Data modyfikacji:

Najlepsze gry platformowe na Xbox Series X

Dwuwymiarowe i trójwymiarowe platformówki od lat goszczą na konsolach i nie inaczej jest w przypadku Xbox Series X. Dzięki możliwościom technologicznym tej platformówki tego typu produkcje prezentują się jeszcze lepiej, a do tego działają zazwyczaj w sześćdziesięciu klatkach na sekundę, co w przypadku gier zręcznościowych jest niezwykle istotne. W tym zestawieniu przygotowałem dla was przykłady bardzo dobrych gier platformowych na Xbox Series X|S, obok których nie powinni przejść obojętni fani gatunku.
gry platformowe xbox series x

Najlepsze platformówki na Xbox Series X – polecane tytuły

Crash Bandicoot 4: Najwyższy czas

Po bardzo dobrze przyjętym przez graczy remasterze Crash Bandicoot N. Sane Trilogy, firma Activision Blizzard poszła za ciosem i czym prędzej zleciła prace nad kolejną przygodą szalonego jamraja. Tym razem za projekt odpowiadało studio Toys for Bob, które musiało przygotować wszystko od podstaw, ponieważ gra nie była odświeżeniem starszej produkcji.
Zespół doskonale poradził sobie z zadaniem, przygotowując świetną grę platformową, która nie tylko świetnie wykorzystała mechaniki znane z poprzednich części, ale na dodatek wprowadziła masę nowych rozwiązań. Rozgrywka stała się też nieco bardziej wymagająca, dlatego jest to idealny tytuł dla fanów gatunku, którzy nie boją się większych wyzwań.
Wersja na Xbox Series X prezentuje się bardzo ładnie, a do tego działa płynnie, bez żadnych przycięć, co jest oczywiście zasługą mocy obliczeniowej konsol dziewiątej generacji. Po licznych porażkach Crash w końcu doczekał się produkcji, za którą zdecydowanie warto zapłacić.

Ori and the Will of the Wisps

Seria gier platformowych z udziałem sympatycznego duszka o imieniu Ori to coś, czego mogą żałować posiadacze konsol PlayStation 4 i PlayStation 5. Już pierwsza odsłona cyklu prezentowała się bardzo dobrze, ale nie przeszkadzało to twórcom, żeby zrobić jeszcze lepszą kontynuację, która pod każdym względem była lepsza od poprzedniczki. Producent nie tylko usprawnił poszczególne mechaniki zabawy, ale na dodatek dołożył mnóstwo nowych sposobów na zaliczanie wymagających etapów.
Ori nauczył się nowych sztuczek, z których mógł korzystać zarówno podczas walki z oponentami (starcia z bossami są fantastyczne), jak i podczas przemierzania rozległej mapy. Ori and the Will of the Wisps oferuje ponadto przepiękną, ręcznie rysowaną oprawę wizualną, zachwycającą przywiązaniem do detali.

Kangurek Kao

Fani uroczego kangurka Kao musieli czekać prawie dwadzieścia lat na nowe przygody swojego ulubionego bohatera. Co prawda odsłona z 2022 roku nie okazała się tak dobra, jak mogła być (poprzednie części oferowały bardziej zróżnicowany gameplay), ale i tak nie można powiedzieć, że Tate Multimedia zawiodło oczekiwania graczy. Nowy Kangurek Kao to nadal kawał solidnej trójwymiarowej gry platformowej, która czerpie garściami z innych produkcji z tego gatunku.
Tytułowy bohater wyrusza na poszukiwanie swojej zaginionej siostry, co prowadzi go do zróżnicowanych lokacji pełnych niebezpiecznych przeszkód. Na szczęście kangurek jest w posiadaniu magicznych rękawic swojego taty, dzięki którym może stawić czoła przeciwnikom oraz rozwiązywać zagadki logiczne i środowiskowe.

Klonoa Phantasy Reverie Series

Tym razem mam gratkę dla graczy, którzy doskonale pamiętają czasy pierwszego PlayStation i PlayStation 2. Klonoa Phantasy Reverie Series to kompilacja dwóch zremasterowanych odsłon tego cyklu, które pierwotnie zadebiutowały w latach 1997–2001 na starszych konsolach Sony. Studio Bandai Namco Entertainment całkowicie przemodelowało oprawę wizualną, żeby jak najbardziej przystawała do współczesnych standardów gier platformowych.
Co prawda efekt został osiągnięty połowiczne, jednakże obie produkcje w dalszym ciągu były w stanie obronić się ze względu na świetny gameplay. Dużą siłą gier z serii Klonoa są zdolności głównego bohatera, który posiada magiczny pierścień umożliwiający przyciąganie przeciwników, a następnie ciskanie nimi w dowolnym kierunku.

Psychonauts 2

Double Fine Productions to idealny przykład niezależnego studia, które od zawsze podążało własną ścieżką, nie patrząc nigdy na aktualnie obowiązujące trendy. Studio należące do Tima Schafera celuje w oryginalność, co można było już zaobserwować przy okazji pierwszej części Psychonauts z 2005 roku. Marka powróciła po kilkunastu latach przerwy, udowadniając, że jej twórcy w dalszym ciągu są w stanie tworzyć unikatowe produkcje dające świeże spojrzenie na branżę gier wideo.
Psychonauts 2 to niezwykle interesująca trójwymiarowa gra platformowa na Xbox Series X, w której wcielamy się w telepatę o imieniu Raz. Główny bohater należy do międzynarodowej organizacji szpiegowskiej, specjalizującej się w naprawianiu świata poprzez wchodzenie do cudzych umysłów. Już sam koncept zasługuje na uznanie, ale na szczęście idzie za tym ciekawy gameplay, który zaskakuje na każdym kroku.

Little Nightmares II

Myślicie, że gry platformowe są przeznaczone wyłącznie dla młodszych użytkowników? W takim razie koniecznie powinniście zapoznać się z drugą odsłoną Little Nightmares – zapewniam was, że nie jest to tytuł, który pokazalibyście swojemu dziecku. Studio Tarsier przygotowało niezwykle niepokojące dzieło opowiadające o zamaskowanym chłopcu, próbującym przetrwać w rozkładającym się świecie, gdzie reszta ludzi jest otępiała przez tajemniczy sygnał emitowany przez telewizory.
Produkcja ma mocno horrorowy klimat (podchodzący wręcz pod odrażające body horrory), ale nie przeszkadzało to twórcom w zadbaniu również o charakterystyczne dla platformówek mechaniki. W Little Nightmares II jest więc sporo skakania pomiędzy przeszkodami, ucieczek przez niebezpieczeństwem czy rozwiązywania zagadek logiczno-środowiskowych. Zdecydowanie nie ma tutaj miejsca na nudę.

LEGO Gwiezdne wojny: Saga Skywalkerów

Studio Traveller’s Tales już od wielu lat rozwija swój cykl LEGO i raczej prędko z niego nie zrezygnuje. Zwłaszcza że przy okazji nowych klockowych Gwiezdnych wojen producent wprowadził bardzo dużo zmian w rozgrywce, z czego z pewnością będzie chciał skorzystać również w kolejnych swoich projektach.
Od teraz nie śledzimy już bohaterów z boku, tylko kamera została umieszczona za plecami kontrolowanej przez gracza postaci, co miało ogromny wpływ na sposób eksploracji otwartych lokacji. Jak sama nazwa wskazuje, Saga Skywalkerów skupia się na wszystkich dziewięciu filmach kinowych, dzięki czemu gracze mogą przeżyć zarówno przygody młodego Anakina Skywalkera, jak i jego syna Luke’a lub poznać historię wojowniczki Rey.

It Takes Two

Na koniec zostawiłem wyjątkową platformówkę na Xbox Series X, która została zaprojektowana w taki sposób, że trzeba w nią grać wyłącznie w kooperacji. Jest to już kolejny tego typu projekt studia Hazelight, które od zawsze stawia na współpracę pomiędzy dwójką graczy. It Takes Two opowiada o skłóconych rodzicach, których dusze przeniosły się do zabawek stworzonych przez ich córkę. Bohaterowie muszą odłożyć niesnaski na bok, żeby wrócić do swojej dawnej formy.
Zdjęcie: materiały prasowe Double Fine Productions
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.