Data publikacji:

Czy gry z PS4 działają na PS5? Jakie gry działają?

PlayStation 5 to konsola, która szturmem podbiła rynek. Nic dziwnego – fanów produktów od Sony nie brakuje na całym świecie. Wraz z pojawieniem się PS5 wydano również szereg gier, które dedykowane są właśnie tej konsoli. Właściciele urządzenia poprzedniej generacji zastanawiają się jednak, czy gry z PS4 działają na PS5 i odwrotnie. Na szczęście firma Sony nie pozostawiła nas bez odpowiedzi. Koniecznie przeczytaj niniejszy artykuł i dowiedz się, czy gry na PS4 działają na PS5. 
czy gry z ps4 działają na ps5

Czy gry z PS4 działają na PS5?

Masz w domu PlayStation 4, ale jesteś zainteresowany PlayStation 5 i nie wiesz, czy gry na PS4 zadziałają na PS5? Mamy dla ciebie dobrą wiadomość! Sony zapewnia, że niemal wszystkie gry na PS4 działają również na PS5 poza kilkoma wyjątkami. Należą do nich następujące tytuły: 
 • We Sing
 • Just Deal With It!
 • Afro Samurai 2 Revenge of Kuma Volume One
 • Robinson: The Journey
 • Hitman Go: Edycja Ostateczna
 • Shawden.
 • Tych sześciu gier nie odpalimy na PS5, a lista tytułów, które nie będą działały, może się wydłużyć. Na szczęście PS5 oferuje tzw. kompatybilność wsteczną i większość tytułów gier na PS4 bez problemu zadziała na PS5.

  Czy gry z PS5 będą działać na PS4?

  Tutaj mamy już nieco gorszą wiadomość – gry dedykowane PS5 nie będą działały na PS4. Nie uruchomią się też na żadnej innej konsoli starszej generacji. Producenci gier chcą maksymalnie wykorzystać moc obliczeniową PS5, która jest oczywiście większa od PS4. Mówiąc prościej – PlayStation 4 jest po prostu za słabe na odpalenie gier z PlayStation 5. Nie warto doszukiwać się tu złej woli twórców gier – brak możliwości odpalenia gier z PS5 na PS4 wynika wyłącznie z ograniczeń konsoli.

  Jak kupować gry na PS4 i PS5?

  To, że gry na PS5 nie będą działały na PS4, nie oznacza, iż posiadacze PS4 nie mają możliwości cieszenia się ciekawymi, nowymi grami na swoim urządzeniu. Jeżeli nie chcesz zmieniać ulubionej konsoli na najnowszą generację, dokładnie sprawdzaj oznaczenia nowych gier, które pojawiają się na rynku. Twórcy wiedzą, że wielu graczy pozostaje wiernych PS4, dlatego też często przygotowują dwie wersje swojego produktu – i na PS5, i na PS4. Jeżeli ta sama gra ukazuje się w dwóch wersjach, pamiętaj, że tę na PS4 bez problemu włączysz na PS5, zaś gry dedykowanej PS5 nie odpalisz na PS4.
  Podsumowując, jeśli posiadasz PlayStation 4 i chcesz korzystać z gier, wydanych dla PS5, konieczny będzie zakup nowej konsoli. W przypadku zaś, gdy chcesz kupić PlayStation 5 i wciąż cieszyć się grami na PS4 – bez problemu włączysz je na konsoli najnowszej generacji.

  Najlepsze gry na PS5

  Jeśli już rozmawiamy o grach na PS4 i PS5, warto wspomnieć o tym, które tytuły cieszą się najwyższą oceną wśród użytkowników konsoli. Oto zestawienie 10 gier, które zostały wydane w ostatnich 12 miesiącach na PS5 i cieszą się bardzo dobrymi ocenami w serwisach branżowych: 
  Apex Legends (akcja)
  Elden Ring (RPG)
  Crisis Core: Final Fantasy VII Reunion (RPG)
  Wedźmin 3: Dziki Gon – edycja kompletna (RPG)
  God of War: Ragnarok (akcja)
  Horizon: Forbidden West (akcja)
  Cyberpunk 2077 (RPG)
  Dying Light 2 (akcja)
  Chernobylite (akcja)
  NBA 2k23 (sport)
  Zdjęcie: Envato Elements
  Olga Sadowska
  Olga Sadowska

  Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.