Data publikacji:

Dysk SSD M.2 ranking. Polecane dyski SSD M.2

Dyski SSD M.2 są coraz bardziej popularne wśród posiadaczy komputerów. Przede wszystkim są one dużo szybsze od tradycyjnych dysków HDD. W który model warto się zaopatrzyć? Sprawdź nasz ranking polecanych dysków SSD M.2.
dysk ssd
Od wielu lat obserwujemy powolne odchodzenie posiadaczy pecetów oraz producentów sprzętu komputerowego od klasycznych magnetycznych dysków twardych HDD. Są one bowiem coraz mocniej wypierane przez półprzewodnikowe dyski SSD (ang. Solid State Drive). Urządzenia te gwarantują nie tylko szybszą pracę oraz transfery danych, ale także bezawaryjne działanie, dzięki którym ich użytkownicy mogą zapomnieć o uszkodzonych sektorach oraz powtarzających się błędach odczytu, będących przypadłością większości HDD po dłuższym okresie ich używania.

Ten skok jakościowy stał się możliwy, ponieważ dyski SSD są pozbawione jakichkolwiek łatwo psujących się i zużywających elementów mechanicznych. Zapis danych następuje w całości na półprzewodnikowych pamięciach Flash, podobnych do tych, które wykorzystywane są np. przez kości RAM. Kolejnym etapem ewolucji tego typu napędów są dyski SSD M.2, które pojawiły się w pierwszej kolejności w laptopach, ale ostatnio zdobywają coraz większą popularności wśród właścicieli zwykłych pecetów stacjonarnych. Przedstawiamy ranking najlepszych SSD M.2 na rynku, przy okazji tłumacząc, czym różnią się one od standardowych SSD.

Czym są dyski SSD M.2?

W przeciwieństwie do zwykłych dysków SSD, zamkniętych w standardowych 2,5-calowych obudowach, napędy M.2 przyjmują kształt niewielkiej karty rozszerzeniowej, którą wkładamy bezpośrednio do dedykowanego łącza na płycie głównej.

Wykorzystujące magistralę PCI Express złącze M.2 oferuje znacznie większą wydajność niż zwykłe kable i interfejs SATA. Dzięki temu zbiegowi maksymalna przepustowość przesyłania danych w dyskach SSD M.2 wynosi 8 GB/s (w przypadku płyty głównej z magistralą PCIe 4.0) lub 4 GB/s (PCIe 3.0). Co więcej, nowsze modele tych napędów korzystają z technologii NVMe, która dodatkowo przyśpiesza ich pracę.

Dyski SSD M.2 powstały początkowo z myślą o laptopach, jednakże ich format oraz osiągi szybko przyciągnęły uwagę użytkowników komputerów stacjonarnych. Obecnie prawie wszystkie nowe płyty główne posiadają już wejście M.2. Ze względu na szybkość i niezawodność większość użytkowników instaluje na nich system operacyjny bądź bibliotekę najczęściej używanych gier i programów.

Jaki dysk SSD M.2 wybrać?

Dyski SSD M.2 dostępne są w kilku standardowych rozmiarach, z których najpopularniejszym jest obecnie Typ-2280.
  • M.2 Typ-2280 (wymiary 22 na 80 mm)
  • M.2 Typ-2230 (wymiary 22 na 30 mm)
  • M.2 Typ-2242 (wymiary 22 na 42 mm)
  • M.2 Typ-2260 (wymiary 22 na 60 mm)
  • M.2 Typ-22110 (wymiary 22 na 110 mm)
Wybierając konkretny model dysku SSD M.2, powinniśmy więc upewnić się, czy fizycznie zamontujemy go w komputerze, a także czy będzie kompatybilny z wszystkimi podzespołami. W 2020 roku w sklepach pojawiły się pierwsze płyty główne obsługujące nowy standard transferu danych PCIe 4.0. Jak już wspomnieliśmy wspierające go dyski oferują dwukrotnie szybsze transfery danych.

Warto jednak podkreślić, że modele te są w pełni kompatybilne ze standardem PCIe 3.0 i starszymi płytami. Jeżeli chodzi o objętość napędu, najbardziej opłacalne są obecnie dyski z 256 i 512 GB pamięci, choć coraz częściej konsumenci sięgają również po taniejące modele 1 TB.

Polecane dyski SSD M.2:

Samsung 980 PRO 1TB M.2

Samsung od lat pozostaje liderem wśród producentów SSD M.2. Napędy z rodziny Samsung 980 PRO współpracują z interfejsem PCIe 4.0 i zostały zaprojektowane z myślą o zapalonych graczach i profesjonalistach. Dysk 980 PRO oferuje dużą przepustowość i wysoką wydajność, potrzebną dla najbardziej wymagających gier, programów graficznych czy analiz danych. Użyte kości pamięci V-NAND 3bit MLC, oprócz szybkości, wytrzymałości i pojemności, zapewniają również oszczędność energii. Przedstawiony model posiada 1 TB pamięci, ale w katalogu producenta znajdują się też wersje o innych pojemnościach.

Samsung 970 Evo 500GB M.2

Dysk SSD M.2, który reprezentuje świetnie ocenianą serię Samsung 970 Evo. Urządzenia z tej rodziny korzystają wyłącznie z interfejsu PCIe 3.0, tak więc są idealnym rozwiązaniem dla osób nie mających zamiaru dopłacać do funkcji, z której z rożnych przyczyn i tak nie skorzystają. Sprzęt współpracuje z technologią NVMe i Intelligent TurboWrite, jak również z kontrolerem Phoenix, które razem usprawniają działanie najbardziej wymagających gier oraz intensywne przetwarzanie grafiki.

WD Black SN850 1TB M.2 PCIe NVMe

Wysokiej jakości 1 TB napęd od firmy Western Digital, znanej z produkcji magnetycznych dysków HDD. Model korzysta z interfejsu PCIe 4.0 i osiąga prędkości odczytu do 7000 MB/s oraz prędkości zapisu do 5300 MB/s, oferuje przy tym do 1 000 000 IOPS (operacji wejścia wyjścia na sekundę) dla płynnej, responsywnej i wydajnej rozgrywki.

Adata XPG Spectrix S40G 1TB M.2

Dysk SSD M.2, który będzie idealnym rozwiązaniem dla zapalonych graczy oraz fanów budowy i upiększania pecetów. Obudowa urządzenia ma kolorowe lampki LED RGB, których konfigurowane przez użytkownika światło będzie się świetnie prezentować w komputerach z przezroczystymi ściankami. Modele z serii dostępne są w pojemnościach do 4 TB, korzystają z technologii PCIe 3.0 oraz posiadają wiele dodatkowych patentów poprawiających wydajność w grach.

WD Blue SN550 1TB M.2 PCIe NVMe 3.0

Kolejna w rankingu propozycja do firm WD, która przeznaczona jest dla bardziej oszczędnych użytkowników pecetów. Chociaż nie współpracuje z najnowszym standardem PCIe 4.0, to pod względem wydajności dorównuje znacznie droższym konstrukcjom konkurencji opartym o PCIe 3.0. Urządzenie dostępne jest w kilku pojemnościach.
Autor: Michał Kułakowski