Data publikacji:

Expeditions: A MudRunner Game – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Było już błoto w Spintires, mieliśmy też śnieg w SnowRunnerze, to teraz przyszła pora na połączenie obu settingów i stworzenie najbardziej rozbudowanej odsłony serii. Jeżeli nie boicie się wyzwań i lubicie produkcje, które wymagają od was skupienia i taktycznego myślenia, to Expeditions: A MudRunner Game z pewnością przypadnie wam do gustu. Sprawdźcie, na jakich platformach zagracie w ten tytuł, a także ile kosztuje pudełkowe wydanie.
expeditions a mudrunner game

Premiera Expeditions: A MudRunner Game na PC i konsolach

Jeżeli nie możecie się doczekać, aż usiądziecie za kierownicą samochodów terenowych, to mam dla was dobrą wiadomość. Produkcja jest już dostępna w sprzedaży, ponieważ oficjalna premiera Expeditions: A MudRunner Game odbyła się 5 marca 2024 roku na wszystkich planowanych platformach. Studio Saber Interactive chciało, aby ich najnowsze dzieło dotarło do jak największego grona odbiorców, dlatego producent zdecydował się nie ograniczać wyłącznie do konsol nowej generacji, tylko wydać swoją grę na wszystkich aktualnie funkcjonujących platformach. Oznacza to, że w dzieło amerykańskiego developera zagramy zarówno na komputerach osobistych, jak i PlayStation 5, Xbox Series X|S oraz PlayStation 4, Xbox One, a nawet Nintendo Switch.

O co chodzi w Expeditions: A MudRunner Game?

W poprzednich produkcjach z tej serii twórcy skupiali się głównie na przewożeniu ciężkich towarów w trudnych warunkach. Gracze musieli kombinować, jak przemieścić wielką ciężarówkę z załadowaną naczepą przez wąską ścieżkę gdzieś w górach. Tymczasem Expeditions: A MudRunner Game podchodzi do tematu w trochę inny sposób. Oczywiście główne założenia rozgrywki są bardzo podobne, jednakże tym razem bierzemy udział w ekspedycjach naukowych, a naszym zadaniem jest prowadzenie licznych badań. Zanim jednak rozłożymy aparaturę, wcześniej konieczne jest dotarcie do celu podróży, co wiąże się z wieloma trudnościami, począwszy od ustalenia optymalnej trasy i dobrania odpowiedniego pojazdu do panujących na drodze warunków.
Studio Saber Interactive przygotowało produkcję, która przyciągnie do siebie zarówno miłośników motoryzacji, jak i nowicjuszy. Weterani serii w dalszym ciągu mogą liczyć na bardzo wysoki poziom trudności, jednakże nie da się nie zauważyć, że twórcy delikatnie ułatwili niektóre mechanizmy rozgrywki, dodając do tego więcej możliwości dostosowania poziomu gameplayu do swoich umiejętności. Jest to jak najbardziej godne pochwały, ponieważ dzięki temu marka otworzyła się na nowych odbiorców, którzy wcześniej unikali jej jak ognia. Niemniej, w Expeditions: A MudRunner Game nadal bardzo łatwo zakopać się w wielkim błocie, spaść ze wzgórza czy zatopić pojazd w zbyt głębokim stawie.
Do dyspozycji graczy oddano wiele zróżnicowanych pojazdów, które dodatkowo zostały wyposażone w szereg gadżetów służących do prowadzenia badań naukowych i wykaraskania się z tarapatów. Powróciła m.in. lina z hakiem, dzięki której przyczepimy auto lub ciężarówkę do pobliskiego drzewa i wyciągniemy się z grzęzawiska. Ponadto weszliśmy w posiadanie drona umożliwiającego dokładne sprawdzenie terenu lub echo sondy pozwalającej na wykrycie metali w akwenach wodnych. Takich dodatków jest tutaj naprawdę sporo, a część z nich obsługujemy poprzez sekwencje QTE, które w ciekawy sposób rozwijają rozgrywkę.
Oprócz tego przed przystąpieniem do ekspedycji musimy rozwijać swoją bazę wypadową poprzez budowanie nowych budynków oraz zatrudnianie odpowiednio wykwalifikowanego personelu. Jednakże w dalszym ciągu i tak najwięcej czasu poświęcamy na powolne i metodyczne przemieszczanie się pojazdami po mapach (tym razem padło m.in. na Arizonę i Karpaty). Studio Saber Interactive po raz kolejny zadbało o jak najbardziej realistyczne odwzorowanie fizyki i konstrukcje terenu reagującego na czynności wykonywane przez gracza. Jeśli więc lubicie tego typu powolne produkcje, testujące waszą cierpliwość, to przy Expeditions: A MudRunner Game powinniście bawić się bardzo dobrze.

Ile kosztuje Expeditions: A MudRunner Game?

W tym przypadku nie mamy do czynienia z wysokobudżetową produkcją z segment AAA, co bezpośrednio przekłada się na o wiele niższą cenę niż w przypadku innych współczesnych tytułów. Za produkcję musimy zapłacić ok. 139–149 złotych w zależności od platformy i oferty sklepu internetowego – na Ceneo.pl znajdziecie dokładne informacje odnośnie do ceny Expeditions: A MudRunner Game. Warto zaznaczyć, że wydawca zdecydował się na przygotowanie pudełkowej edycji, która jednak jest dostępna wyłącznie na konsolach. Posiadacze gamingowych pecetów muszą niestety ograniczyć się do cyfrowej dystrybucji na Steamie i Epic Games Store. Fizyczna edycja zawiera wyłącznie płytę lub kartridż z grą, bez żadnych dodatkowych bonusów.

Czy w Expeditions: A MudRunner Game jest dostępna polska wersje językowa?

Lokalnym dystrybutorem Expeditions: A MudRunner Game jest firma Plaion Polska, która zazwyczaj wydaje gry na terenie naszego kraju w polskiej wersji językowej. Nie inaczej jest w tym przypadku – oczywiście dubbing pozostał w oryginalnym wydaniu, natomiast twórcy przygotowali napisy, które w zupełności wystarczą do komfortowej zabawy. Spolszczenie jest dużą zaletą, bowiem w grze występuje bardzo specjalistyczny język, który mógłby sprawiać problemy nawet osobom znającym angielski, lecz nie interesującym się na co dzień motoryzacją.

Oprawa wizualna i wymagania sprzętowe Expeditions: A MudRunner Game

Grafika w Expeditions: A MudRunner Game nie jest oszałamiająca, ale zdecydowanie nie można odmówić jej uroku. Przede wszystkim największe wrażenie robią bardzo ładne widoczki i projekty lokacji, które sprawiają, że aż nie chce się przerywać zabawy. Oczywiście twórcy zadbali ponownie o bardzo dobre odwzorowanie wyglądu pojazdów, a także efektów towarzyszących poruszaniu się po błocie i innym terenie realistycznie reagującym na kontakt z kołami. Prosta oprawa wizualna ma też swoje plusy, bo dzięki temu udało się wydać grę na Nintendo Switch, a z kolei pecetowcy nie muszą obawiać się wysokich wymagań sprzętowych.
Minimalne:
 • Procesor: Intel Core i3-9100 3.6 GHz / AMD Ryzen 3 1300X 3.5 GHz
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon R7 370 lub lepsza
 • Miejsce na dysku: 20 GB HDD
 • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
 • Rekomendowane:
 • Procesor: Intel Core i7-10700 2.9 GHz / AMD Ryzen 5 5600X 3.7 GHz
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Karta graficzna: 6 GB GeForce RTX 2060 / 16 GB Radeon RX 6800 XT lub lepsza
 • Miejsce na dysku: 20 GB HDD
 • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
 • Grę do testów dostarczyła firma Plaion Polska. Opinia należy do autora artykułu.
  Zdjęcie: materiały prasowe Saber Interactive
  Łukasz Morawski
  Łukasz Morawski

  Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.