Data publikacji:

Cyberpunk 2077: Widmo wolności – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

W końcu zadebiutował wielce wyczekiwany dodatek do Cyberpunk 2077, który nie tylko zaoferował nowe wątki fabularne, ale także wprowadził sporo zmian w rozgrywce. Sprawdźcie, co ma do zaoferowania Widmo wolności oraz na jakich platformach zagracie w to rozszerzenie.
cyberpunk 2077 widmo wolności

Premiera Cyberpunk 2077: Widmo wolności na PC i konsolach

Polskie studio CD Projekt RED kazało nam czekać prawie trzy lata na premierę fabularnego DLC do Cyberpunk 2077 (podstawka zadebiutowała 10 grudnia 2020 roku), ale wszystko wskazuje na to, że twórcy dobrze wykorzystali ten czas. Rozszerzenie Widmo wolności (ang. Phantom Liberty) zostało udostępnione 26 września 2023 roku. Niestety dodatek nie jest dostępny dla konsol poprzedniej generacji – producent postanowił całkowicie odciąć się od PlayStation 4 i Xbox One. W związku z tym w nowe przygody V zagramy wyłącznie na komputerach osobistych (GOG, Steam, Epic Games Store) oraz PlayStation 5 i Xbox Series X|S.

Czy w Cyberpunk 2077: Widmo wolności jest dostępna polska wersje językowa?

Z racji tego, że Widmo wolności wymaga do działania podstawowej wersji gry, twórcy byli zobligowani do ponownego przygotowania pełnej polskiej wersji językowej, zawierającej rodzime napisy i pełnoprawny dubbing. W DLC zadebiutowało kilka nowych postaci, co CD Projekt RED wykorzystało do zatrudnienia kolejnych cenionych polskich aktorów – w Solomon Reeda odgrywanego w oryginale przez Idrisa Elbę wcielił się Mirosław Baka, natomiast role istotnych dla fabuły kobiet przypadły Michalinie Łabacz oraz Joannie Węgrzynowskiej. V w dalszym ciągu ma głos Kamila Kuli lub Lidii Sadowy.

Cyberpunk 2077. Jak odblokować dostęp do Widma wolności?

Po kupieniu Widma wolności mamy trzy sposoby na aktywowanie zawartości tego dodatku. Jeżeli już wcześniej graliście w Cyberpunk 2077, to wystarczy, że wczytacie ostatni zapis rozgrywki z późniejszego etapu zabawy, a od razu skontaktuje się z wami postać z DLC, zlecając wam nowe zadanie. Nowi użytkownicy mogą oczywiście rozpocząć grę całkowicie od nowa, zaliczając zadania z kampanii fabularnej podstawowej wersji.
Po wykonaniu obowiązkowych zleceń w rejonie Pacifiki odblokuje się misja od niejakiej Songbird, która skieruje was do Dogtown, czyli przygotowanej na potrzeby rozszerzenia. Gdybyście jednak nie byli zainteresowani Cyberpunkiem 2077, tylko od razu chcieli przeszkodzić do fabuły Widma wolności, to też macie taką możliwość. Wyboru dokonujemy w menu głównym i jeśli się na to zdecydujemy, to automatycznie postać otrzymuje 20 poziom z rozwiniętym drzewkiem umiejętności.

Czy Cyberpunk 2077 posiada postępy międzyplatformowe?

CD Projekt RED już w podstawowej wersji Cyberpunk 2077 wprowadził system cross progression, dzięki któremu gracze mogą kontynuować swoją przygodę z tym tytułem na dowolnej platformie. Jeśli więc graliście w „podstawkę” na Xbox One, ale w międzyczasie przerzuciliście się na peceta lub PlayStation 5, to wystarczy, że zaimportujecie swoje stare zapisy rozgrywki i pobierzecie je na nowej platformie. Wtedy bez problemu możecie kontynuować zabawę w Widmo wolności na nowym sprzęcie.

Nowości w Cyberpunk 2077: Widmo wolności

W Widmie wolności trafiamy do rejonu Dogtown, czyli zrujnowanej części Pacifiki kontrolowanej przez handlarza bronią Kurta Hansena, dawniej pełniącego funkcję dowódcy w Militechu. Akcja rozszerzenia rozpoczyna się od momentu, gdy przywódca grupy Barghest zestrzeliwuje samolot z prezydentką NUSA i jedynie V może jej pomóc. W międzyczasie sytuacja dosyć mocno się komplikuje, przez co protagonista musi pobawić się w szpiega, aby dowiedzieć się, jaki był cel ataku i jakie niesie ze sobą konsekwencje. W zadaniu pomaga mu tajny agent Solomon Reed oraz netrunnerka Songbird, aczkolwiek gracze muszą być cały czas czujni, ponieważ nie wiedzą, kto jest prawdziwym przyjacielem, a kto wrogiem.
Wątek główny oferuje aż trzynaście rozbudowanych misji, które na pewnym etapie się rozgałęziają w zależności od dokonanych przez gracza decyzji. Producent dodał też nowe zakończenie Cyberpunka 2077, a nasze wybory w rozszerzeniu mają bezpośrednie przełożenie na finał podstawowej wersji gry. DLC daje również dostęp do prawie dwudziestu nowych kontraktów oraz dodatkowych zadań pobocznych, które nie są wymagane do ukończenie głównego wątku fabularnego.
Nie zabrakło przy tym dodatkowych aktywności, które polegają na zleceniach kurierskich oraz docieraniu do trudno dostępnych zrzutów z wyposażeniem. Z bonusowych atrakcji warto także wspomnieć o tym, że na automatach pojawiła się dwuwymiarowa gra Trauma Drama, której gameplay bardzo mocno przypomina klasyczną Contrę z NES-a.
CD Projekt RED całkowicie zmodyfikowało zasady działania ubioru dla V. Od teraz poszczególne części garderoby nie określają poziomu pancerza, tylko mają głównie zastosowanie kosmetyczne, natomiast statystyki postaci są uzależnione od dokonanych wszczepów. Twórcy dodali również nowe drzewko atutów Relic, dające dostęp do zupełnie nowych zdolności aktywnych i pasywnych, poprawiających zdolności bojowe i netrunnerskie głównego bohatera/bohaterki. Przydają się one nie tylko do starć z nowymi rodzajami przeciwników, ale także do zaliczenia bardzo widowiskowych i wymagających pojedynków z bossami, jak np. ogromną maszyną kroczącą.

Jakie wprowadzono zmiany w Cyberpunk 2077 przy okazji premiery dodatku?

Choć Widmo wolności jest płatnym rozszerzeniem, to kilka dni przed jego debiutem studio CD Projekt RED przygotowało także bardzo dużą aktualizację 2.0, która w znaczący sposób rozbudowała rozgrywkę w Cyberpunk 2077. Do poniżej wymienionych elementów mają dostęp wszyscy posiadacze podstawowej wersji gry, bez konieczności kupowania DLC.
  • Wytrzymałość – ten parametr nie jest już powiązany z bieganiem. Postać może korzystać ze sprintu bez zmniejszania paska wytrzymałości. Zasób powiązany został natomiast ze strzelaniem z broni palnej oraz nowym systemu uników, co przekłada się na bardziej taktyczne podejście do rozgrywki.
  • Pościgi i jazda bojowa – w Widmie wolności dostępnych jest sporo misji, w których prowadzimy pojazdy i jednocześnie walczymy z przeciwnikami. Od teraz w Cyberpunku 2077 gracze mogą korzystać z automatycznego namierzania oponentów i strzelania do nich z broni palnej. Można również przełączyć się na tryb ręcznego celowania albo skorzystać z licznych ulepszeń do pojazdów, jak np. działka pokładowego.
  • Nowy system policji – walka ze stróżami prawa w końcu została naprawiona. Policjanci działają teraz na podobnych zasadach, co w Grand Theft Auto V. Ich agresywność i metody działania uzależnione są od liczby gwiazdek.
  • Nowy system atutów i umiejętności – stary system rozwoju bohatera został wyrzucony do kosza i zastąpiony nowymi perkami, które stawiają bardziej na aktywne umiejętności, a nie pasywne zdolności poprawiające statystyki. Jeśli powrócicie do gry po dłuższej przerwie, to gra automatycznie zwróci wam wszystkie punkty doświadczenia, które należy przypisać do nowych atutów.
  • Grę do testów dostarczyła firma CD Projekt RED. Opinia należy do autora artykułu.
    Zdjęcie: materiały prasowe CD Projekt RED
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.