Data publikacji:

Nitro Deck – unikatowy kontroler do Nintendo Switch

Kilka lat od premiery Nintendo Switch firma CRKD pomyślała, że wypuszczenie kolejnego kontrolera do konsoli Japończyków będzie dobrym pomysłem. Cóż, wszystko wskazuje na to, że miała rację, ponieważ gracze zdążyli już pokochać urządzenie określane mianem Nitro Decka. Sprawdźcie, czym jest dokładnie, jaka jest tego cena oraz jakie oferuje funkcje.
nitro deck

Czym jest Nitro Deck?

Nitro Deck to nowy kontroler do Nintendo Switch, który powstał z myślą o graniu w trybie bezprzewodowym. Nie jest to jednak wyłącznie zamiennik joy-conów, jak to miało miejsce chociażby w przypadku Hori Split Pad. Firma CRKD zdecydowała się na przygotowanie zwartej konstrukcji, w której oba pady są ze sobą bezpośrednio połączone, natomiast wyświetlacz umieszczany jest na sztywno w specjalnej kieszeni. Można więc powiedzieć, że Nitro Deck pełni jednocześnie funkcję kontrolera oraz ochronnego etui, jak w smartfonach. Ponadto urządzenie powiększa nieco gabaryty konsoli, co z pewnością docenią osoby z większymi dłońmi, które narzekały na niewielkie rozmiary joy-conów.

Jakie są dostępne modele Nitro Decka?

Urządzenie firmy CRKD trafiło do sprzedaży w polskich sklepach 24 listopada 2023 roku. Producent przygotował aż kilka wariantów kolorystycznych, które nie tylko różnią się barwami obudowy, ale także dodatkowymi akcesoriami wchodzącymi w skład zestawu. Cena Nitro Decka w podstawowym wydaniu wynosi 299,99 złotych, aczkolwiek na Ceneo.pl znajdziecie nieco tańsze oferty. Za te pieniądze kupicie kontrolery w wersji czarnej i białej – w obu przypadkach przyciski są w kolorze czarnym.
Jeśli natomiast zależy wam na limitowanych edycjach, to do wyboru macie model fioletowy, który jest inspirowany padem od GameCube’a, oraz miętowy. Tutaj producent postawił na kolorowe przyciski i biało-żółte analogi. Za te wersje musicie zapłacić 499 złotych, ale w zamian otrzymacie jeszcze wysokiej jakości futerał ochronny, zapasowe nakładki na gałki oraz przewód USB-C o długości 1,5 metra.

Z jakimi modelami Nintendo Switch współpracuje Nitro Deck?

Aby skorzystać z Nitro Decka, konieczne jest ustawienie w opcjach możliwości bezprzewodowego połączenie Pro Controllera z konsolą. Oprócz wykonania tej czynności, do poprawnego działania urządzenia nie potrzeba instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania. W związku z tym, sprzęt firmy CRKD bezproblemowo współpracuje z wszystkimi modelami Nintendo Switcha z odczepianymi joy-conami – mowa o najstarszej wersji, a także V2 i OLED. Siłą rzeczy posiadacze edycji Lite nie będą mogli korzystać z Nitro Decka ze względu na jednolitą konstrukcję tego wariantu.

Czy warto kupić Nitro Decka?

Uwielbiam Nintendo Switch, jednakże nie jestem fanem joy-conów. Nie tylko ze względu na ich niewielki rozmiar (do tego akurat się przyzwyczaiłem), ale przede wszystkim z racji bardzo małych i niewygodnych przycisków oraz analogów, które są narażone na dryfowanie. Dlatego też, gdy dotychczas grałem w trybie przenośnym, korzystałem głównie z kontrolera Hori Split Pad, który jest sporo większy i wygodniejszy. Wszystko wskazuje na to, że urządzenie w końcu otrzymało godnego następcę. Jak już wcześniej pisałem, Nitro Deck oferuje zwartą konstrukcję, co jest zdecydowanie największą zaletą tego akcesorium – dzięki temu konsola trzyma się sztywno, a pady nie chyboczą na boki jak joy-cony.
Producent nie zmienił układu przycisków, co zdecydowanie oceniam na plus. Ich rozmieszczenie jest jak najbardziej wygodne, zwłaszcza asymetryczne pozycje analogów, tak jak to ma miejsce chociażby w kontrolerach od Xboksa czy innych padach do Nintendo Switch. W Nitro Decku znalazło się miejsce na sporej wielkości przyciski XYAB, które mają przyjemny odskok, szybki czas reakcji, a do tego stawiają idealny opór podczas wciskania. Dzięki temu nie ma możliwości, aby przypadkowo je aktywować, kiedy trzymamy na nich palec.
W samych pozytywach mogę również wypowiedzieć się o „krzyżaku”, który jest bardzo responsywny i niweluje efekt przypadkowego wciskania w dół, gdy np. chcemy poruszać się postacią w lewą lub prawą stronę. Przyciski kierunkowe są na tyle wygodne, że doskonale sprawdzają się zarówno w platformówkach, bijatykach, jak i grach zręcznościowych pokroju Tetris 99. Testowałem urządzenie przede wszystkim podczas ogrywania tego tytułu i bawiłem się przy nim doskonale. Bardzo dobrze wypadają także gałki z efektem Halla, co oznacza, że mają być wolne od dryfowania. To jednak będzie można ocenić dopiero do kilku miesiącach użytkowania – jeśli w ogóle. Bez względu na to analogi są wygodne w dotyku, dobrze reagują na polecenia (idealnie sprawdziły się podczas grania w Splatoon 3), a grzybki są odpowiednio duże i nie ześlizgują się z nich palce.
Nitro Deck może także pochwalić się czterema programowalnymi przyciskami umieszczonymi z tyłu obudowy. Można je łatwo dostosować do własnych potrzeb, bez konieczności instalowania specjalnego oprogramowania. Co prawda istnieje dedykowana apka, ale służy ona bardziej do zakupu kolejnych akcesoriów od CRKD. Do S1, S2, S3 i S4 nie tylko przypiszemy dowolne funkcje, ale także jesteśmy w stanie zaprogramować własne kombinacje, co może przydać się w niektórych tytułach. Tak samo jak wbudowany w kontroler żyroskop, z pomocą którego celowanie w strzelankach jest o wiele przyjemniejsze.
Na koniec dodam jeszcze, że Nitro Deck posiada wbudowaną tylną klapkę, która nie zawsze chce się domknąć i trzeba ją dociskać kilka razy. Ponadto urządzenie posiada dwa gniazda USB-C umieszczone w górnej części obudowy, które można wykorzystać m.in. do podłączenia ładowarki. Minusem kontrolera jest natomiast to, że nie pasuje do stacji dokującej, więc jeśli chcemy grać w trybie stacjonarnym, to musimy wyciągać z niego Nintendo Switcha. Co ciekawe, sprzęt firmy CRKD może robić wtedy za przewodowy kontroler.
Zdjęcie: materiały prasowe CRKD
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.