Data publikacji:

Gry z bohaterami z kreskówek

Filmy i seriale animowane bardzo często mają na tyle rozbudowane uniwersa i charyzmatycznych bohaterów, że doskonale nadają się na przeniesienie ich do świata gier wideo. Warto przy tym pamiętać, że nie wszystkie „bajki” skierowane są wyłącznie do dzieci, o czym zresztą przekonacie się z tego zestawienia. Jeżeli interesujecie się animacjami (albo kochają je wasze dzieci), to koniecznie sprawdźcie, jakie gry umożliwiają przejęcie kontroli nad bohaterami z kreskówek.
gry z bohaterami kreskówek

Gry z postaciami z kreskówek – polecane tytuły

Smerfy: Misja Złoliść

Zestawienie gier z bohaterami kreskówek zacznę od stosunkowo nowego tytułu, który swój debiut zaliczył pod koniec 2021 roku. Smerfy: Misja Złoliść to niezwykle ciekawa trójwymiarowa gra platformowa, w której gracze przejmują kontrolę nad kilkoma bohaterami – Osiłkiem, Smerfetką, Łasuchem i Ważniakiem. Naszym zadaniem jest powstrzymanie Gargamela, odpowiedzialnego za rozprzestrzenienie się toksycznych Złoliści niszczących las.
Na szczęście z pomocą przychodzi Pracuś i jego nowy wynalazek, określany mianem Smerfizatora. Z jego pomocą należy usuwać zanieczyszczenia lasu, jednocześnie torując sobie drogę do złego czarnoksiężnika i jego kota Klakiera. Produkcja została zaprojektowana w taki sposób, że doskonale będą się przy niej bawić zarówno dzieci, jak i dorośli.

Seria Kingdom Hearts

W tym przypadku nie mamy do czynienia z konkretną adaptacją kreskówki, tylko ciekawym mariażem autorskich pomysłów studia Square Enix z motywami wyciągniętymi z cyklu gier Final Fantasy oraz niemalże wszystkich najważniejszych produkcji Disneya i Pixara. W każdej z odsłon Kingdom Hearts przejmujemy kontrolę nad chłopakiem o imieniu Sora, którego wiernymi towarzyszami w walce ze złem są Kaczor Donald, Myszka Miki oraz Goofy.
Bohaterowie podczas swoich przygód odwiedzają najróżniejsze uniwersa, nawiązując współpracę (bądź walcząc) z postaciami wyjętymi z takich tytułów jak „Toy Story”, „Herkules”, „Kraina lodu” czy „Mała Syrenka”. To oczywiście tylko kilka przykładów, ponieważ na przestrzeni całej serii twórcom udało się przemycić nawiązania do wielu kultowych amerykańskich animacji.
Warto jednak mieć na uwadze, że choć cykl inspiruje się Disneyem, to nie jest w pełni skierowany do dzieci – chociażby ze względu na przejawy przemocy oraz bardzo skomplikowaną, wielowątkową fabułę. Naprawdę bardzo łatwo jest się w tym wszystkim pogubić… Jednak zdecydowanie warto zapoznać się z Kingdom Hearts!

Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge

Rok 2022 był niezwykle dobrym czasem dla marki Teenage Mutant Ninja Turtles. Nie dosyć, że na platformie Netflix zadebiutował fantastyczny film animowany „Wojownicze Żółwie Ninja: Ewolucja – Film”, to na dodatek do sprzedaży trafiło The Cowabunga Collection oraz właśnie Shredder’s Revenge, które stylistyką nawiązuje do kreskówki z przełomu lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Twórcy gry podczas prac nad swoim dziełem nie tylko inspirowali się kultowym serialem, ale także opracowali gameplay na wzór klasycznych beat ‘em upów z tamtego okresu.
Pomimo pixel-artowej oprawy wizualnej, w Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge czuć jednak powiew świeżości, ponieważ studio Tribute Games doskonale wyczuło potrzeby współczesnych graczy. Dzięki temu rozgrywka została znacznie wzbogacona względem olsdchoolowych gier, oferując bardziej rozbudowany system walki, ciekawiej zaprojektowane lokacje i lepiej przemyślaną kampanię fabularną. W dodatku produkcja umożliwia wspólną zabawę nawet sześciu osobom!

South Park: The Fractured But Whole

Jeżeli kojarzycie twórczość Treya Parkera i Matta Stone’a, to doskonale zdajecie sobie sprawę, że „South Park” nie jest kreskówką dla dzieci. Oj, zdecydowanie nie jest… To samo można napisać o grze South Park: The Fractured but Whole, gdzie twórcy oryginału ponownie (wcześniej zadebiutowała też gra Kijek Prawdy) przygotowali scenariusz oraz dialogi – jak zwykle mocno obrazoburcze i bardzo kontrowersyjne.
Za resztę odpowiadali już pracownicy Ubisoftu, którzy ponownie zdecydowali się na stworzenie stosunkowo rozbudowanego RPG-a z turowym systemem walki. W The Fractured But Whole historia kręci się wokół fascynacji dzieciaków tematyką superbohaterską. W praktyce przekłada się to na coraz to bardziej wymyślne pojedynki, gdzie młodsi mieszkańcy miasteczka South Park wyobrażają sobie, że mają nadnaturalne zdolności.

SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated

W 2020 roku do sprzedaży trafiła zremasterowana wersja gry Battle for Bikini Bottom, która pierwotnie zadebiutowała w 2003 roku. Studio Purple Lamp zadbało jednak o to, żeby nowe wydanie dostosowane było do współczesnych konsol i oferowało ładną, przejrzystą oprawę wizualną w wysokiej rozdzielczości. Efekt został osiągnięty, dlatego Rehydrated to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników SpongeBoba Kanciastoportego.
Jeśli chodzi o rozgrywkę, to produkcja jest klasyczną trójwymiarową platformówką, w której do dyspozycji graczy oddano kilka średniej wielkości otwartych map najeżonych różnymi pułapkami, przeciwnikami oraz etapami zręcznościowymi. Poziom trudności jest stosunkowo niski, dzięki czemu wasze dzieci nie powinny mieć zbyt dużych trudności z ukończeniem tego tytułu.

Psi Patrol: Miasto Przygód wzywa

Pisząc o grach z bohaterami kreskówek, nie można oczywiście zapomnieć o prawdopodobnie najpopularniejszej obecnie marce dla dzieci. „Psi Patrol” cały czas święci triumfy na ekranach telewizorów, ale w 2021 roku zawitał również do kin jako pełnometrażowy film animowany. Ten doczekał się następnie własnej gry wideo, w której możemy przejąć kontrolę nad tytułowymi bohaterami.
Psi Patrol: Miasto Przygód wzywa może nie jest najbardziej rozbudowanym dziełem, ale należy pamiętać, że jest to produkcja skierowana do najmłodszych użytkowników, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z grami wideo. Prosta i nieskomplikowana rozgrywka jest w tym przypadku ogromną zaletą. Ponadto dzieło studia Drakhar umożliwia zabawę w lokalnej kooperacji, dzięki czemu możecie grać wspólnie z dzieckiem, pomagając mu w trudniejszych etapach.

Moja znajoma Świnka Peppa

Kolejny tytuł w tym zestawieniu, który powstał z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym. „Świnka Peppa” to bardzo popularny serial animowany opowiadający o uroczych przygodach tytułowej bohaterki, która codziennie uczy się czegoś nowego, nie zapominając przy tym o dobrej zabawie. Właśnie taka jest też gra „Moja znajoma Świnka Peppa” od studia Petoons.
Twórcy nie tylko przenieśli klimat kreskówki do swojej produkcji, ale także niemalże jeden do jednego przełożyli oprawę wizualną oryginału. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, żeby to właśnie rodzice trzymali kontroler w rękach, zaś dzieci obserwowały ekran, jakby oglądały serial. Plusem jest to, że tym razem nie będzie to bierny seans, tylko wasza pociecha może mieć wpływ na zachowanie protagonistki.

Nickelodeon All-Star Brawl

Na koniec zostawiłem ciekawą bijatykę, która gameplayem nawiązuje do rewelacyjnej gry Super Smash Bros. Ultimate. Podobnie jak w produkcji Nintendo, tutaj także wcielamy się w rozmaitych bohaterów i walczymy nimi na niewielkich arenach zrealizowanych na wzór dwuwymiarowych platformówek.
Największym atutem Nickelodeon All-Star Brawl jest natomiast to, że studio Ludosity Interactive postawiło na postacie wywodzące się z popularnej stacji telewizyjnej z kreskówkami dla dzieci. Oznacza to, że w ich dziele możemy przejąć kontrolę nad takimi bohaterami jak SpongeBob Kanciastoporty, Kotopies, Korra z „Legendy Korry” czy Helga Pataki z „Hej Arnold!”.
Zdjęcie: Materiały prasowe OSome Studio
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.