Data publikacji:

Chłodzenie do komputera: jakie wybrać? Polecane rozwiązania na chłodzenie komputerowe

Zachowanie odpowiednio niskiej temperatury wewnątrz komputera to jeden z podstawowych obowiązków jego użytkownika. Przegrzewanie się komponentów peceta prowadzić może bowiem do ich nieprawidłowego działania lub awarii. Radzimy więc, jakie chłodzenie do komputera wybrać.
chłodzenie komputera
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, do jak wysokich temperatur są w stanie nagrzać się procesory lub karty graficzne, gdy ich system chłodzenia nie działa w poprawny sposób. Wszystko podstawowe podzespoły komputera generują ogromne ilości ciepła, które muszą być w jakiś sposób odprowadzone na zewnątrz. Do tego celu używamy rożnych systemów chłodzenia komputera. Poniżej przedstawiamy przegląd ich najpopularniejszych typów.

Dlaczego stosujemy systemy chłodzenia?

Jak już zaznaczyliśmy, podzespoły komputera generują ogromne ilości ciepła, które wynikają wprost z pobieranej przez nie energii elektrycznej. Dla przykładu, przeciętny procesor pozbawiony radiatora i wiatrak niedługa po uruchomieniu systemu operacyjnego może nagrzać się do ponad 70 stopni Celsjusza, a przy nieco większym obciążaniu bardzo szybko odmówić posłuszeństwa. Systemy chłodzenia są więc niezbędne do tego, by można było normalnie korzystać z peceta. Kiedy nie działają one w poprawny sposób, nasz komputer może niespodziewanie automatycznie się wyłączać i resetować. Możemy wówczas zaobserwować również powtarzające się błędy i artefakty graficzne.

Rozróżniamy trzy rodzaje chłodzenia komputerowego – aktywne, pasywne oraz półpasywne.

Chłodzenie aktywne

Chłodzenie powietrzem

Chłodzenie podzespołów komputerowych strumieniem powietrza jest bez wątpienia najpopularniejszą metodą zachowania ich odpowiedniej temperatury. Opiera się ono na instalacji jednego lub kilku wiatraków, które montujemy w przeznaczonych do tego miejscach w obudowie komputera. Zapewniają one stały przepływ powietrza i skutecznie pozbywają się ciepła z wnętrza peceta.

Jeżeli nie używamy komputera do gier lub kompleksowych zadań, w zupełności wystarczą nam podstawowe wiatraki dostarczone wraz ze sprzętem i obudową. Jeżeli nie spełniają one naszych wszystkich potrzeb, to mamy szerokie pole do popisu. W sklepach znajdziemy bowiem ogromny wybór wiatraków o różnych wielkościach i przekrojach skrzydeł. Najlepsze z nich posiadają kompleksowe systemy regulacji obrotów oraz dodatkowe panele sterowania.
Warto dodać, że obecnie coraz częściej spotkamy się gotowymi gamingowymi zestawami chłodzenia powietrznego, które przygotowane są przez producentów obudów komputerowych. Są to zazwyczaj zestawy wielu dużych wiatraków umieszczonych z przodu oraz z tytułu komputera, z których skorzystamy po podłączeniu ich do odpowiedniego gniazda zasilającego na płycie głównej.

Chłodzenie wodne

Chłodzenie cieczą było niegdyś domeną domorosłych wynalazców, komputerowych majsterkowiczów oraz fanów overclockingu. Pierwsi pionierzy tej metody obniżania temperatury peceta inspirowali się samochodowymi chłodnicami, budując samodzielnie z wąskich rurek i zbiorniczków systemy cyrkulacji cieczy oraz wymiany ciepła. Niestety te zaimprowizowane konstrukcje często się rozszczelniały oraz przeciekały, prowadząc do uszkodzenia sprzętu.

Decydując się dziś na tego typu chłodzenie, nie musimy już jednak martwić się takimi problemami. W sklepach znajdziemy bowiem wiele gotowych zestawów chłodzenia wodnego z kompletnie zamkniętym obiegiem cieczy. Są one gotowe do użytku zaraz po wyjęciu z pudełka, a ich instalacja i konserwacja pozostaje wyjątkowo prosta.
Ogólnie rzecz biorąc, system chłodzenia wodnego to zdecydowanie najlepsze, ale też najdroższe rozwiązanie problemu nadmiernego ciepła w komputerze. Opiera się ono o tzw. bloki wodne, a więc metalowe radiatory, które podłączamy np. do procesora lub chipsetu płyty głównej. Przepływa przez nie płyn, który odbiera ciepło generowane przez dany komponent. Ogrzana ciecz trafia specjalnymi elastycznymi rurkami do chłodnicy, gdzie dzięki wentylatorom i radiatorom ulega szybkiemu ochłodzeniu, po czym wpływa z powrotem do bloków wodnych, powtarzając cały proces od nowa.

O przepływ płynu w systemie dba specjalna pompka. Chłodnicę montujemy w zależności od potrzeb, wewnątrz lub na zewnątrz komputera.

Chłodzenie pasywne i półpasywne

Z tym typem chłodzenia spotkamy się przede wszystkim w kartach graficznych, procesorach oraz płytach głównych. Jego pasywny wariant opiera się w całości na wykorzystaniu radiatorów oraz tzw. rurek ciepłych, które, nagrzewając się, wypromieniowują zbierane ciepło. O ich skutecznym działaniu decyduje w dużej mierze wielkość, kształt, a także materiały, z jakiego zostały wykonane. W poszukiwaniu jak najlepszej wydajności producenci sprzętu bardzo często eksperymentują z rożnymi stopami metalu i kształtami radiatorów. Do zalet tego rozwiązania należy całkowicie bezgłośna praca.

Ogrzewanie półpasywne poza radiatorami korzysta także z dodatkowych wentylatorów, które włączają się automatycznie po osiągnięciu ustalonego z góry progu temperatury. Na rynku znajdziemy wiele tego typu zestawów, które przygotowane są z myślą o chłodzeniu procesorów. Przydają się one wtedy, gdy chcemy poprawić wydajność tego układu lub nie jesteśmy zadowoleni z działania wentylatora i radiatora sprzedawanego fabrycznie wraz z CPU.

Czytaj również: Jak schłodzić procesor?

Nie zapominajmy o regularnej konserwacji!

Sama instalacja systemu chłodzenia to jednak nie wszystko. Musimy bowiem pamiętać o regularnej konserwacji i czyszczeniu wnętrza peceta. Naszym największym wrogiem jest w tym przypadku kurz, który bardzo szybko osiada na wszystkich podzespołach i ściankach obudowy. Lubi się on zbierać w szczególności na bezustannie pracujących wiatrakach. Jego duże ilości są w stanie obniżyć nawet o kilkadziesiąt procent wydajność chłodzenia, a w skrajnych przypadkach prowadzić do przepięć i uszkodzenia sprzętu.
Autor: Michał Kułakowski