Data modyfikacji:

Cyberpunk 2077 – kiedy premiera? Gameplay, trailer i fabuła

Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie informacje na temat gry wydawanej przez CD PROJECT RED - Cyberpunk 2077. Premiera gry zbliża się wielkim krokami. Sprawdźcie, wszystko co wiemy o Cyberpunk 2077.
cyberpunk 2077

Podczas targów gier komputerowych E3 zaprezentowano najnowszych trailer gry Cyberpunk 2077. Realizacja była na tyle dobra, że tylko zwiększyła oczekiwania graczy. Na samym końcu twórcy przygotowali smaczek dla fanów filmów akcji. Potwierdzono także datę premiery gry. Cyberpunk 2077 początkowo miał się ukazać 16 kwietnia 2020 roku. W styczniu przesunięto premierę gry na 17 września 2020 roku. Kolejny raz przesunięto premierę na 19 listopada 2020 roku. 27 października firma CD Projekt ogłosiła, że Cyberpunk 2077 będzie miał premierę 10 grudnia 2020 roku.

Czytaj także: Gry 2020


Polskie studio CD Projekt RED, przy okazji premiery gry Wiedźmin 3: Dziki Gon, udowodniło, że zna się na swoim fachu. Producent postanowił jednak zakończyć swoją przygodę z Geraltem i spróbować sił z całkowicie inna marką.

O Cyberpunk 2077 usłyszeliśmy po raz pierwszy 30 maja 2012 roku, lecz nic wtedy nie wskazywało na to, że przyjdzie nam tak długo czekać na premierę gry. Jeśli ze zniecierpliwieniem wyczekujecie nadejścia cyberpunkowej produkcji Redów, to poniżej znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego tytułu, a także obejrzycie udostępnione przez twórców materiały wideo.

Kiedy premiera Cyberpunk 2077?

To najczęstsze pytanie, które przez lata pojawiało się w kontekście tej gry. Datę premiery poznaliśmy podczas targów E3. Początkowo gra miała pojawić się w sklepach 16 kwietnia 2020 roku. Premiera gry Cyberpunk 2077 przesunięta jest na  17 września 2020 roku. Póki co, można kupować grę w przedsprzedaży.

Co to jest Cyberpunk?

Gra CD Projekt RED bazuje na systemie „papierowej” gry fabularnej Cyberpunk, której autorem jest Mike Pondsmith. Dotychczas udostępnione zostały trzy edycje, których akcja rozgrywała się w 2013 i 2020 roku oraz w latach trzydziestych XXI wieku. Twórca oryginału pracuje również przy grze wideo i na jej potrzeby opracowuje razem ze scenarzystami kolejną wersję tego ciekawego uniwersum.

Jak nazwa wskazuje, wydarzenia przeniesiono do 2077 roku, co może być niezwykle istotne dla rozwoju settingu. Wszakże, przez tyle lat sytuacja polityczna oraz społeczna mogła znacząco ulec zmianom, przez co pojawią się rozbieżności w grze w stosunku do papierowych oryginałów.

Swego czasu, na łamach portalu opublikowaliśmy tekst „Nighty City i okolice – czego spodziewać się po Cyberpunku 2077?”, do którego gorąco was zachęcam. Artur przyjrzał się w nim, jak wygląda świat wykreowany przez Mike’a Pondsmitha i zastanowił się, na ile zostanie on przeniesiony do gry wideo.

O czym będzie fabuła gry komputerowej Cyberpunk 2077?

Jak już pisałem we wcześniejszym akapicie, fabuła i świat gry Cyberpunk 2077 mogą różnić się względem pierwowzorów.

Mimo to, sadząc po zapowiedziach CD Projekt RED i pierwszych fragmentach gameplayu, wszystko wskazuje na to, że sytuacja w świecie gry będzie mocno zbliżona do oryginalnego pomysłu Pondsmitha.

Akcja produkcji zostanie osadzona w metropolii Night City, która rozciąga się aż od Los Angeles po San Francisco. Liczba ludności wynosi ponad pięć milionów, co pokazuje tylko, jak różnorodne kulturowo będzie to „miasto”.

Niestety, pomimo ogromnych rozmiarów, nie jest to miejsce, w których ludzie czują swobodę. Światem rządzą potężne korporacje, wzbogacające się na cierpieniach zwykłych obywateli. Granice pomiędzy bogatymi magnatami, a nędzarzami jeszcze bardziej się zatarły.

Ludzie znaleźli jednak ukojenie w narkotykach oraz ucieczce do świata wirtualnej rzeczywistości, gdzie choć przez chwilę mogą poczuć się ważni. Poza tym, coraz większą popularnością cieszy się cyborgizacja objawiająca się najróżniejszymi biowszczepami oraz implantami, które znacząco zwiększają możliwości człowieka.

Jak nietrudno się domyślić, wielu desperatów wykorzysta ulepszenia ciała do walki z korporacjami, a także do innych, niezbyt chwalebnych czynów. Zapędy buntowników studzi oddział określany mianem Psychosquad, którego zadaniem jest kontrola zmodyfikowanych ludzi.

Gracze przejmą kontrolę nad bohaterem znanym jako V. W przeciwieństwie do serii o Wiedźminie, tym razem sami zdecydujemy, jaką płcią chcemy grać, co ma zwiększyć poczucie odgrywania roli, jak na prawdziwe RGP przystało.

V jest najemnikiem działającym na terenie Nighty City – nie jest to więc osoba o krystalicznej osobowości. Od gracza będzie zależało, jaką przyszłość miał jego bohater oraz jak rozwiną się jego wątki.

CD Projekt RED zapewnia, że fabuła będzie stała na najwyższym poziomie. Jednocześnie gra zaoferuje masę linii dialogowych, których usłyszenie nie będzie możliwe podczas jednorazowego zaliczenia gry.

Marcin Blacha odpowiedzialny za prace nad scenariuszem w wywiadzie dla serwisu INNPoland zdradził, że łącznie przygotowano dwa grube tomy składające się z samych dialogów. Do tego należy doliczyć wszystkie opisy świata, bohaterów i inne istotne rzeczy potrzebne do kreowania świata gry.

Twórcy ujawnili, że główny wątek fabularny ma być trochę krótszy od tego przygotowanego na potrzeby trzeciej części Wiedźmina. Ma być on jednak o wiele bardziej rozbudowany, co oznacza, że jego przebieg będzie w dużej mierze zależeć od poczynań graczy. Studio w ten sposób będzie chciało zachęcać graczy do kilkukrotnego ukończenia Cyberpunk 2077.

Jak zapewne wiecie w Cyberpunk 2077 pojawi się Keanu Reeves w roli Johnny’ego Silverhanda. Aktorowi podobno tak bardzo spodobała się rola, że poprosił o podwojenie jego czasu ekranowego. Jeżeli jednak będziecie woleli grać z polskim dubbingiem, to głosu Silverhandowi użyczy Michał Żebrowski.

Co wiemy o rozgrywce w Cyberpunk 2077?

 • Akcję gry będziemy śledzić z perspektywy pierwszej osoby, co dla wielu miłośników serii Wiedźmin nie było zbyt dobrą wiadomością. Co ciekawe, postać będziemy mogli wielokrotnie zobaczyć podczas przerywników filmowych i nie tylko.
 • Na początku zabawy wybierzemy jedną z klas postaci – Solo, Netrunner lub Techie. Twórcy zapewniają jednak, że podczas awansowania postaci można mieszać cechy poszczególnych klas. O tym, jak bardzo wszechstronny będzie V zależy wyłącznie od graczy.

 • W Cyberpunk 2077 twórcy wprowadzą sporo nowości do systemu dialogowego. Podczas prowadzenia rozmów będzie trzeba w miarę szybko reagować, ponieważ rozmówcy mogą po jakimś czasie stracić cierpliwość.

 • W zależności, z jaką osobą mamy do czynienia, może skutkować to różnymi konsekwencjami. Podczas dialogów będzie można się poruszać, a nawet korzystać z przedmiotów.

 • Producent przykłada dużo uwagi do zadań pobocznych, które nie będą pełniły wyłącznie dodatku do głównej historii. Subquesty mają się rozgałęziać na kolejne misje, a wszystko ma być w jakiś sposób powiązanie z głównym wątkiem fabularnym.

 • Mapa gry ma być w pełni dostępna dla użytkowników. Gracze będą mogli dostać się do każdej lokacji, pod warunkiem, że będą posiadali odpowiedni sprzęt lub umiejętności. Spore znaczenie podczas eksploracji ma mieć cykl dnia i nocy.

 • Czasami lepiej będzie poczekać do wieczora, żeby niepostrzeżenie przemknąć pomiędzy ochroniarzami. Pora dnia może również wpłynąć na niektóre cutscenki.

 • W grze będzie trzeba uważać na reakcję policjantów. Niektóre występki będą graczom odpuszczane, ale strzelanie na środku miasta już nie. Podobnie jak w serii Grand Theft Auto i innych sandboksach, gliniarze otworzą ogień do głównego bohatera. Czasami warto dopuścić do strzelaniny, bo te mogą wyglądać niezwykle efektownie – ponoć 75% elementów otoczenia może ulec zniszczeniu.

 • Główny bohater będzie posiadać własne mieszkanie, na które wygląd wpływają decyzje podjęte podczas procesu tworzenia postaci. Potem z biegiem fabuły mogą zmieniać się w nim poszczególne elementy. CD Projekt RED poinformował, że nie będzie możliwości kupna innych apartamentów.

 • Osoby, które liczą na mody muszą jeszcze trochę pożyć w niepewności. Producenci Cyberpunk 2077 mają w planach przygotowanie specjalnego narzędzia do tworzenia modyfikacji, lecz nic na razie nie mogą potwierdzić.
  Studio oficjalnie poinformowało, że w ich produkcji pojawi się tryb wieloosobowy. Niestety nie ujawniono do tej pory żadnych szczegółów.

 • Wiadomo tylko, że CD Projekt Red przewiduje wprowadzenie mikrotransakcji. Twórcom zależy na tym, żeby ich cena odpowiadała jakości.

 • Pojedynki będą zależały przede wszystkim od upodobań graczy, ponieważ produkcja daje sporą swobodę działania. Osoby wolące działać po cichu mogą się przekradać i eliminować oponentów z ukrycia, natomiast pozostali mogą wykorzystać bogaty arsenał broni, żeby załatwić wrogów w jak najbardziej spektakularny sposób, np. podczas biegania po ścianach.

 • Dużą rolę podczas starć odegrają cybernetyczne implanty zwiększające zdolności głównego bohatera lub bohaterki. W trakcie strzelanin można korzystać m.in. z efektu bullet-time, a także z tzw. mantys blades, czyli ostrzy skrywanych w przedramionach.
 • CD Projekt RED zapowiedział, że w Cyberpunk 2077 zabraknie level-scalingu. Oznacza to, że przeciwnicy nie będą awansowali na wyższe poziomy razem z nami, tylko protagonista ma rozwijać się niezależnie od świata gry.
 • Produkcja postawi ogromny nacisk na dialogi, od których często będzie zależało, czy problem rozwiążemy w sposób pacyfistyczny czy raczej sprowokujemy rozmówcę do ataku.
 • Działania głównego bohatera lub bohaterki będą oceniane przez pryzmat tzw. ulicznego szacunku (org. Street cred). Mając odpowiedni poziom reputacji dostaniemy się bez problemu w konkretne miejsca. Często, żeby tego dokonać, będzie trzeba również zdobywać odpowiednie elementy ubioru, aby pasować do lokalnego gangu lub innej grupy.
 • Narzędzia mordu, czyli broń biała oraz palna, zostaną podzielone na trzy kategorie – Power, Tech i Smart, które będą zadawać cztery rodzaje obrażeń – fizyczne, EMP, chemiczne i termiczne.
 • W grze dostępne będą pojazdy. Bohater podczas swoich wojaży pokieruje zarówno samochodami, jak i motocyklami.
 • Wymagania Cyberpunk 2077

  Produkcja dostępna będzie na platformach PlayStation 4 i Xbox One, posiadacze konsol nie muszą się martwić o sprzęt. Jeśli chodzi o to, na jakim komputerze "pójdzie" gra, przygotowaliśmy na ten temat osobny artykuł: "Cyberpunk 2077 - wymagania sprzętowe".

  Gameplay i trailery z gry Cyberpunk 2077

  Poniżej możecie obejrzeć wszystkie dotychczas udostępnione fragmenty rozgrywki i trailery Cyberpunk 2077:

  Autor: Łukasz Morawski