Data publikacji:

Generacje procesorów Intel. Który procesor wybrać?

Kupując procesor do komputera stacjonarnego lub wybierając nowego laptopa, wielu użytkowników staje przed tym samym problemem, czy wybrać układ AMD Ryzen, czy też może ten od firmy Intel. Obie linie CPU mają swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Postarajmy się więc pokrótce odpowiedzieć, czy któraś z nich ma rację.

intel

Od przeszło kilkudziesięciu lat firma Intel pozostaje światowym liderem produkcji procesorów komputerowych, które znajdziemy w stacjonarnych pecetach, laptopach oraz wielu innych urządzeniach. Warta wiele miliardów dolarów spółka jest również technologicznym innowatorem, który stworzył ogromną liczbę patentów oraz standardów wyznaczających kierunki rozwoju całej branży komputerowej.

Czytaj również: Ranking procesorów CPU

Niezwykle przepastny katalog produktów Intela może onieśmielić każdą osobę, która nie orientuje się w nazewnictwie procesorów i nie wie, jakie znacznie ma ich specyfikacja techniczna. Zagubieni konsumenci, którzy wybierają chociażby nowego laptopa, nie mają więc żadnego punktu odniesienia, co do tego, który procesor okaże się realnie lepszy (jego szybkość nie ma w tej chwili na przykład dużego znaczenia). W materiałach marketingowych bardzo często przeczytamy o najnowszej generacji procesorów Intel, co jednak dokładanie to oznacza? I czy przynależność do danej generacji ma rzeczywiście wpływ na wydajność CPU?

Najczęściej popełniany błąd w identyfikacji generacji procesorów Intela

Generacje procesorów Intel są bardzo często mylnie identyfikowane przez kupujących, a czasami też przez samych sprzedawców. Osobom tym wydaje się, że literowo-cyfrowe skróty i3, i5, i7 czy i9, które znajdują się w nazwie układu, wskazują na aktualną generację sprzętu. W rzeczywistości są to standardowe oznaczenia klasy procesorów, które informują o ich wydajności oraz przeznaczeniu i nie mają nic wspólnego z generacjami.

Procesory Intel Core i3 przeznaczone są dla mniej wydajnych komputerów biurowych i odznaczają się najniższą ceną. Układy Intel Core i5 stworzone są z myślą o bardziej wymagających zadaniach. Nadają się idealnie do gier oraz pracy z aplikacjami graficznymi. Intel i7 i i9 to najszybsze CPU na rynku. Kupują je entuzjaści nowych technologii, profesjonaliści, tacy jak projektanci 3D czy edytorzy materiałów wideo, a także najbardziej zagorzali gracze, którzy w poszukiwaniu wydajności nie idą na jakiekolwiek kompromisy. W nazwach procesorów Intel korzysta z wielu innych przedrostków, takich jak Pentium, Core Duo czy Celeron, ale żaden z nich nie wskazuje wprost na generację.

Dla przykładu, patrząc na nazwę jakiegokolwiek CPU z 2013 roku (Intel Core i5 4570 i modelu obecnie znajdującego się w sprzedaży - Intel Core i5-11400), bez znajomości znaczenia ich numerów seryjnych nie jesteśmy w stanie powiedzieć, który z nich jest lepszy, a także do jakiej generacji należy.

Czym są generacje procesorów Intela?

Sam koncept sformalizowanych generacji procesorów w przypadku Intela jest względnie nowy i sięga zaledwie 2010 roku. Od tamtego czasu firma używa wewnętrznie tego samego systemu identyfikacji, Wspomina się o nim również w materiałach marketingowych, a także recenzjach poszczególnych produktów oraz w newsach branżowych. W obrębie pojedynczej generacji znajdziemy układy każdego typu, od Core i3 do Core i9, które zbudowane zostały w oparciu o tę samą „architekturę”. Pod terminem tym kryją się przeróżne specjalistyczne technologie wytwarzania oraz konstrukcji mikroprocesorów (np. wielkość pojedynczych tranzystorów), a także metody ich komunikacji z innymi podzespołami peceta. Procesory w obrębie jednej generacji otrzymują swoją nazwę kodową, np. Coffe Lake, oraz specyficzne numery seryjne.

Przegląd generacji procesorów Intel – charakterystyka każdej z nich

Pierwsza generacja – Nehalem

Pierwsza numerowana generacja procesorów Intel Core. Wchodzące w jej skład CPU zadebiutowały w sprzedaży w 2010 roku, korzystały ze złącza 1156 LGA na płycie głównej oraz dwukanałowej pamięci DDR3. Największą innowacją było wprowadzenie nowego procesu produkcyjnego, w którym pojedynczy tranzystor na płytce procesora osiągnął rozmiary 45 nanometrów (poprzednio było to 60 nm i 90 nm).

Druga generacja – Sandy Bridge

Druga generacja zadebiutowała w 2011 roku. Procesory wykonem zostały w technice 32 nanometrów, korzystały ze złącza 1155 LGA oraz dwukanałowej pamięci DDR3 o maksymalnym taktowaniu 1066 MHz.

Trzecia generacja – Ivy Bridge

Modele z tej generacji trafiły do sklepów we wrześniu w 2012 roku. Używały złącza 1155 LGA oraz dwukanałowej pamięci DDR3 o maksymalnym taktowaniu 1600 MHz. Po raz kolejny poprawiono proces produkcyjny, zmniejszając tranzystory do wielkości 22 nanometrów.

Czwarta generacja – Haswell

Debiut generacji nastąpił w czerwcu 2013 roku. Procesory korzystały z procesu 22 nanometrów, ale wymagały nowych złącz (LGA 1150, BGA 1364, LGA 2011-3) oraz pozwalały na instalację nowego typu pamięci RAM (DDR4).

Piąta Generacja – Broadwell

Procesory pojawiły się w sprzedaży w 2015 roku, korzystając z nowego i przełomowego procesu produkcyjnego 14 nm, który zapewnił skok wydajnościowy oraz obniżenie poziomu zużycia energii. Współpracowały ze złączem 1150 LGA oraz pamięciami DDR3 i DDR4.

Szósta Generacja – Skylake

Szósta generacja zawitała do sklepów zaledwie kilka miesięcy po piątej. Premiera nastąpiła w sierpniu 2015 roku. Intel wprowadził tu tylko drobne zmiany do konstrukcji CPU Haswell.

Siódma generacja – Kaby Lake

Procesory Kaby Lake były odświeżonymi wersjami układów Skylake, które nadal opierały się o tę samą architekturę 14 nm. Korzystały jednak ze złącz LGA 1151 oraz współpracowały z pamięciami DDR4 o taktowaniu 24000 MHz.

Ósma generacja – Kaby Lake R

Kolejne odświeżenie sprawdzonej technologii. Od CPU Kaby Lake różniły się częściowo wsparciem dla pamięci DDR4 o taktowaniu 2666 MHz.

Dziewiąta generacja – Coffe Lake

Premiera procesorów nastąpiła pod koniec 2017 roku. Podczas tej generacji Intel po raz pierwszy wprowadził do sprzedaży linię Core i9, a także ośmiordzeniowe CPU. Układy wykorzystywały zmodyfikowany slot LGA 1151.

Dziesiąta generacja – Cannon Lake/Ice Lake

Generacja, która została podzielona na dwie części. Procesory Cannon Lake wprowadzone zostały na przełomie 2017 i 2018 roku i jako pierwsze w historii Intela korzystały z architekty 10 nm. Ice Lake to odświeżona wersja CPU Cannon Laek, która oferowała wyższą wydajność. Procesory dziesiątej generacji Intela, które wciąż znajdują się w sklepach, wymagają złącza BGA1526 oraz oferują wsparcie dla pamięci DDR4-3200, standardu Wi-Fi 6 (802.11ax) oraz Thunderbolt 3.

Jedenasta generacja – Tiger Lake

Premiera pierwszych egzemplarzy procesorów z jedenastej generacji miała miejsce w październiku 2020 roku. Korzystają one z ulepszonego procesu produkcyjnego 10 nm i są kompatybilne z pamięciami DDR5.

Autor: Redakcja ekspert ceneo