Data publikacji:

Najlepsze gry o inwazji kosmitów

Atak obcej cywilizację na Ziemię lub inną planetę zamieszkiwaną przez ludzi, to jeden z ulubionych motywów twórców seriali, filmów, książek czy komiksów science fiction. W popkulturze temat ten został przemielony na wiele sposób, ale i tak debiutują kolejne dzieła opowiadające o inwazji „zielonych ludzików”. W tym tekście przyjrzę się natomiast grom wideo traktującym o tej tematyce. Sprawdźcie moje propozycje ciekawych gier o kosmitach.
Najlepsze gry o inwazji kosmitów

Gry o kosmitach – polecane tytuły

Destroy All Humans! 2: Reprobed

Zestawienie zacznę trochę przewrotnie, ponieważ w tym przypadku nie obserwujemy inwazji obcych z perspektywy ludzi, tylko przejmujemy kontrolę nad kosmitą. Produkcja nawiązuje do stylistyki starych filmów science fiction, zaś całość została dosyć mocno utrzymana w humorystycznym tonie. Mimo wszystko główny bohater o imieniu Crypto nie należy do przyjemniaczków.
Choć kosmita nie szczędzi żarcików, to jednak w dosyć brutalny (ale przedstawiony w kreskówkowym stylu) sposób rozprawia się ze swoimi ofiarami, ciskając nimi w powietrze, wysadzając im głowy, przejmując kontrolę nad ich ciałami i paląc laserem ze swojego małego statku kosmicznego. Oryginalnie Destroy All Humans! 2 zadebiutowało w 2005 roku na PlayStation 2, lecz w 2022 roku produkcja doczekała się bardzo dobrego remake’u, który dostosował oprawę wizualną i gameplay do współczesnych standardów.

Crysis Remastered Trilogy

W przypadku serii Crysis mamy do czynienia z klasyczną inwazją, w której obca cywilizacja przylatuje na Ziemię, a następnie stopniowo przejmuje nad nią kontrolę. W pierwszej odsłonie było jeszcze dosyć skromnie, ponieważ twórcy dopiero rozstawiali pionki na planszy, zaś akcja ograniczała się głównie do niewielkiej wyspy Lingshan, gdzie przez większość czasu walczyliśmy z armią Korei Północnej.
Inwazja na wielką skalę miała dopiero miejsce w oficjalnej kontynuacji – kosmici doprowadzili do zniszczenia większości dużych miast na świecie, lecz wojsko amerykańskie w dalszym ciągu walczy o wyzwolenie Nowego Jorku i oczywiście musi im w tym pomóc gracz. Pod koniec 2021 roku do sprzedaży trafiła kompilacja Crysis Remastered Trilogy, która oferuje dostęp do wszystkich trzech odsłon cyklu w nowej, poprawionej oprawie graficznej.

NieR: Automata

Studio PlatiniumGames nie przedstawiło graczom inwazji kosmitów, tylko pokazało jej konsekwencje. Dawno temu tajemniczy agresorzy wysłali na Ziemię potężną armię robotów, która doprowadziła niemalże do całkowitego wyginięcia gatunku ludzkiego. Garstka ocalałych pozostała na swojej planecie, zaś reszta znalazła schronienie w bazie na Księżycu. Od wojny minęło już wiele lat, ale ludzie w dalszym ciągu szukają sposobu na powrót do domu.
W tym celu stworzone zostały wyszkolone w walce androidy, mające za zadanie odbić planetę z rąk oprawców. Fabuła NieR: Automata to prawdziwe złoto, dlatego nie chcę dalej ciągnąć tego wątku, żeby nie zdradzić wam zbyt wiele gorących szczegółów. Odkrywanie sekretów tej historii potrafi zszokować i poruszyć, a przy tym zmusza do zadawania pytań z dziedziny religii czy filozofii. Absolutne arcydzieło!

XCOM 2

W tekście poświęconym inwazji kosmitów nie mogło oczywiście zabraknąć kultowej marki XCOM. Druga odsłona zadebiutowała w 2016 roku i do dzisiaj nie znalazła godnego konkurenta. W kontynuacji również jesteśmy świadkami tego, jak obcy całkowicie przejęli kontrolę nad Ziemią. Tytułowa paramilitarna organizacja nie może pogodzić się z takim stanem rzeczy, dlatego postanawia wyszkolić nowych agentów i zbudować ukrytą bazę, żeby stopniowo niwelować wpływy swoich przeciwników.
Ogromnym atutem XCOM 2 jest świetna rozgrywka, która bazuje na turowym systemie walki. Żeby dotrzeć do finału, trzeba się mocno nagłówkować, ponieważ starcia z oponentami bywają niekiedy bardzo trudne. Pozycja obowiązkowa dla miłośników gier strategicznych z taktycznym zacięciem.

Mass Effect: Legendary Edition

Kolejna klasyka, która obowiązkowo musiała pojawić się w tym tekście. Twórcy w bardzo ciekawy sposób podeszli do tematu inwazji obcych, dając jej pełny obraz dopiero w trzeciej części. Mimo wszystko przez całą trylogię jesteśmy świadkami niesamowitych wydarzeń, prowadzących nas do spektakularnego finału na Ziemi.
W Mass Effect mamy do czynienia z antyczną rasą maszyn – tajemniczy Żniwiarze od milionów lat regularnie restartują wszechświat poprzez sterylizację życia organicznego. Właśnie zbliża się kolejny cykl, dlatego komandor Shepard razem ze swoją dzielną ekipą muszą temu zapobiec. 14 maja 2021 roku na półkach sklepowych pojawiła się Edycja Legendarna, zawierająca wszystkie trzy odsłony w zremasterowanej wersji.

Seria Halo

Halo to kilkuczęściowy cykl, który również orbituje wokół inwazji obcych na planety zamieszkiwane przez homo sapiens. Dzieło studia Bungie (a potem 343 Industries) to space opera z prawdziwego zdarzenia, co oznacza, że mamy tutaj do czynienia z wielkimi kosmicznymi bitwami, atakami potężnych armii na lądzie, skakaniem pomiędzy wieloma planetami czy poruszającą, epicką fabułą.
Głównym zagrożeniem w serii Halo jest federacja obcych ras, znana jako Przymierze. Z czasem jednak do gry dołączają kolejni gracze, w tym zbuntowana sztuczna inteligencja. W praktyczniej każdej odsłonie wcielamy się w żołnierza Master Chiefa, który nie tylko doskonale radzi sobie z bronią palną, ale także potrafi prowadzić wszelkiej maści pojazdy – w tym te latające.

Seria Metal Slug

Metal Slug to starusieńka seria, która doskonale pamięta jeszcze czasy królowania automatów do gier. Aktualnie w produkcji jest spin-off Metal Slug Tactics, będący turowym RPG, lecz dotychczas główne odsłony serii reprezentowały gatunek dwuwymiarowych platformówkowych shoot ‘em upów.
Z racji tego, że każda z części tworzona była z myślą o szybkiej i krótkiej rozgrywce, twórcy nie tworzyli skomplikowanych fabuł, bardziej skupiając się na dopieszczeniu gameplayu oraz klimatu. A ten aż wylewa się z ekranu! Dzięki oryginalnemu stylowi graficznemu producentowi udało się w ciekawy i zabawny sposób przedstawić inwazję obcych, przypominających wyglądem meduzy, choć w późniejszych częściach nie brakuje też innych istot, wyciągniętych żywcem z twórczości H.R. Gigera.

Seria Half-Life

Na koniec zostawiłem prawdziwą perełkę, czyli serię Half-Life, która miała przeogromny wpływ na produkcję gier wideo. To właśnie „jedynka” była jednym z pierwszych FPS-ów oferujących tak rozbudowaną i przemyślaną fabułę, natomiast kontynuacja zrobiła w tej kwestii jeszcze kilka kroków do przodu. Co najlepsze, obie gry w dalszym ciągu są w stanie wybronić się ciekawymi rozwiązaniami gameplayowymi oraz niepokojącym klimatem.
W pierwszych przygodach Gordona Freemana trafiamy do kompleksu badawczego Black Mesa, gdzie dochodzi do katastrofy, w wyniku której otworzyły się wrota pomiędzy wymiarami, sprowadzające na naszą planetę istoty ze świata Xen. Z kolei w sequelu przenosimy się do wschodnioeuropejskiej metropolii City 17, będąc świadkami pełnej inwazji kosmitów. Gracz musi więc dołączyć do rebeliantów i walczyć o przetrwanie swojego gatunku.
Zdjęcie: materiały prasowe BioWare
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UMK. Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.