Data modyfikacji:

Xbox Series S vs komputer PC. Jaki jest podobny do nowego Xboxa?

Rozwiązania, jakie proponuje Microsoft w związku z dziewiątą generacją konsol są niezwykle interesujące. Z jednej strony do sprzedaży trafi potężna konsola Xbox Series X, zdolna do wyświetlania obrazu w 8K, a z drugiej w tym samym czasie zadebiutuje słabsze urządzenie, które porzuci wysoką rozdzielczość na rzecz płynności obrazu w stu dwudziestu klatkach na sekundę. Jeśli mimo atrakcyjnej ceny nie jesteście nadal zainteresowani Xboksem Series S, to sprawdźcie, ile będzie kosztował komputer o podobnych parametrach technicznych.

xbox series s vs pc

Specyfikacja techniczna Xbox Series S – co kryje w sobie konsola Microsoftu?

Microsoft nie kryje się z tym, że konsola Xbox Series S przeznaczona jest przede wszystkim do osób, którym nie zależy na rozdzielczości 4K i pudełkowych wydaniach gier. Zamiast tego urządzenie ma pracować w stabilnych FPS-ach oraz maksymalnej rozdzielczości 1440 p.

Jednocześnie na konsoli będą dostępne wszystkie gry, w jakie zagracie także na mocniejszym Series X. Pamiętajcie tylko, że w urządzeniu brakuje napędu, dlatego jesteście zdani wyłącznie na dystrybucję cyfrową bądź abonament Game Pass Ultimate.

Sprawdźmy zatem, co Xbox Series S ma nam do zaoferowania:

  • Procesor: AMD Zen 2 (7nm) 3,6 GHz, 8 rdzeni / 16 wątków
  • Proces technologiczny: 7nm Enchanced TSMC
  • Karta graficzna: AMD RDNA 2 – 1.565 GHz, 20 jednostek obliczeniowych
  • Moc obliczeniowa: 4 TFLOPS
  • Pamięć RAM: 10 GB GDDR6, przepustowość 8 GB - 224 GB/s i 2 GB - 56 GB/s, magistrala 320 bit
  • Dysk SSD – 512 GB Custom PCIe 4.0, 2,4 GB/s – 4,8 GB/s
  • Rozszerzenie pamięci na dane: karta pamięci 1000 GB
  • Napęd optyczny: brak
  • Wymiary: 275 x 151 x 65 mm
  • Waga: 1.928 kg

Cena Xbox Series S – tania konsola dziewiątej generacji

Twórcy konsoli zdają sobie sprawę z tego, że podzespoły Xbox Series S nie należą do najmocniejszych, dlatego zaoferowali konsumentom bardzo atrakcyjną cenę. Urządzenie dostępne będzie w sprzedaży zaledwie za 1349 złotych, co jest niezwykle atrakcyjną ceną, jak za konsolę nowej generacji.

Jakie podzespoły umieścimy w komputerze podobnym do konsoli Xbox Series S?

Jak już wiecie, kwota jaką musicie zapłacić za konsolę Microsoftu jest niska. Z pewnością domyślacie się, że w takiej cenie nie znajdziecie żadnego komputera zdolnego do uruchomienia współczesnych gier w maksymalnych detalach graficznych. Przyjrzyjmy się zatem, ile będzie kosztował komputer gamingowy, który będzie w stanie zapewnić takie same osiągi, jak Xbox Series S.

Procesor w PC

Choć większość podzespołów Xbox Series S różni się od tych umieszczonych wewnątrz modelu Series X, to jednak producent zdecydował się na procesor o podobnych parametrach. Różnica w dużej mierze rozbija się o taktowanie – słabszy wariant konsoli oferuje 3,6 GHz, zaś mocniejszy 3,8 GHz.

W związku z tym w pececie można umieścić niemalże identyczny procesor, co ten z Xbox Series S. Mowa o modelu z serii 3000 od firmy AMD. Ryzen 7 3700X również oferuje taktowanie bazowe na poziomie 3,6 GHz oraz posiada osiem rdzeni i szesnaście wątków. Procesor ten jest nawet lepszy, ponieważ przy dużym obciążeniu będzie w stanie zwiększyć swoje osiągi nawet do 4,4 GHz.

Jeśli bylibyście zainteresowani kupnem AMD Ryzen 7 3700X, to musicie przygotować około 1300 złotych. Dokładnie, sam procesor będzie was kosztował praktycznie pełną wartość konsoli Microsoftu.

Karta graficzna do PC

Bezpośrednie porównanie karty graficznej z konsoli do pecetowej nie jest do końca miarodajne. Układ graficzny Xbox Series S na papierze nie robi wielkiego wrażenia, ale paradoksalnie może radzić sobie lepiej od kart graficznych z komputerów oferujących lepsze parametry. Dlatego w tym przypadku nie będę się skupiał wyłącznie na teraflopach, tylko przypuszczalnych osiągach.

W związku z tym w miarę ciekawym i przyszłościowym wyborem wydaje się być kupno modelu Nvidia GeForce RTX 2070. Oferuje on aż 7,5 TFLOPs (prawie połowę więcej niż XsS), ale tylko 8 GB GDDR6, czyli o dwa mniej od sprzętu Microsoftu. Jeśli jednak będziecie grali w rozdzielczości FullHD, to jakość grafiki w obu przypadkach powinna stać na podobnym poziomie. Cena tej karty zaczyna się od 1700 złotych.

Pamięć RAM

Najnowsza platforma Microsoftu nie wykorzystuje typowego rodzaju kości RAM, tylko bazuje na GDDR6. Chodzi o to, że ten rodzaj pamięci posiadają karty graficzne, ale w przypadku komputerów osobistych nie jest to wystarczające.

Jako, że w przypadku Xbox Series S nie należy sugerować się rekomendowanymi wymaganiami sprzętowymi gier, to nie polecę wam 16 GB RAM, tylko 8. A jeśli stwierdzicie, że to za mało, to w przyszłości zawsze możecie dokupić dodatkową kość. Osiem gigabajtów RAM kupicie już od 160 złotych.

Dysk SSD

Dyski SSD są zdecydowanie droższe od standardowych HDD, ale za to oferują znacznie lepszą prędkość odczytu i zapisu danych. Alternatywą dla dysku z Xboksa Series X może być model Adata XPG Gammix S11 Pro, który także oferuje 512 GB pamięci na dane. Prędkości są delikatnie mniejsze (2,4 GB/s – 3,5 GB/s), ale i tak w pełni wystarcza do komfortowego grania. Cena takiego urządzenie nie powinna przekraczać 350 złotych.

Całkowity koszt komputera dla graczy

W artykule przedstawiłem wyłącznie kilka podstawowych podzespołów, które w pewnym stopniu odpowiadają „bebechom” Xboksa Series S. Do tego należy jednak pamiętać, że pozostaje wam jeszcze zakup obudowy, zasilacza oraz wentylatorów. Nie wspominając o peryferiach typu myszka czy klawiatura. Wszakże w zestawie z konsolą zawsze znajduje się przynajmniej jeden kontroler do grania.

Samodzielne złożenie takiego peceta powinno wahać się pomiędzy pięcioma a sześcioma tysiącami złotych. Choć w przypadku komputerów gamingowych taka kwota nie robi wielkiego wrażenia, to jednak jest to o wiele wyższa cena, niż w przypadku platformy Microsoftu.

Laptop dla graczy alternatywą dla Xbox Series S

Gdybyście natomiast woleli grać poza domem, to warto pomyśleć nad laptopem gamingowym. Musicie natomiast liczyć się z tym, że tego typu urządzenia skierowane do graczy są o wiele droższe od standardowych komputerów, dlatego musicie przygotować co najmniej osiem tysięcy złotych. W tej cenie uda wam się kupić laptopy z kartą graficzną GeForce RTX 2070, 8 GB pamięci RAM oraz ośmiordzeniowym procesorem Intel Core i7.

Autor: Łukasz Morawski