Data publikacji:

Fort Solis – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Polskie studia zajmujące się produkcją gier wielokrotnie udowodniły, że bardzo dobrze radzą sobie w produkcji tytułów reprezentujących gatunek horrorów i thrillerów. Teraz do tego grona dołączyła ekipa Fallen Leaf, która wspólnie z firmą Black Drakkar Games przygotowała kosmiczną grę grozy z gwiazdorską obsadą. Sprawdźcie, o co chodzi w Fort Solis.
Fort Solis

Premiera Fort Solis na PC i konsolach

Dzieło Polaków zadebiutowało 22 sierpnia 2023 roku na wszystkich planowanych platformach. W Fort Solis możecie zagrać na komputerach osobistych oraz PlayStation 5 i na ten moment nic nie wskazuje na to, że twórcy przygotują także port na sprzęt Microsoftu. Początkowo produkcja była dostępna wyłącznie w cyfrowej dystrybucji, aczkolwiek – za sprawą firmy Plaion Polska (wydawca) – 6 października 2023 roku do sprzedaży trafiło pudełkowe wydanie. Niestety dostępne jest ono wyłącznie na PS5.
Cena Fort Solis w wersji fizycznej została ustalona na 169,90 złotych, aczkolwiek na Ceneo.pl znajdziecie także tańsze oferty. Warto dodać, że dystrybutor nie ograniczył się jedynie do klasycznego pudełka z płytą, tylko zaoferował dodatkowo wsuwany kartonik z efektem 3D oraz pocztówkę z metalicznym wykończeniem. Jeżeli więc lubicie tego typu bonusy, to koniecznie zamówcie swój egzemplarz, ponieważ ich liczba jest limitowana.

Czy w Fort Solis jest dostępna polska wersje językowa?

Z racji tego, że mamy do czynienia z polską produkcją, wypadałoby, aby gra oferowała rodzimą wersję językową. Takowa na szczęście się pojawiła, choć twórcy postanowili ograniczyć ją wyłącznie do napisów. W tym przypadku jest to jak najbardziej słuszna decyzja, ponieważ developer zaangażował do swojej produkcji prawdziwe legendy growego dubbingu i nie tylko takie jak Roger Clark (Arthur Morgan z Red Dead Redemption 2), Julia Brown („Fundacja”, „Eve”) lub Troy Baker, którego znamy m.in. z roli Joela z serii The Last of Us.

Fabuła w Fort Solis – o co tu chodzi?

W grze studia Fallen Leaf przenosimy się do przyszłości, gdzie ludzkość zdołała wybudować na Marsie własne placówki badawcze i górnicze. Rola głównego bohatera w Fort Solis przypadła niejakiemu inżynierowi Jackowi Leary’emu, który przybył na Czerwoną Planetę w ramach odpowiedzi na wezwanie alarmowe. Na miejscu okazuje się, że baza jest niemalże całkowicie opustoszała i nie wiadomo, co się stało z personelem. Na domiar złego nadchodzi potężna burza, uniemożliwiająca ucieczkę.
Czytaj również: Polecane polskie gry
Protagonista zostaje więc zmuszony do pozostania w tytułowym Fort Solis, gdzie niewątpliwie czyha na niego zagrożenie. Leary postanawia nie czekać biernie na pomoc, tylko bierze sprawy w swoje ręce, próbując odkryć tajemnice tego niebezpiecznego miejsca. Produkcja została zrealizowana w bardzo filmowy sposób i tak naprawdę bazuje w głównej mierze na rozwijaniu fabuły. Czas trwania gry również odpowiada kinowym standardom, ponieważ do napisów końcowych można dotrzeć w niespełna trzy godziny.

Rozgrywka w Fort Solis – najważniejsze elementy gry

Jak już wcześniej pisałem, dzieło polskich developerów na pierwszym miejscu stawia przede wszystkim fabułę. Jeśli więc oczekiwaliście produkcji pokroju Dead Space Remake czy The Callisto Protocol, to niestety muszę was rozczarować. Fort Solis najłatwiej określić jako narracyjną grę przygodową, której zdecydowanie bliżej jest do takich tytułów jak antologia The Dark Pictures lub The Quarry. Oczywiście nie oznacza, że jest to wada gry – po prostu twórcy zdecydowanie bardziej woleli stworzyć spokojniejszą przygodówkę, niż klasycznego akcyjniaka nastawionego na walkę z oponentami.
Zabawa w Fort Solis sprowadza się głównie do eksplorowania kolejnych pomieszczeń oraz rozwiązywania bardzo łatwych zagadek logicznych. Tak naprawdę wszystko robimy po to, aby aktywować kolejne przerywniki filmowe, w których przyglądamy się losom naszego protagonisty. Podczas rozgrywki niezwykle istotne jest także przyglądanie się znalezionym w lokacjach przedmiotom, ponieważ mogą one dać nam odpowiedź, co wydarzyło się w bazie. Gracze natrafią także na szereg dokumentów oraz nagrań pracowników placówki, co popycha historię do przodu.
Jeżeli jesteście przygotowani na to, że Fort Solis jest bardziej filmem niż grą, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że bardzo miło spędzicie czas przy tym tytule. A jeśli nadal mielibyście wątpliwości, to koniecznie obejrzyjcie zwiastun premierowy przygotowany przez twórców, który da wam namiastkę tego, czego możecie spodziewać się podczas grania:

Jakie są wymagania sprzętowe Fort Solis?

Jedną z największych zalet Fort Solis bez wątpienia jest przepiękna oprawa wizualna. Twórcy zadbali o intrygujące lokacje pełne detali oraz realistyczne modele postaci z bardzo dobrze przygotowaną mimiką. Oczywiście przełożyło się to na stosunkowo wysokie wymagania sprzętowe, dlatego przed zagraniem koniecznie się upewnijcie, że wcześniej nie będziecie musieli ulepszyć swojego peceta.

Minimalne:

 • Procesor: Intel Core i5-4670 3.4 GHz / AMD Ryzen 3 2300U 2.0 GHz
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Karta graficzna: 6 GB GeForce GTX 1060 / Radeon RX 5600 lub lepsza
 • Miejsce na dysku: 17 GB HDD
 • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
 • Rekomendowane:

 • Procesor: Intel Core i7-6800K 3.4 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Karta graficzna: 8 GB GeForce RTX 3070 / 16 GB Radeon RX 6800 lub lepsza
 • Miejsce na dysku: 17 GB HDD
 • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
 • Zdjęcie: materiały prasowe Fallen Leaf
  Łukasz Morawski
  Łukasz Morawski

  Magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UMK. Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.