Data publikacji:

Gry podobne do Baldur's Gate

Baldur’s Gate to jedna z ważniejszych marek w historii gamingu, której pierwsza odsłona z 1998 roku pokazała innym twórcom, jak należy podchodzić do produkcji gier fabularnych. W 2023 roku do sprzedaży trafiła trzecia część, która nadal jest RPG, ale ze zmienionym systemem walki na turowy. Mimo to obie produkcje łączy wiele elementów i dokładnie tak samo jest z tytułami wymienionymi w tym zestawieniu. Sprawdźcie, w jakie gry podobne do Baldur’s Gate powinniście zagrać.
gry podobne do baldur's gate

Gry dla fanów Baldur’s Gate

Divinity: Original Sin II: Definitive Edition

Pozycja obowiązkowa w tym zestawieniu, ponieważ za Divinity: Original Sin II odpowiada studio Larian, które przygotowało także trzecią odsłonę Baldur’s Gate. Obie produkcje osadzone są Co prawda w zupełnie innym uniwersum, jednakże łączy je obserwowanie bohatera z rzutu izometrycznego oraz bardzo podobne podejście do systemu walki, bazującego na turach.
Ruchy postaci nie są ograniczone wyznaczonymi polami, tylko Punktami Akcji, które możemy wykorzystać m.in. na zmianę pozycji lub atak przeciwnika. Jeśli natomiast chodzi o eksplorację świata, to ta rozgrywa się już w czasie rzeczywistym. Divinity: Original Sin II można również polecić miłośnikom RPG-ów, którzy nie lubią nadętych historii, tylko cenią sobie komediowe elementy w grach fantasy. Podobnie, jak w serii Baldur’s Gate, tutaj również mamy ogromny wpływ na przebieg fabuły.

Wiedźmin 3: Dziki Gon – Edycja Kompletna

Gry wideo w ciągu dwudziestu lat rozwinęły się do tego stopnia, że teraz powstają na tyle rozbudowane produkcje, które przed laty były jedynie marzeniem ówczesnym deweloperów. Polskie studio CD Projekt RED nie zamierzało więc przygotowywać klasycznego RPG-a z kamerą zawieszoną wysoko w powietrzu. Producent wykorzystał możliwości grafiki 3D, co zaowocowało rewelacyjnie wykreowanym światem, który zapewniał graczom jeszcze większą immersję.
Oczywiście pod względem rozgrywki Wiedźmin 3: Dziki Gon niemalże w niczym nie przypomina Baldur’s Gate, lecz przecież nie chodzi wyłącznie o system walki, czy sposób kontrolowania głównego bohatera. Zespół CD Projekt RED – podobnie jak dawniej BioWare, a teraz Larian Studios – położyło bardzo duży nacisk na rozwój fabuły. Dzieło rodzimego dewelopera oferowało niesamowicie rozbudowany scenariusz, który dodatkowo w wielu momentach mogliśmy prowadzić w wybranym przez nas kierunku i nie sprowadzało się to wyłącznie do zdecydowania, z kim chcemy mieć romans.

Planescape Torment: Enhanced Edition

Planescape Torment to zdecydowanie jeden z wybitniejszych RPG-ów w historii gier wideo, który trafił do sprzedaży rok później (dokładnie 10 grudnia 1999) po premierze pierwszej części Wrót Baldura. Co prawda nie mamy tutaj do czynienia ze świeżym projektem, ale w 2019 roku na konsolach PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch zadebiutowała wersja Enhanced z poprawioną grafiką i muzyką oraz mocno usprawnionym interfejsem. Dzięki temu w łatwy sposób można powrócić do tego klasyka.
Historia w Planescape Torment do dzisiaj potrafi zrobić wrażenie, dlatego obowiązkowo powinniście nadrobić ten tytuł, jeśli jesteście fanami Baldur’s Gate. W dziele Black Isle Studios (nową edycję przygotowało Overhaul Games) również dostępna jest kamera w rzucie izometrycznym, a gracze mają ogromną swobodę w rozwijaniu fabuły. Warto również zaznaczyć, że obie produkcje bazują na systemie Dungeons & Dragons.

Pathfinder: Kingmaker

Pathfinder: Kingmaker ma praktycznie wszystko to, za co pokochaliśmy markę Baldur’s Gate, z wyjątkiem nawiązań do systemu Dungeons & Dragons. Oprócz tego, w dziele Owlcat Games pojawiają się elementy gier paragrafowych, występuje wiele dialogów, w trakcie których możemy podejmować istotne fabularnie decyzje, a do tego starcia z oponentami mają mocno taktyczny charakter.
Nie brakuje także motywu tworzenia zróżnicowanego zespołu z postaci, na jakie trafimy podczas przygody. Liczne podobieństwa do Baldur’s Gate nie powinny być jednak zaskoczeniem, ponieważ przy projekcie dłubał Chris Avellon, który przed laty pracował nad Planescape Torment czy Neverwinter Nights 2. Jak widać, legenda branży dalej jest w formie.

Pillars of Eternity II: Deadfire

Studio Larian w ciekawy sposób łączy stare rozwiązania z nowoczesnymi technikami, natomiast ekipa Obsidian Entertainment do perfekcji opanowała tworzenie klasycznych RPG-ów, które nawet oprawą wizualną nawiązują do takich klasyków, jak Baldur’s Gate. W Pillars of Eternity II: Deadfire mamy do czynienia z przepięknymi, dwuwymiarowymi tłami i nałożonymi na nie postaciami wykonanymi w technologii 3D.
Efekt końcowy jest bardzo specyficzny, ale ma w sobie wiele uroku – wystarczy spojrzeć na przypadkowe screenshoty, aby poczuć, jakbyśmy cofnęli się w czasie o ponad dwadzieścia lat. Zanim usiądziecie do drugiej części Pillars of Eternity, przygotujcie się na to, że gra wypełniona jest licznymi opisami do przeczytania i dialogami, podczas których prawdopodobnie spędzamy najwięcej czasu. Aczkolwiek nie brakuje też ciekawie zrealizowanych taktycznych pojedynków z oponentami.

Wasteland 3

Czy wszystkie gry podobne do Baldur’s Gate muszą być osadzone w uniwersum fantasy? Niekoniecznie, ponieważ ta kultowa marka nie jest definiowane wyłącznie przez setting, ale przede wszystkim przez mechanizmy rozgrywki i sposób prowadzenia fabuły. Strudio inXile Entertainment wolało postawić na postapokalipsę, a akcję swojego dzieło osadzić nie w fikcyjnej krainie, tylko skutym lodem Kolorado.
W trzeciej odsłonie Wasteland możemy eksplorować sporych rozmiarów mapy, na których natrafimy na wielu NPC-ów (rozmowy z nimi bezpośrednio wpływają na rozwój historii) oraz agresywnych przeciwników, z którymi rozprawiamy się poprzez turowy system walki. Wasteland 3 może także przypaść do gustu wielbicielom Baldur’s Gate ze względu na konieczność budowania kilkuosobowej drużyny, składającej się z postaci o różnych charakterach i umiejętnościach.

Mass Effect: Edycja Legendarna

Kolejna obowiązkowa produkcja na liście gier podobnych do Baldur’s Gate. Przede wszystkim dlatego, że za serię Mass Effect odpowiada BioWare, które pracowało przy dwóch pierwszych częściach Wrót Baldura. Na pierwszy rzut oka obie marki w niczym nie są do siebie podobne, ale to oczywiście tylko pozory. Pomimo tego, że w historii Komandora Sheparda mamy do czynienia z kamerą umieszczoną za plecami głównego bohatera (bądź bohaterki), realiami sicence-fiction oraz systemem walki zaczerpniętym ze strzelanek, reszta elementów działa niemalże na tych samych zasadach, co w klasycznych grach tego dewelopera.
W Mass Effect również zwiedzamy wiele różnorodnych lokacji, tworzymy unikatową drużynę, zaliczamy misje powiązane z konkretnymi członkami naszego zespołu, rozwijamy umiejętności protagonisty oraz prowadzimy setki dialogów z postaciami niezależnymi. Cykl co prawda lekko zestarzał się pod kątem oprawy graficznej, ale na szczęście w 2021 roku zadebiutowała Edycja Legendarna Mass Effect, w której wprowadzono wiele poprawek w warstwie wizualnej, dostosowując ją do współczesnych standardów.
Zdjęcie: materiały prasowe Obsidian Entertainment
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.