Data publikacji:

Czy czas reakcji matrycy ma znaczenie?

Współczesny człowiek spędza sporą część swojego życia, wpatrując się w rożnego rodzaju ekrany. Bez względu na to, czy jest to monitor komputera, czy też telewizor w salonie, warto zadbać o komfort naszych oczu podczas pracy oraz jak najlepsze wrażenia płynące z rozrywki. Dlatego też decydując się na kupno jakiegokolwiek nowego urządzenia z ekranem LCD, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na jego specyfikację techniczną. Jedną z podstawowych informacji podawanych przez producentów jest czas reakcji matrycy. Czy ma on jednak jakiekolwiek znacznie? Odpowiedzmy sobie na to pytanie.

Polecamy: Aberracja chromatyczna w grach

czas reakcji matrycy

Czym jest czas reakcji matrycy?

Czas reakcji matrycy to parametr określający właściwości wszystkich rodzajów ekranów zbudowanych w oparciu o technologię LCD (od telewizorów, poprzez monitory, smartfony, tablety, po smartwatche). Informuje nas o tym, ile dokładnie czasu, podawanego w milisekundach (1/1000 sekundy), potrzebuje pojedynczy piksel na zmianę swojego stanu. Parametr wpływa bezpośrednio na szybkość wyświetlania kolejnych klatek obrazu oraz reakcję ekranu na szybkie zmiany kolorów. 

Tradycyjna definicja parametru mierzy czas, jaki piksel potrzebuje na przejście całego cyklu, w którym zaczyna od wyświetlania czarnej barwy, przechodzi do białej i kończy z powrotem na czarnej. Tak mierzony czas w przeciętnym ekranie monitora LCD wynosić będzie zazwyczaj ok. 10 ms. Niestety producenci sprzętu elektronicznego wprowadzili spore zamieszanie, stosując nieco inne definicje parametru.

Co więcej, często nie informują o tym fakcie klientów w broszurach promocyjnych oraz specyfikacjach technicznych swoich produktów. Odmienny sposób mierzenia jest w dużej mierze chwytem marketingowym pozwalającym firmom pochwalić się lepszymi wynikami, a także oszczędzić im kosztów związanych z pracochłonnymi testami spełniającymi wytyczne oryginalnej definicji parametru określone w normie ISO.

Obecnie rozróżniamy kilka metod badania czasu reakcji matryc LCD:

  • GTG (Grey To Grey) – najpopularniejsza metoda określania czasu reakcji matrycy, która bada szybkość przejścia piksela od poziomu szaregu do szarego. Jak można się spodziewać, pomiar ten daje znacznie krótsze czasy reakcji matrycy, tym bardziej, że każdy z producentów stosuje tutaj swoje własne definicje „szarości”;
  • BWB (Black White Black) – metoda mierząca czas przejścia pomiędzy barwą czarną i białą;
  • BTB (Black to Black) – najdokładniejsza i zgodna z normami ISO metoda badania czasu reakcji. Pomiar ten jest jednak bardzo czasochłonny i z punktu widzenia marketingowego nie daje oszałamiających wyników;
  • MPRT – metoda stosowana przez producentów monitorów dla graczy. Mierzy ona minimalny czas, w jakim widoczny jest pojedynczy piksel na ekranie.

Znacznie czasu reakcji

Dla zasady wybieramy monitory i telewizory z jak najniższym czasem reakcji matrycy. Posiadające go urządzenia obsługują zazwyczaj wyższe częstotliwości odświeżania ekranu (powyżej standardowych 60 Hz), a także są bardziej responsywne, co zapobiega występowaniu tzw. ghostingu, a więc widocznych smug pozostawianych na ekranie przez szybko poruszające się i kontrastujące z tłem obiekty.

Największe znaczenie szybki czas reakcji matrycy będzie miał dla graczy komputerowych. Z ich punktu widzenia, jak najniższa wartość tego parametru przydaje się zwłaszcza w intensywnych produkcjach akcji, gdzie zapewnia niezwykle płynną rozgrywkę. Producenci sprzętu oferują wiele rodzajów gamingowych monitorów z czasem reakcji wynoszącym nawet 1 ms. Warto jednak zawsze sprawdzić, jak dokładnie był mierzony oraz poczytać umieszczone w sieci opinie i testy danego modelu.

Autor: Michał Kułakowski