Data publikacji:

Cyberpunk 2077 – premiera, gameplay, trailer, wymagania

Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie informacje na temat gry wydawanej przez CD PROJECT RED - Cyberpunk 2077. Zobaczcie najnowsze trailery, sprawdźcie najważniejsze informacje o grze.

Aktualizacja:

Podczas targów gier komputerowych E3 zaprezentowano najnowszych trailer gry Cyberpunk 2077. Realizacja była na tyle dobra, że tylko zwiększyła oczekiwania graczy. Na samym końcu twórcy przygotowali smaczek dla fanów filmów akcji. Potwierdzono także datę premiery gry. Cyberpunk 2077 będzie można kupić 16 kwietnia 2020 roku.


Polskie studio CD Projekt RED, przy okazji premiery gry Wiedźmin 3: Dziki Gon, udowodniło, że zna się na swoim fachu. Producent postanowił jednak zakończyć swoją przygodę z Geraltem i spróbować sił z całkowicie inna marką. O Cyberpunk 2077 usłyszeliśmy po raz pierwszy 30 maja 2012 roku, lecz nic wtedy nie wskazywało na to, że przyjdzie nam tak długo czekać na premierę gry. Jeśli ze zniecierpliwieniem wyczekujecie nadejścia cyberpunkowej produkcji Redów, to poniżej znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego tytułu, a także obejrzycie udostępnione przez twórców materiały wideo.

Kiedy premiera Cyberpunk 2077?

Najczęstsze pytanie, które pojawia się w kontekście tej gry. Datę premiery poznaliśmy podczas targów E3. Premiera gry Cyberpunk 2077 zaplanowana jest na  16 kwietnia 2020 roku. Niestety, na tę chwilę nie wiemy, kiedy gra trafi do przedsprzedaży.

Co to jest Cyberpunk?

Gra CD Projekt RED bazuje na systemie „papierowej” gry fabularnej Cyberpunk, której autorem jest Mike Pondsmith. Dotychczas udostępnione zostały trzy edycje, których akcja rozgrywała się w 2013 i 2020 roku oraz w latach trzydziestych XXI wieku. Twórca oryginału pracuje również przy grze wideo i na jej potrzeby opracowuje razem ze scenarzystami kolejną wersję tego ciekawego uniwersum. Jak nazwa wskazuje, wydarzenia przeniesiono do 2077 roku, co może być niezwykle istotne dla rozwoju settingu. Wszakże, przez tyle lat sytuacja polityczna oraz społeczna mogła znacząco ulec zmianom, przez co pojawią się rozbieżności w grze w stosunku do papierowych oryginałów. Swego czasu, na łamach portalu opublikowaliśmy tekst „Nighty City i okolice – czego spodziewać się po Cyberpunku 2077?”, do którego gorąco was zachęcam. Artur przyjrzał się w nim, jak wygląda świat wykreowany przez Mike’a Pondsmitha i zastanowił się, na ile zostanie on przeniesiony do gry wideo.

O czym będzie fabuła gry komputerowej Cyberpunk 2077?

Jak już pisałem we wcześniejszym akapicie, fabuła i świat gry Cyberpunk 2077 mogą różnić się względem pierwowzorów. Mimo to, sadząc po zapowiedziach CD Projekt RED i pierwszych fragmentach gameplayu, wszystko wskazuje na to, że sytuacja w świecie gry będzie mocno zbliżona do oryginalnego pomysłu Pondsmitha. Akcja produkcji zostanie osadzona w metropolii Night City, która rozciąga się aż od Los Angeles po San Francisco. Liczba ludności wynosi ponad pięć milionów, co pokazuje tylko, jak różnorodne kulturowo będzie to „miasto”. Niestety, pomimo ogromnych rozmiarów, nie jest to miejsce, w których ludzie czują swobodę. Światem rządzą potężne korporacje, wzbogacające się na cierpieniach zwykłych obywateli. Granice pomiędzy bogatymi magnatami, a nędzarzami jeszcze bardziej się zatarły.

Gra planszowa Cyberpunk:

Ludzie znaleźli jednak ukojenie w narkotykach oraz ucieczce do świata wirtualnej rzeczywistości, gdzie choć przez chwilę mogą poczuć się ważni. Poza tym, coraz większą popularnością cieszy się cyborgizacja objawiająca się najróżniejszymi biowszczepami oraz implantami, które znacząco zwiększają możliwości człowieka. Jak nietrudno się domyślić, wielu desperatów wykorzysta ulepszenia ciała do walki z korporacjami, a także do innych, niezbyt chwalebnych czynów. Zapędy buntowników studzi oddział określany mianem Psychosquad, którego zadaniem jest kontrola zmodyfikowanych ludzi.

Gracze przejmą kontrolę nad bohaterem znanym jako V. W przeciwieństwie do serii o Wiedźminie, tym razem sami zdecydujemy, jaką płcią chcemy grać, co ma zwiększyć poczucie odgrywania roli, jak na prawdziwe RGP przystało. V jest najemnikiem działającym na terenie Nighty City – nie jest to więc osoba o krystalicznej osobowości. Od gracza będzie zależało, jaką przyszłość miał jego bohater oraz jak rozwiną się jego wątki.

Co wiemy o rozgrywce w Cyberpunk 2077?

Dzięki obszernemu gameplayowi, który został zaprezentowany podczas ubiegłorocznych targów E3, wiemy całkiem sporo o tym, jak będzie wyglądała rozgrywka w Cyberpunk 2077:

 • Zdecydowanie najważniejszą informacja jest fakt, że akcję gry będziemy śledzić z perspektywy pierwszej osoby, co dla wielu miłośników serii Wiedźmin nie było zbyt dobrą wiadomością. Co ciekawe, postać będziemy mogli wielokrotnie zobaczyć podczas przerywników filmowych i nie tylko.
 • Na początku zabawy wybierzemy jedną z klas postaci – Solo, Netrunner lub Techie. Twórcy zapewniają jednak, że podczas awansowania postaci można mieszać cechy poszczególnych klas. O tym, jak bardzo wszechstronny będzie V zależy wyłącznie od graczy.

 • Pojedynki będą zależały przede wszystkim od upodobań graczy, ponieważ produkcja daje sporą swobodę działania. Osoby wolące działać po cichu mogą się przekradać i eliminować oponentów z ukrycia, natomiast pozostali mogą wykorzystać bogaty arsenał broni, żeby załatwić wrogów w jak najbardziej spektakularny sposób, np. podczas biegania po ścianach. Dużą rolę podczas starć odegrają cybernetyczne implanty zwiększające zdolności głównego bohatera lub bohaterki. W trakcie strzelanin można korzystać m.in. z efektu bullet-time, a także z tzw. mantys blades, czyli ostrzy skrywanych w przedramionach.
 • CD Projekt RED zapowiedział, że w Cyberpunk 2077 zabraknie level-scalingu. Oznacza to, że przeciwnicy nie będą awansowali na wyższe poziomy razem z nami, tylko protagonista ma rozwijać się niezależnie od świata gry.
 • Produkcja postawi ogromny nacisk na dialogi, od których często będzie zależało, czy problem rozwiążemy w sposób pacyfistyczny czy raczej sprowokujemy rozmówcę do ataku.
 • Działania głównego bohatera lub bohaterki będą oceniane przez pryzmat tzw. ulicznego szacunku (org. Street cred). Mając odpowiedni poziom reputacji dostaniemy się bez problemu w konkretne miejsca. Często, żeby tego dokonać, będzie trzeba również zdobywać odpowiednie elementy ubioru, aby pasować do lokalnego gangu lub innej grupy.
 • Narzędzia mordu, czyli broń biała oraz palna, zostaną podzielone na trzy kategorie – Power, Tech i Smart, które będą zadawać cztery rodzaje obrażeń – fizyczne, EMP, chemiczne i termiczne.
 • W grze dostępne będą pojazdy. Bohater podczas swoich wojaży pokieruje zarówno samochodami, jak i motocyklami.
 • Wymagania Cyberpunk 2077

  Wymagania sprzętowe Cyberpunk 2077 nie są na tę chwilę znany. CD Projekt RED ujawni je z pewnością bliżej premiery. Jeżeli produkcja dostępna będzie na platformach PlayStation 4 i Xbox One, to wymagania mogą stać na standardowym poziomie, porównywalnym do innych współczesnych gier wysokobudżetowych. Jednakże, jeśli producent postawi wyłącznie na kolejną generację konsol, to wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że do ogrania wersji PC na ultra detalach będzie trzeba wymienić kartę graficzną na nową. Albo najlepiej cały komputer.

  Gameplay i trailery z gry Cyberpunk 2077

  Poniżej możecie obejrzeć wszystkie dotychczas udostępnione fragmenty rozgrywki i trailery Cyberpunk 2077:

  Autor: Łukasz Morawski