Data publikacji:

Najlepsze gry AAA


Szukacie świetnych produkcji, które dostarczą wam zabawy na wiele godzin albo zaoferują historię rodem z hollywoodzkich filmów? W takim razie powinniście przyjrzeć się liście najlepszych gier AAA. Z tekstu dowiecie się również, co ten zwrot oznacza.
gry aaa

Czym są gry AAA?


Termin AAA odnosi się do wysokobudżetowych gier, w których ogromne pieniądze zostają przeznaczone na produkcję oraz promocję danego tytułu. Z założenia takie gry mają oferować wysoką jakość fabuły oraz rozgrywki, z czym oczywiście bywa różnie.

Zamiennie dla AAA wykorzystuje się określenie Triple-A. Zwrotu AAA zaczęto po raz pierwszy używać pod koniec lat 90. na imprezach branżowych, jak np. E3 w Los Angeles. Miał on odnosić się do amerykańskiego systemu szkolnictwa, gdzie litera „A” oznacza najwyższy stopień.

Gry AAA z największą oceną. Polecane tytuły


W tym zestawieniu znajdziecie wyłącznie nowsze wysokobudżetowe produkcje, które w serwisie Metacritic mogą pochwalić się najlepszą średnią ocen wystawionych przez redakcje z całego świata. Wybierałem spośród produkcji, które przekroczyły próg 92 punktów.

1. Red Dead Redemption 2
2. Grand Theft Auto V
3. The Legend of Zelda: Breath of the Wild
4. Super Mario Odyssey
5. The Last of Us Remastered
6. Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
7. The Elder Scrolls V: Skyrim
8. God of War
9. Wiedźmin 3: Dziki Gon
10. The Last of Us: Part II


Red Dead Redemption 2

Rewelacyjne dzieło Rockstar Games, które zachwyca rozmachem i nawet najmniejszymi detalami, na które normalnie nie zwracamy uwagi. Red Dead Redemption 2 to zdecydowanie jeden z ważniejszych blockbusterów w historii i najlepszy western, jaki kiedykolwiek ujrzał światło dzienne. 

Grand Theft Auto V


Jeżeli interesujecie się grami, to nie powinniście być zaskoczeni umieszczeniem kolejnej pozycji studia Rockstar Games na tej liście. Grand Theft Auto V to sandboks totalny, którego tryb online przez lata jest bardzo aktywnie rozwijany przez twórców. 

The Legend of Zelda: Breath of the Wild


Tym razem przyszła kolej na grę AAA od Nintendo, która rozgrzała serca posiadaczy konsol Wii U oraz Switch. The Legend of Zelda: Breath of the Wild to wciągający action-RPG, który wyznaczył nowy kierunek dla tego typu produkcji, wprowadzając wiele świeżych i unikatowych mechanik. 

Super Mario Odyssey


Kolejna produkcja Nintendo, której nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Super Mario Odyssey to zdecydowanie najbardziej ambitna i rozbudowana produkcja traktująca o przygodach wąsatego hydraulika. Miłośnicy gier platformowych z pewnością będą usatysfakcjonowani. 

The Last of Us Remastered


Skoro na liście mieliśmy już gry ekskluzywne Nintendo, to tym razem przyszła kolej na produkcję stworzoną wyłącznie z myślą o konsolach Sony. The Last of Us zadebiutowało na PlayStation 3, lecz później otrzymało bardzo dobry remaster na PS4. Twórcy poprawili oprawę wizualną oraz dodali do zestawu fabularne rozszerzenie Left Behind. 

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain


Gry z serii Metal Gear Solid zawsze były dosyć mocno rozbudowane, lecz dopiero The Phantom Pain urosło do rangi prawdziwego molocha. Hideo Kojima przygotował wielką produkcję, przy której można spędzić dziesiątki godzin. Fabularnie może nie jest najlepiej, ale za to gameplay zachwyca na każdym kroku – zwłaszcza wachlarz ruchów głównego bohatera. 

The Elder Scrolls V: Skyrim


Nie jestem wielkim fanem tej gry, ale nie można Skyrimowi odmówić rozmachu i uwielbienia przez graczy. Studio Bethesda stworzyło potężną grę AAA, która nawet pomimo kilku lat na karku, nadal przyciąga do siebie rzesze użytkowników. 

God of War


Twórcy God of War, pracując nad tą odsłoną, postanowili wywrócić do góry nogami dotychczasowe założenia marki. Produkcja bardzo na tym zyskała, dzięki czemu gracze otrzymali fenomenalną grę akcji, w której poznaliśmy Kratosa z trochę innej strony. 

Wiedźmin 3: Dziki Gon


W Polsce również produkujemy gry AAA, czego najlepszym dowodem jest trzecia odsłona Wiedźmina. Studio CD Projekt RED udowodniło, że można stać się istotnym międzynarodowym producentem, startując z pozycji niewielkiego studia tworzącego dosyć skromne gry niezależne (jak np. pierwszy Wiedźmin). https://www.ceneo.pl/Gry;szukaj-wied%c5%bamin+3+dziki+gon

The Last of Us: Part II


Na koniec zostawiłem drugą odsłonę The Last of Us, która również spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem przez recenzentów. Gra zachwyca zarówno na płaszczyźnie fabularnej, jak i gameplayowej. To niezwykle dojrzały akcyjniak, w którym dużą rolę odgrywa również skradanie. 
Autor: Łukasz Morawski