Data publikacji:

Gry o skokach narciarskich: ciekawe propozycje

Skoki narciarskie cieszą się w Polsce ogromną popularnością, co akurat nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem. Nasi rodacy odnoszą w tej dyscyplinie ogromne sukcesy, dostarczając nam od wielu lat niesamowitych wrażeń. Jeśli natomiast sami chcecie sprawdzić się na największych skoczniach na świecie, to koniecznie zapoznajcie się z moim zestawieniem. Przedstawię w nim najlepsze gry o skokach narciarskich.
gry o skokach narciarskich

Skoki narciarskie w grach wideo – polecane tytuły

Deluxe Ski Jump 2

Pierwsza odsłona Deluxe Ski Jump od studia Mediamond była ciekawa, jednakże dopiero kontynuacja z 2000 roku zyskała w naszym kraju ogromną popularność. Był to jeden z tych niepozornych tytułów, który wyglądał brzydko, ale za to oferował gameplay na najwyższym poziomie. Dzięki prostej oprawie wizualnej, produkcja zajmowała niewiele miejsca na dysku, a do tego nie potrzeba było mieć mocnego komputera, żeby ją uruchomić. Deluxe Ski Jump 2 namiętnie był ogrywany na lekcjach informatyki w szkole i kopiowany na dyskietki, żeby można było trenować w domu. Słowo „kultowa” bardzo dobrze oddaje status tej produkcji.

Ultimate Ski Jumping 2020

Jak ściągać pomysły, to tylko z najlepszych – do takiego wniosku doszło polskie studio Blue Sunset Games, które w 2020 roku wypuściło do sprzedaży duchowego następcę Deluxe Ski Jump 2. W dziele rodaków kamera również została ustawiona z boku skoczni, zaś sposób kontrolowania zawodnika był niemalże identyczny, jak w produkcji studia Mediamond. Producent przygotował jednak bardzo ciekawą pixel artową oprawę wizualną oraz różnorodne lokacje, wykraczające nawet poza klasyczne skocznie narciarskie.

Ski Jump Simulator

Produkcja Super Nova Interactive to kolejny duchowy następca Deluxe Ski Jump 2, tyle, że o wiele bardziej rozbudowany. W Ski Jump Simulator nie tylko wykonujemy skoki narciarskie, ale także musimy szlifować umiejętności w trakcie treningów oraz rozwijać sprzęt dla swojego zawodnika. Co ciekawe, gra dostępna jest całkowicie za darmo i można w nią grać z poziomu przeglądarki, bez konieczności instalowania na komputerze. Ostrzegam tylko, że występują w niej mikrotransakcje.

Winter Games 2023

Jak sama nazwa wskazuje, dzieło studia Wild River Games poświęcone zostało różnym dyscyplinom powiązanym ze sportami zimowymi. Na szczęście w grze znalazło się również miejsca dla całkiem dobrze zrealizowanych skoków narciarskich. Winter Games 2023 nie jest grą wybitną, ale za to oferuje trójwymiarową oprawę graficzną oraz możliwość lokalnej gry nawet dla czterech graczy.

Deluxe Ski Jump 4

W 2011 roku studio Mediamond powróciło do swojej kultowej marki, wypuszczając na światło dzienne czwartą odsłonę Deluxe Ski Jump. Tym razem twórcy postanowili wprowadzić do swojej produkcji więcej urozmaiceń, obsadzając swoje dzieło w pełnym trójwymiarze. W „czwórce” mogliśmy więc obserwować zawodnika z boku, jak w starszych częściach serii lub ustawić kamerę za jego plecami. Grafika zdecydowanie nie należy do najbardziej okazałych, ale za to tytuł broni się dopracowaną rozgrywką, a to w tego typu produkcjach jest najważniejsze.

Monopoly Skoki Narciarskie

Tym razem nie mam dla was propozycji gry wideo, tylko klasyczną planszówkę, która powstała z myślą o miłośnikach skoków narciarskich. Główne założenia kultowej gry Hasbro nie zostały zmienione, aczkolwiek gracze podczas zabawy nie stawiają domów i hoteli w różnych miastach, tylko wykupują dostęp do najpopularniejszych skoczni z całego świata. Twórcy przygotowali również specjalne pionki, dostosowując je do tematyki tego unikatowego wydania Monopoly.

Skoki narciarskie 2023

Może to nie jest najlepsza gra o skokach narciarskich, ale za to jest darmowa (choć występują w niej miktrotransakcje) i można w nią grać poza domem, została udostępniona na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android oraz iOS. Skoki narciarskie 2023 oferują ładną trójwymiarową oprawę graficzną oraz sterowanie wykorzystujące dotykowy ekran i żyroskop wbudowany w smartfony. Gra daje dostęp do prawdziwych obiektów, a także umożliwia rozegranie Turnieju Czterech Skoczni.

Ski Jumping Pro VR

Jeżeli oglądacie transmisje ze skoków narciarskich, z pewnością zastanawialiście się, jak to jest lecieć tak wysoko nad ziemią po wybiciu ze skoczni. Dzięki Ski Jumping Pro VR możecie przekonać się osobiście, na czym dokładnie polega ta dyscyplina sportowa. W grze studia Yippee! Entertainment akcję obserwujemy z oczu zawodnika, więc mamy do czynienia z pełną immersją. W tytuł można zagrać na PC lub PlayStation 4 dzięki goglom wirtualnej rzeczywistości PSVR.

Skoki Narciarskie 2003: Polski orzeł

W tekście o najlepszych grach o skokach narciarskich nie mogło również zabraknąć produkcji, która w Polsce cieszyła się równie duża popularnością, co Deluxe Ski Jump 2. Dzieło L’art można było kupić za bardzo małe pieniądze, dzięki czemu produkcja sprzedawała się jak ciepłe bułeczki. Skoki Narciarskie 2003: Polski orzeł miały bardzo przyjemny gameplay, jednakże to nie dla niego gracze decydowali się na kupno swojego egzemplarza. Najważniejsze było to, że gra umożliwiała przejęcie kontroli nad Adamem Małyszem, który w tamtym czasie był na absolutnym topie.

Riders Republic

Riders Republic nie jest klasyczną grą o skokach narciarskich, ale wydaje mi się, że osoby zainteresowane tą dyscypliną powinny dać szansę dziełu Ubisoftu. Francuski deweloper przygotował szaloną produkcję o sportach ekstremalnych, umożliwiając użytkownikom jazdę na rowerach, snowboardzie oraz nartach. Podczas przemierzania świata gry znajdziemy wiele obiektów oraz gór, z których można dokonywać bardzo wysokich i dalekich skoków. Co prawda nie otrzymacie za nie not od sędziów, ale nic nie odbierze wam frajdy z lotu.
Zdjęcie: materiały prasowe Blue Sunset Games
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UMK. Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.