Data publikacji:

Doom Eternal: The Ancient Gods. Recenzja, poradnik i wymagania

Studio id Software już przy okazji Doom Eternal udowodniło graczom, że jest otwarte na prośby społeczności i próbuje dostosować swój produkt do oczekiwań klientów. W efekcie otrzymaliśmy fantastycznego shootera, który w ciekawy sposób łączył nowoczesne rozwiązania ze sprawdzonymi mechanikami oryginalnych odsłon cyklu. Jeśli po pokonaniu Khan Maykr nadal czujecie niedosyt, to Doom Slayer właśnie został wysłany na kolejną misję. Tym razem musi udać się do królestwa Urdak i stawić czoła tamtejszemu złu. Zapraszam do recenzji dodatku The Ancient Gods!

Sprawdź również: Premiery gier na PC, PS4 i PS5 oraz Xbox

doom eternal the ancient gods

Doom Eternal: The Ancient Gods na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5 3.3 GHz / AMD Ryzen 3
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 290 lub lepsza
  • System operacyjny: Windows 7/10 (64-bit)

Doom Eternal: The Ancient Gods na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i7-6700K 4.0 GHz / AMD Ryzen 7 1800X 3.6 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 8 GB GeForce GTX 1080 / Radeon RX Vega 56 lub lepsza
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Czy warto zagrać w Doom Eternal: The Ancient Gods? Recenzja gry

Uwielbiam to, że w branży gier funkcjonują jeszcze studia lubiące pływać pod prąd i nie ulegające w pełni współczesnym trendom. W dobie coraz łatwiejszych strzelanek, samoregerujacego się zdrowia i chowania za przeszkodami, Doom Eternal jawi się jako relikt przeszłości. Na szczęście za grę nie odpowiadało byle jakie studio, tylko doświadczone id Software, które stworzyło rewelacyjnego retro shootera z całą masą nowoczesnych rozwiązań.

Jeśli graliście już wcześniej w podstawkę, to doskonale wiecie, czego możecie oczekiwać po The Ancient Gods. Po raz kolejny mamy do czynienia ze stosunkowo otwartymi lokacjami, wypełnionymi po brzegi coraz to bardziej wymagającymi falami wrogów. Podczas grania odnosiłem wrażenie, że poziom trudności w dodatku jest jeszcze większy, niż w Eternal, przez co niektóre sekwencje dały mi ostro w kość. I to nawet na niższych poziomach trudności!

Pierwsza część The Ancient Gods (w przyszłym roku udostępniona zostanie kolejna) nie ma dla graczy litości, dlatego kierowana jest głównie w stronę shooterowych wyjadaczy. To taki Dark Souls, tyle, że z bronią palną i nie trzeba robić fikołków.

Gdybyście jednak nie mieli ochoty na zaliczenie podstawowej wersji gry, to dodatek można kupić samodzielnie. Miejcie tylko na uwadze to, że nie dostaniecie żadnego levelu na rozgrzewkę, tylko od razu zostaniecie rzuceni na głęboką wodę.

Doom Eternal: The Ancient Gods to bardzo fajny dodatek, który mógłby być jednak odrobinę dłuższy. Twórcy przygotowali zaledwie trzy misje, co pozostawia pewne poczucie niedosytu. Na szczęście każda z plansz mocno się od siebie różni i w każdej można znaleźć coś ciekawego. Polecam!

Sprawdź również, dlaczego warto zagrać w Doom Eternal.

Doom Eternal: The Ancient Gods - poradnik

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących rozgrywki oraz innych rzeczy związanych z grą.

Jak przejść Doom Eternal: The Ancient Gods?

Główne założenia rozgrywki są takie same, jak w podstawowej wersji gry, dlatego odsyłam was do części poradnikowej Doom Eternal, którą przygotowałem przy okazji premiery gry. Znajdziecie tam wskazówki odnośnie wyboru poziomu trudności, leczenia i odnawiania pancerza, a także walki z przeciwnikami.

Ile godzin zajmuje ukończenie Doom Eternal: The Ancient Gods?

Pierwsze fabularne DLC do gry Doom Eternal składa się z trzech mocno rozbudowanych misji fabularnych. Ich ukończenie powinno wam zająć od czterech do ośmiu godzin, w zależności od tego, na jakim poziomie trudności macie zamiar grać oraz czy będziecie zaliczać wszystkie dodatkowe aktywności.

Czy do The Ancient Gods potrzebne jest posiadanie Doom Eternal?

Nie, The Ancient Gods jest samodzielnym rozszerzeniem, które nie potrzebuje do działania podstawowej wersji gry. Produkcja kontynuuje jednak wątki Doom Eternal, dlatego warto zagrać w oryginał, żeby mieć ciągłość fabularną. Aczkolwiek nie jest to obowiązkowe, ponieważ przed przystąpieniem do pierwszej misji, na ekranie wyświetlają się tablice przypominające najważniejsze wydarzenia z podstawki.

Na czym zagrać w Doom Eternal: The Ancient Gods?

Dodatek The Ancient Gods dostępny jest, tak samo jak podstawowa wersja gry, na komputerach osobistych oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One. Twórcy zapowiedzieli, że ich tytuł w przyszłości trafi także na platformy dziewiątej generacji (PlayStation 5 i Xbox Series X) oraz Nintendo Switch.

Premiera Doom Eternal: The Ancient Gods – kiedy?

Rozszerzenie The Ancient Gods zostało podzielone na dwa epizody. Pierwsza część w wersji na komputery osobiste oraz konsole PlayStation 4 i Xbox One trafiła do sprzedaży 20 października 2020 roku. Wersje na pozostałe platformy zadebiutują w późniejszym terminie.

Grę do testów dostarczyła firma Bethesda Polska, za co serdecznie dziękuję!