Data publikacji:

Ile kosztuje karta pamięci do telefonu?


Karta pamięci do telefonu to najlepszy sposób na powiększenie pamięci w urządzeniu. W naszym poradniku podpowiemy ci, ile kosztuje karta pamięci, a także na co należy zwracać uwagę podczas jej zakupu.
robienie zdjęć

Czym jest karta pamięci?


Karta pamięci to półprzewodnikowy nośnik, na którym można przechowywać rozmaite dane. Na rynku znajdziemy wiele formatów kart, takich jak chociażby Compact Flash, Memory Stick, MMC Card czy xD Picture Card. Jednymi z najpopularniejszych są karty SD (Secure Digital). Po raz pierwszy zostały zaprezentowane w 2000 roku. Wymiary 24 x 32 x 2,1 mm są kompaktowe i pozwalają na stosowanie w aparatach cyfrowych, kamerach czy nawigacjach GPS.

Karty microSD zostały zaprezentowane w 2005 roku. Ich właściwości są zbliżone do kart SD, jednak największą różnicą są wymiary wynoszące 11 x 15 x 1 mm. To powoduje, że takie karty idealnie sprawdzają się w nowoczesnych smartfonach, gdzie ilość miejsca jest mocno ograniczona.

W sklepach znajdziemy trzy rodzaje kart microSD, które różnią się od siebie pojemnością. Standardowe karty microSD mają maksymalnie 2 GB wolnej przestrzeni. W wersjach SDHC możemy mieć od 4 nawet do 32 GB wolnej przestrzeni. Dla najbardziej wymagających przygotowano karty microSDXC, których maksymalna pojemność wynosi od 64 GB do 2 TB.

Wybór powinien być uzależniony nie tylko od indywidualnych preferencji, ale także możliwości smartfonów. Tańsze modele pozwalają na powiększenie pamięci maksymalnie do 512 GB. Flagowe telefony obsługują karty pamięci o maksymalnej wielkości 1 TB.

Jaka karta pamięci do telefonu będzie najlepsza?


Tak naprawdę najważniejsza dla kupującego jest dodatkowa pojemność na telefonie. Jeśli zamierzasz przechowywać głównie zdjęcia i pojedyncze aplikacje, to wybór karty microSD 32 GB lub 64 GB będzie w zupełności wystarczający. Jeśli dodatkowo chcesz przechowywać filmy 4K, to lepiej zdecydować się na kartę 128 GB lub 256 GB. Większe pojemności są zarezerwowane dla osób, które przechowują naprawdę duże pliki i potrzebują możliwie jak największej ilości miejsca.

Ile kosztuje karta pamięci do telefonu?


Za karty o pojemności 32 GB zapłacimy około mniej więcej 30 - 40 złotych. Warto się zastanowić nad wersją 64 GB lub 128 GB, ponieważ dopłata do tych wersji nie jest tak duża, jak mogłoby się wydawać. W niezłej cenie dostaniemy karty microSD o pojemności 256 GB, których cena wynosi około 200 złotych. Za karty pamięci o pojemności 512 GB zapłacimy około 500 złotych. Niestety, karty pamięci microSD 1 TB są trudno dostępne. Warto zastanowić się, czy nie lepiej dopłacić do smartfona z większą pamięcią wewnętrzną.

Jakie smartfony obsługują karty pamięci?


Nie sposób wymienić wszystkich telefonów, które obsługują karty pamięci. Zwiększenie pojemności jest możliwe w telefonach takich marek jak Xiaomi, ASUS, Samsung, Redmi, Poco czy Motorola. Niestety, takiej możliwości nie oferują wszystkie telefony iPhone. W ten sposób użytkownik już na etapie zakupu musi pomyśleć o tym, jak dużo miejsca będzie mu potrzebne.

Polecane karty pamięci do telefonów:


Kingston Canvas Select Plus 
Samsung Evo Plus
GoodRAM microSDHC 
Sandisk Extreme microSDXC 
Transcend microSD 
MicroSD Silicon Power Superior Pro Micro
Autor: Bartłomiej Mazurek