do około kilkunastu tysięcy złotych to propozycje dla zapalonych graczy, a także profesjonalistów, używających sprzętu do bardziej skomplikowanych zadań, takich jak edycja filmów i grafiki. W modelach powyżej 10000 złotych znajdziemy najlepsze modele kart graficznych na rynku, które poradzą sobie z wszystkim grami, a także zabawą w rozdzielczościach od 1440p do 4K.

Ile kosztuje samodzielne złożenie komputera stacjonarnego?

Na samodzielne złożenie sprzętu decyduje się większość doświadczonych użytkowników pecetów. Rozwiązanie to pozwala na indywidualnie dopasowanie podzespołów do indywidualnych potrzeb oraz ich stopniową wymianę.

Karta graficzna

Karty graficzne są najdroższymi komponentami peceta, a ze względu na ogromny popyt ich ceny podlegają największym wahaniom. Niektóre modele są też trudno dostępne, dotyczy to zwłaszcza najbardziej wydajnych układów. Jeżeli zależy nam na zabawie z najnowszymi grami, musimy liczyć się z wydatkiem co najmniej 3000-4000 złotych. Bardziej wymagający użytkownicy decydują się na karty w cenie od około 5000 do nawet ponad 10000 złotych.

Procesor

Większości użytkowników pecetów, w tym graczom, wystarczą w zupełności procesory w cenie od około 800 do 1500 złotych. Wydając większą sumę, otrzymamy układy, które sprawdzą się jedynie w bardzo specjalistycznych zadaniach.

Płyta główna

Cena przeciętnej płyty głównej, będącej podstawą konstrukcji komputera i jego układem nerwowym, waha się w granicach 250-500 złotych. Droższe modele przeznaczone są zazwyczaj dla entuzjastów oraz posiadaczy procesorów.

Pamięć RAM

Standardem w większości dobrych komputerów stacjonarnych jest 16 GB szybkiej pamięci RAM. Ceny tego podzespołu również wzrosły w ostatnich latach. Za zestaw dwóch kości o łącznej wielkości 16 GB zapłacimy około 400-600 złotych, komplet 32 GB to wydatek nawet 1000 złotych.

Dyski

W nowych i dobrych komputerach stacjonarnych montujemy zazwyczaj dyski półprzewodnikowe SSD. Przeciętne ceny tych komponentów, z zależności od typu i pojemności, wynoszą od 250 do ponad 600 złotych.

Obudowa i zasilacz

Nie możemy również zapomnieć o dobraniu odpowiedniej obudowy. Tutaj ceny różnią się znacząco, w zależności od jej wielkości oraz chłodzenia. Ceny zaczynają się zazwyczaj od 200-300 złotych, a kończą na ponad 1000 złotych. Zasilacze są niezwykle ważnym komponentem zwłaszcza w najlepszych komputerach stacjonarnych. Za dobry model o wysokiej mocy zapłacimy nawet ponad 500 złotych. Właściciele komputerów ze średniej półki zadowolą się jednak solidnymi urządzeniami w cenie około 200-400 złotych.
Zdjęcie: Unsplash