Data publikacji:

Seria Fallout – przegląd gier

Nie da się ukryć, że Fallout to jedna z popularniejszych zachodnich serii gier, która jest rozwijana już od 1997 roku. Aktualnie fani z całego świata czekają na piątą odsłonę, ale zanim to nastąpi, minie jeszcze sporo czasu. Jeśli więc do tej pory nie mieliście okazji zagrać w żadną z nich, to z tego tekstu dowiecie się, po którą cześć powinniście sięgnąć i dlaczego.
fallout gry

Klasyczne odsłony Fallouta

Aktualnie rozgrywka i oprawa wizualna dwóch pierwszych odsłon Fallouta może być uznawana za zbyt archaiczną, ale w latach 90. miała do zaoferowania sporo ciekawych mechanizmów. I nawet jeśli jesteście przyzwyczajeni do współczesnych tytułów, to i tak powinniście zacisnąć zęby i spróbować swoich sił z dziełami kultowego studia Black Isle.
W ten sposób przeżyjecie niesamowite przygody i poznacie fabuły, jakich nie powstydziłyby się najlepsze książki z gatunku postapo i science fiction. W dodatku są to erpegi z prawdziwego zdarzenia, gdzie każda decyzja ma na coś wpływ, a rozwój bohatera odgrywa niebagatelne znaczenie dla przebiegu rozgrywki. A jeśli preferujecie turowy system walki, to koniecznie sprawdźcie też Fallout Tactics: Brotherhood of Steel, który wywrócił założenia serii do góry nogami.
Czytaj również: Gra Bethesdy – Starfield

Fallout 3

Kiedy w 2008 roku do sprzedaży trafiła trzecia odsłona Fallouta, fani zostali podzieleni. Niektórzy uważali, że przejście serii w ręce Bethesdy było strzałem w stopę, innym nie podobało się zrezygnowanie z rzutu izometrycznego na rzecz pełnego trójwymiaru. Ale znaleźli się też tacy, którzy zaakceptowali to dzieło z całym dobrodziejstwem inwentarza.
Produkcja co prawda oferowała zupełnie inny gameplay niż klasyki Interplay Entertainment, ale w dalszym ciągu udało się zachować klimat pierwowzoru. Nadal mieliśmy do czynienia z rozbudowanym uniwersum, w którym ludzkość musiała ukryć się na wiele lat w schronach, po tym jak Ziemia została potraktowana bombami atomowymi. Nie zabrakło też charakterystycznego dla serii humoru.

Fallout: New Vegas

Obsidian Entertainment to bez wątpienia jedno z ambitniejszych studiów developerskich w branży growej. To właśnie ten zespół odpowiada za genialnego Pentimenta, serię Pillars of Eternity czy przezabawne South Park: Kijek Prawdy. Amerykanie dostali też od Bethesdy Softworks szansę na stworzenie własnej produkcji w uniwersum Fallouta.
Jak się później okazało, był to strzał w dziesiątkę, ponieważ New Vegas do dzisiaj uznawany jest za najlepszą trójwymiarową odsłonę serii. Z jednej strony dostaliśmy rozgrywkę bardzo zbliżoną do „trójki”, ale za to produkcja wyróżniała się świetnie napisaną historią, od której nie sposób było się oderwać. Na plus też działała możliwość przyłączenia się do różnych frakcji o wątpliwej moralności.

Fallout 76

W 2018 roku Bethesda Game Studios wypuściła na światło dzienne pierwsze MMORPG osadzone w świecie Fallouta. Produkcja zaliczyła fatalny start i w pierwszych miesiącach spotykała się głównie z krytyką ze strony graczy. Niemniej producent wziął się w garść, posłuchał uwag społeczności i zaczął naprawiać swoje dzieło, dzięki czemu dzisiaj jest to zupełnie inny tytuł niż podczas debiutu. Rozgrywka bazuje na podobnych mechanizmach, co w „trójce” i „czwórce”, lecz tym razem możemy przemierzać zrujnowane miasta i pustkowia ze znajomymi bądź obcymi osobami napotkanymi po drodze.

Fallout 4

Zdecydowanie najnowsza odsłona cyklu, za którą odpowiadało już studio Bethesda Game Studios. W tym przypadku dostaliśmy tytuł bardzo podobny do „trójki”, lecz oferujący o wiele większy rozmach. Twórcy nie tylko położyli nacisk na główny wątek fabularny, ale zadbali także o dodanie wielu nowych aktywności, które na dłużej miały nas zatrzymać w tym postapokaliptycznym świecie.
W Fallout 4 bardzo mocno rozbudowano system craftingu, co miało wiązać się z motywem przewodnim gry, czyli odbudowywaniem zniszczonego świata. W związku z tym developer dołożył też system stawiania budynków, które mogliśmy dekorować wedle własnych preferencji.

Gra planszowa Fallout

Jeśli czujecie, że potrzebujecie zrobić przerwę od ekranu, ale nie chcecie rozstawać się ze swoją ukochaną marką, to Andrew Fischer i Nathan Hajek znaleźli dla was rozwiązanie. Tych dwóch gości przygotowało bardzo ciekawą grę planszową bazującą na Falloutach od Bethesdy Softworks. Ich dzieło oferuje zabawę dla maksymalnie czterech osób, choć nic nie stoi też na przeszkodzie, aby grać samemu. Głównym celem rozgrywki jest jak najdłuższe przetrwanie na pustkowiach, zdobywając po drodze reputację. To przyjemna planszówka z mało skomplikowanymi zasadami.

Fallout Shelter

Bethesda Softworks nie tylko pracowała nad trójwymiarowymi odsłonami serii, ale ma także w dorobku produkcję mobilną osadzoną w świecie Fallouta. I choć tytuł najpierw dostępny był tylko na urządzeniach z systemami iOS i Android, to później doczekał się też portów na pecety i konsole poprzedniej generacji.
W Fallout Shelter mamy do czynienia z wymagającą strategią ekonomiczną, w której naszym zadaniem jest rozbudowywanie podziemnych schronów o kolejne pomieszczenia. Jednocześnie musimy dbać o stan zdrowia i komfort przebywających tam ludzi. Ciekawa gierka z bardzo fajną, kreskówkową oprawą wizualną.
Zdjęcie: materiały prasowe Bethesda Softworks
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.