Data publikacji:

Najlepsze gry cRPG. Ranking TOP 10

Dawniej pojęcie RPG dotyczyło kompletnie innej formy rozrywki niż obecnie. Branża gier rozwinęła się do tego stopnia, że mianem „gier fabularnych” można określić praktycznie każdy tytuł posiadający rozwój bohatera, możliwość dokonywania wyborów w dialogach itd. W tym tekście przyjrzymy się najlepszym grom cRPG (a raczej RPG), w które powinien zagrać każdy fan gatunku.
gry crpg

Co oznacza zwrot cRPG?

Zanim gry wideo zaczęły oferować rozbudowaną rozgrywkę z naciskiem na fabułę, ludzie musieli radzić sobie na inne sposoby. Jednym z nich były tzw. gry fabularne czyli popularne dawniej RPG-i (z ang. role-playing game). Zabawa polegała na tworzeniu własnej historii, którą kontrolował Mistrz Gry. Gracze mieli wręcz nieograniczoną swobodę działania – jedyną granicą była wyobraźnia.

Kiedy technologia poszła do przodu, producenci zaczęli podejmować pierwsze próby przeniesienia zasad papierowych (statystyki, postęp i pozostałe rzeczy zapisywało się na kartkach) RPG-ów do cyfrowej formy. Dla odróżniania wprowadzono termin cRPG oznaczający computer role-playing game. Obecnie tego typu gry dostępne są także na konsolach oraz urządzeniach mobilnych, dlatego zwrot cRPG uważany jest za przestarzały.

TOP 10 gier cRPG

Gry do zestawienia dobierałem na podstawie dat premier (ósma generacja konsol), ocen w serwisie Metacritic oraz własnych preferencji. Brałem też pod uwagę rozgrywkę, która w dużym stopniu czerpie z rozwiązań przygotowanych na potrzeby papierowych RPG-ów, tj. istnieje rozwój bohatera, można wchodzić w interakcje z NPC-ami, dostępne są misje główne i poboczne, itp.
  1. Wiedźmin 3: Dziki Gon
  2. Divinity: Original Sin II
  3. Kingdom Come: Deliverance
  4. Dark Souls III
  5. Pillars of Eternity II: Deadfire
  6. Disco Elysium
  7. Torment: Tides of Numenera
  8. Tyranny
  9. The Bard’s Tale IV: Director’s Cut
  10. Wasteland 2

1. Wiedźmin 3: Dziki Gon

W przypadku Wiedźmin 3: Dziki Gon gracze nie mają możliwości stworzenia własnego bohatera, ale zdecydowanie mogą wpłynąć na jego losy oraz zachowanie.

Gracz w trakcie rozgrywki wielokrotnie ma okazję do podjęcia istotnych decyzji, których konsekwencje wychodzą na wierzch w trakcie zabawy lub w finale gry. Trzecia odsłona Wiedźmina jest jednocześnie bardzo dopracowaną produkcją pozwalającą się zagłębić w brutalny świat fantasy na wiele godzin.

2. Divinity: Original Sin II

Dzieło Larian Studio to kwintesencja gatunku cRPG. Produkcja jest tak bardzo osadzona w klimacie papierowych gier fabularnych, że osoby pamiętające dawne czasy poczują się jak w domu. Twórcy przygotowali nawet sandboksowy tryb mistrza gry umożliwiający tworzenie własnej historii na ustalonych przez siebie zasadach.
Czytaj również: Gry 2020

3. Kingdom Come: Deliverance

Produkcja studia Warhorse wyłamuje się trochę z definicji RPG, ponieważ z góry narzuca protagonistę. Jednakże to w trakcie rozgrywki gracze decydują, jaką osobą będzie Henryk. Kingdom Come: Deliverance pozwala całkowicie wczuć się w bohatera, który nie tylko bierze udział w wielkiej opowieści, ale także musi radzić sobie z problemami życia codziennego.

4. Dark Souls III

Gry studia From Software reprezentujące podgatunek soulslike słyną z tego, że przedstawiają fabułę w dosyć szczątkowy sposób. Są to oczywiście pozory, ponieważ historia zazwyczaj jest mocno rozbudowana, tylko przedstawiona poprzez środowisko, przedmioty, lokacje i konkretne wydarzenia. W Dark Souls III gracz nie prowadzi rozbudowanych dialogów, ale to on wpływa na to, jakim rodzajem wojownika będzie sterował.

5. Pillars of Eternity II: Deadfire

Druga odsłona Pillars of Eternity to cRPG nawiązujące rozgrywką do klasyków gatunku, takich jak Baldur’s Gate czy Planescape Torment. Studio Obsidian Entertainment dało graczom możliwość importowania zapisów z poprzedniej części lub stworzenia przeszłości głównego bohatera na podstawie wcześniej przygotowanych szablonów.

W Deadifre mamy wpływ na losy protagonisty oraz jego towarzyszy, których rozwijamy w dowolnym kierunku.

6. Disco Elysium

W grach cRPG zazwyczaj bardzo dużą rolę odgrywa system rozwoju postaci. Im bardziej rozbudowany, tym daje graczom większą swobodę – tak przynajmniej jest w przypadku świetnego Disco Elysium. Estońskie studio ZA/UM podeszło do zadania bardzo kreatywnie, bo klasyczne drzewko rozwoju zastąpiło rozwijaniem właściwości intelektu, psychiki, fizyczności oraz motoryki głównego bohatera.

7. Torment: Tides of Numenera

Produkcja Torment: Tides of Numenera idealnie wpisuje się do tego zestawienia, ponieważ jest w pełni oparta o system Numenera, który zapoczątkował jako papierowe RPG.

Jego twórcą był Monte Cook pracujący wcześniej przy Dungeon & Dragons. Dziełem inXile entertainment warto również zainteresować się z tego względu, że jest to duchowy następca kultowego Planescape Torment.

8. Tyranny

Zanim Obsidian Entertainment skupił się na pracach nad drugą odsłoną Pillars of Eternity, wydał równie udaną produkcję pt. Tyranny. Tutaj również mieliśmy do czynienia z klasycznym cRPG z kamerą ustawioną w rzucie izometrycznym. W Tyranny już podczas kreatora postaci decydujemy o tym, jak wygląda sytuacja w świecie gry.

9. The Bard’s Tale IV: Director’s Cut

Jednym z podgatunków gier cRPG były dungeon crawlery, które cieszyły się ogromną popularnością w latach 80. ubiegłego wieku. The Bard’s Tale to już legendarna marka, dlatego czwarta część została ciepło przyjęta przez wielbicieli gier fabularnych. Tytuł został ufundowany przez społeczność na platformie Kickstarter.

10. Wasteland 2

W 2020 roku do sprzedaży trafi Wasteland 3, które z pewnością nie zawiedzie miłośników cRPG. W momencie pisania tekstu mogę jedynie wypowiedzieć się o drugiej odsłonie cyklu, która stoi na bardzo wysokim poziomie. Tytuł jest warty uwagi, ponieważ ucieka od klimatów fantasy na rzecz postapokalipsy.
Autor: Łukasz Morawski