Data modyfikacji:

Gods Will Fall. Poradnik, wymagania i recenzja

Był taki okres w branży growej, że do sklepów trafiało coraz więcej produkcji, w których twórcy prowadzili graczy za rączkę. Na szczęście trend ten dosyć szybko umarł, dzięki czemu wymagające tytuły znowu znalazły swoich sprzymierzeńców. Najlepszym tego dowodem jest popularność gatunku soulslike rozpowszechnionego przez studio FromSoftware. Niestety, wraz z wysokim poziomem trudności musi iść też coś więcej, co będzie w stanie przyciągnąć graczy do ekranu. Czy udało się to twórcom Gods Will Fall? O tym przekonacie się z dalszej części recenzji.

Polecamy: Premiery 2021. Jakie nowe gry?

gods will fall poradnik

Gods Will Fall na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 30 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Gods Will Fall na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7950 lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 30 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Czy warto zagrać w Gods Will Fall? Recenzja gry

Podoba mi się to, że w mediach coraz więcej miejsca poświęca się niezależnym, niewielkim produkcjom, dzięki czemu mają one szanse dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Nie każda gra musi posiadać niebotyczny budżet oraz fotorealistyczną oprawę wizualną, żeby można było się przy niej dobrze bawić. Czasami wystarczy ciekawy pomysł oraz solidne wykonanie – tym tropem poszło studio Clever Beans, a efekt ich pracy jest dosyć ciekawy.

Napisałem „dosyć”, ponieważ w ogólnym rozrachunku ciężko jest mi być fanem tej produkcji, pomimo ogólnych dobrych wrażeń jakie mi dostarczyła. Zdecydowanie największą bolączką Gods Will Fall jest poziom trudności, który nie tylko wynika z wprowadzenia do gry systemu permadeath, ale głównie z topornego systemu walki. To właśnie gameplay sprawił mi najwięcej problemów, przez co gra wydawała się być jeszcze trudniejsza, niż zakładaliby to jej twórcy.

Gracze otrzymują do dyspozycji kilku wojowników, którzy różnią się paroma podstawowymi parametrami. Niektórzy są grubsi, przez co wolniejsi, zaś bohaterowie z mniejszą wagą potrafią szybciej się poruszać, ale za to zadają mniej obrażeń. System ten jest mało złożony i dosyć szybko można wyczuć, jaki wojownik poradzi sobie w konkretnych warunkach.

Niestety sama konfrontacja z przeciwnikami nie należy do najlepszych. Postacie poruszają się dosyć sztywno, a ich responsywność nie jest tak dobra, jak powinna. Przez to nawet pojedynki z najprostszymi oponentami mogą sprawić problem, bo nietrudno o błąd przy siermiężnym sterowaniu.

Na plus natomiast zaliczam system permadeath, który wymaga od użytkownika skupienia. W grze świat zwiedzamy swobodnie i sami decydujemy o tym, jakie dungeony w danym momencie chcemy zaliczyć. Jeżeli w trakcie gry stracimy wszystkich wojowników, to całą zabawę trzeba powtarzać od początku. Brutalne? Jasne, ale doskonale wpisuje się w atmosferę produkcji oraz znacząco wydłuża czas potrzebny do ukończenia gry.

A skoro wspomniałem już o atmosferze, to warto wspomnieć jaki jest motyw przewodni gry. W Gods Will Fall wcielamy się w celtyckich wojowników, którzy sprzeciwiają się bogom traktującym ludzi jak śmieci. Jedynym sposobem na zakończenie ich rządów, jest doprowadzenie do upadku. Tylko w ten sposób ludzie będą mogli żyć zgodnie z własną wolą, bez bata nad głową.

Jeśli lubicie oryginalne niezależne produkcje, to Gods Will Fall powinniście dać szansę. Musicie jednak liczyć się z tym, że gameplay pod wieloma względami będzie w stanie was rozczarować. Oczywiście są to tylko moje prywatne odczucia i możliwe, że sami ocenicie system walki znacznie przychylniej

Gods Will Fall - poradnik

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących rozgrywki oraz innych rzeczy związanych z grą.

Jak przejść Gods Will Fall?

Jak już wcześniej pisałem, gra nie należy do najłatwiejszych, dlatego przy pierwszej próbie powinniście być przygotowani na porażkę. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie dokładnie, na co mogą pozwolić sobie konkretni bohaterowie, nawet kosztem ich śmierci. Dopiero przy drugiej próbie postarajcie się wytrzymać do finału.

Warto pamiętać, że postać, która zginęła w danym dungeonie zostanie przywrócona do żywych, kiedy zostanie pokonany strzegący go bóg. W związku z tym, jeśli wejdziecie do jakiegoś lochu, to skupcie się tylko na nim i nie przechodźcie do innego. Lepiej nie ryzykować śmiercią wojowników w kilku dungeonach.

Ile godzin zajmuje ukończenie Gods Will Fall?

Jeżeli będziecie w stanie dotrzeć do finału bez utraty wszystkich wojowników, to napisy końcowe powinniście zobaczyć mniej więcej po jakichś pięciu/sześciu godzinach zabawy. Gods Will Fall nie jest wiec zbyt długą grą, aczkolwiek częste próby wynikające z permadeath z pewnością wydłużają rozgrywkę.

Na czym zagrać w Gods Will Fall?

Dzieło studia Clever Beans zostało stworzone z myślą o komputerach osobistych oraz wszystkich konsolach 8. generacji. Oznacza to, że w Gods Will Fall zagrają zarówno posiadacze PlayStation 4, jak i Xbox One i Nintendo Switch. Produkcję oczywiście można również odpalić na PS5 i XsX w trybie wstecznej kompatybilności.

Premiera Gods Will Fall – kiedy?

Gra zadebiutowała tego samego dnia na wszystkich platformach. Premiera Gods Will Fall odbyła się 29 stycznia 2021 roku. Tytuł dostępny jest wyłącznie w oryginalnej, angielskiej ścieżce językowej.

Grę do testów dostarczyła firma Koch Media Poland, za co serdecznie dziękuję!

Autor: Łukasz Morawski